Литвиненко О.Д., Козел С.А.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 Платоспроможність підприємства в сучасних умовах

 

Платоспроможність підприємства – це здатність підприємства наявними в нього ресурсами своєчасно та в повному обсязі розрахуватися по своїм борговим зобов’язанням. Платоспроможність означає наявність у підприємства грошових коштів та їх еквівалентів, достатніх для розрахунків по кредиторській заборгованості, що потребує негайного погашення. Основними ознаками платоспроможності є:  наявність в достатньому обсязі коштів на поточних рахунках; відсутність простроченої кредиторської заборгованості. Тому тема платоспроможності є актуальною.

Дослідження у галузі платоспроможності підприємства завжди знаходились в центрі уваги ряду вітчизняних та закордонних науковців та спеціалістів-практиків. Серед них слід виділити: Роуза П.С., Уайтинга Д.П., Бланка І.О., Бойчик І.М., Бондарчук Ю.В., Кошкіна В.І.,  Кривов'язюк І.В.,  Камлик М.І.,  Лазаришина І.Д., Терещенка О.О., Шило В.П., Шеремет А.Д., Іващенко В.І., Болюх М.А.

Платоспроможність підприємства визначають за такими основними показниками: коефіцієнт поточної платоспроможності, коефіцієнт проміжної платоспроможності та коефіцієнт абсолютної платоспроможності.

Платоспроможність підприємства може змінюватися: через несвоєчасне погашення дебіторської заборгованості підприємству воно може стати неплатоспроможним, оскільки настав час платити кредиторам, а на розрахунковому рахунку немає достатньо грошових ресурсів для погашення цієї заборгованості. Тому треба, управління платоспроможністю, яке полягає в аналізі та управлінні рухом грошових потоків, тобто передбачає цілеспрямований вплив на процеси акумуляції грошових коштів, а отже, цілеспрямований вплив на процеси акумуляції грошових коштів, їхнє витрачання та перерозподіл. Для ефективного управління платоспроможністю необхідно визначити, які види діяльності і елементи активів чи пасивів сприяли зростанню чи зменшенню грошових коштів, і якою мірою. При цьому обов’язково потрібно врахувати особливості та тривалість операційного та фінансового циклів підприємства в розрізі окремих видів діяльності, а потім визначати, в якому напрямку необхідно змінити ці чи інші статті бухгалтерської звітності, щоб сума грошового потоку збільшилася.

Платоспроможність підприємства виступає як зовнішній прояв фінансової стійкості,  сутністю якої є забезпеченість оборотних активів довгостроковими джерелами формування. 

Для правильного розуміння динаміки та рівня платоспроможності підприємства необхідно брати до уваги наступні фактори:

- характер діяльності підприємства;

- стан запасів;

- умови розрахунків з дебіторами;

- стан дебіторської заборгованості.

Також для визначення рівня платоспроможності підприємства доцільно використовувати показники ліквідності з їх нормативними значеннями. У разі, якщо наведені вимоги не виконуються, можна очікувати, що рано чи пізно суб’єкт господарювання виявиться неплатоспроможним, а отже, і виникне підстава для порушення проти нього справи про банкрутство.

Платоспроможність підприємства відбиває наявність у нього коштів та їх еквівалентів, достатніх для розрахунків за кредиторською заборгованістю, що потребує негайного погашення. Характерними ознаками платоспроможності підприємства є наявність у нього достатніх коштів на розрахунковому рахунку та відсутність простроченої кредиторської заборгованості.

Отже, платоспроможність підприємства – це його здатність у повному обсязі й у визначений термін розрахуватися за своїми зобов’язаннями за допомогою грошових ресурсів та інших активів і спроможність здійснювати безперервну фінансово-господарську діяльність.