Экономические науки/3.Финансовые отношения.

Онищук І.Ю.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Основні проблеми, які існують у спрощеній системі оподаткування та шляхи їх вирішення

 

Взаємоузгодження інтересів платників податків і держави, їх гармонійне поєднання є визначальною умовою формування громадянського суспільства. Важливу роль у цьому процесі відіграє дієвий і прозорий механізм справедливого оподаткування.

Сутність та призначення такої політики зводиться до недопущення прийняття фіскально недоцільних та неефективних  рішень, мінімізації втручання держави в діяльність принципалів та усунення перешкод для розвитку їх господарської й приватної діяльності у порядку та спосіб, які встановлені Конституцією i законами України.

Діючий порядок оподаткування надає можливість суб'єктам малого підприємництва - фізичним особам самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. Ставка єдиного податку для таких суб'єктів встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації і залежить від виду діяльності. Її розмір не може становити менше 20 грн та більше 200 грн на місяць.

Спрощена система оподаткування, обліку та звітності може застосовуватися фізичними особами - суб'єктами малого підприємництва, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. грн.

Надання чинним законодавством фізичним особам права здійснювати підприємництво за спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності відкрило можливості отримувати значні доходи, сплачуючи при цьому мізерні суми податків, брати участь у схемах мінімізації податкових зобов’язань.

Одним із шляхів та можливостей мінімізувати сплату податків при значних обсягах виручки є використання платників єдиного податку як посередників при здійсненні розрахунків, що спричиняє зменшення платежів до бюджету. Наприклад, одним із видів діяльності лісомисливського господарства є лісозаготівля. Лісники, які входять до штату господарства, реєструються підприємцями і обирають спрощену систему оподаткування, вид діяльності - заготівля лісу. Ними укладаються угоди з лісомисливським господарством на лісозаготівлю і створюються бригади по заготівлі лісу здебільшого з працівників господарства.

Як бачимо, негативний вплив Указу Президента “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” у чинному вигляді очевидний.

Наведемо ще один приклад: юридична особа, одним з видів діяльності якої є здача в оренду торговельних приміщень, надає їх в оренду платникам єдиного податку, які в свою чергу за більші кошти здають в суборенду ці приміщення підприємцям, що безпосередньо здійснюють торгівлю. У такому разі сума сплаченого підприємцями єдиного податку значно менша від суми платежів, які надійшли б за умови оподаткування такої особи.

При здійсненні діяльності за спрощеною системою підприємець може проводити сумнівні операції, і якщо в нього не відкрито в банку розрахунковий рахунок, то практично неможливо визначити фактичний обсяг одержаної ним виручки й осіб, з якими проводилися взаєморозрахунки.

Спрощена система може також використовуватися для “відмивання” готівки. Фізична особа - платник єдиного податку надає юридичній особі певний вид послуг за завищеними цінами, розрахунок проводиться через розрахунковий рахунок. В результаті сплати єдиного податку, сума якого порівняно невелика, фізична особа - суб’єкт підприємницької діяльності отримує значну суму коштів, частина яких повертається юридичній особі готівкою без відображення в обліку.

Указ Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва”  встановлює таку вимогу: суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи платники єдиного податку обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), яких перевищує 500 тис. грн,  зобов'язані з наступного кварталу перейти на загальну систему оподаткування. Саме такі правила дають змогу платникам ухилятися від сплати податків цілком на законних підставах, адже протягом кварталу суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи значно перевищують обсяг виручки та сплачують лише ставку єдиного податку (максимум 200 грн.). Отож, отримавши значні доходи, з наступного кварталу вони припиняють здійснення підприємницької діяльності.

Таким чином, пропонується дещо конкретизувати правила оподаткування шляхом внесення в Указ умови, що деякою мірою унеможливить мінімізацію сплати податків. У разі, якщо протягом терміну дії свідоцтва про сплату єдиного податку обсяг виручки фізичної особи - суб'єкта малого підприємництва перевищить 500 тис. грн, то  вся  виручка понад 500 тис. грн з моменту перевищення оподатковується на загальних підставах.

Є доречним розглянути доцільність встановлення єдиного податку для фізичних осіб - суб’єктів підприємницької діяльності як певного відсотка від отриманого доходу, або встановлення граничного рівня валового доходу в сумі 125 тис. грн за квартал з оподаткуванням суми перевищення на загальних підставах.