Якубець Марина Іванівна

Науковий керівник:

Грубляк Оксана Михайлівна

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

 

АМЕРИКАНСЬКИ ДЕПОЗИТАРНІ РОЗПИСКИ ЯК ДЖЕРЕЛО ЗАЛУЧЕННЯ ІНОЗЕМНОГО КАПІТАЛУ В УКРАЇНУ

 

Сучасний фінансовий ринок України функціонує за умов гострої обмеженості у ресурсах, що унеможливлює ефективність його діяльності. Така негативна ситуація спонукає найуспішніші українські підприємства на пошук альтернативних джерел залучення капіталу шляхом виходу на найбільший фінансовий ринок світу – ринок США.

Актуальність теми полягає в тому, що  на сьогодні виникла нагальна потреба в альтернативних джерелах залучення коштів з боку українських суб’єктів господарювання, оскільки існує проблема щодо обмежень залучення іноземного капіталу, яка виникає щодо можливості купівлі акцій українських компаній на іноземних фондових біржах. Саме таким перспективним джерелом залучення коштів виступають американські депозитарні розписки, які долають обмеження законодавства країн іноземних інвесторів.

Фінансовий ринок США забезпечує два варіанти діяльності іноземного емітента на ньому, а саме: випуск цінних паперів у вигляді американських депозитарних акцій (American Depositary Stocks) і випуск цінних паперів у вигляді американських депозитарних розписок (American Depositary Receipt).

У порівняні з випуском депозитарних розписок випуск депозитарних акцій є складнішим та дорожчим проектом виходу на американський ринок. Це пояснюється тим, що емітент повинен повністю відповідати вимогам американського права, що стосується реєстрації емісії, розкриттю інформації щодо компанії, статутного капіталу та фінансової звітності. Натомість програми випуску депозитарних розписок мають менші вимоги до звітності та реєстрації, а витрати на їх виконання є порівняно невисокими.

Депозитарна розписка - це сертифікат, який випускають депозитарні банки США або Західної Європи. Він засвідчує володіння іноземними цінними паперами, які, у свою чергу, емітовані на внутрішньому ринку відповідної країни у вигляді простих акцій, тобто іноземний інвестор дістає можливість стати власником акцій будь-якої країни, отримавши розписки на них [1, 368].

Перші депозитарні розписки (DR) з’явилися в 1927 р. внаслідок того, що, відповідно до законодавства Великої Британії того часу, англійські цінні папери не могли залишати меж країни, а попит на ці цінні папери з боку американських інвесторів був великий. Саме для розв’язання цієї проблеми був створений новий фондовий інструмент — американські депозитарні розписки (ADR). Переваги, що їх надають депозитарні розписки компаніям-емітентам  акцій та інвесторам, забезпечили фантастичне зростання їхньої кількості. Попит на такі розписки серед інвесторів щорічно зростає на 30-40% і станом на 1 січня 2009 року вже діяло 2589 програм випуску АДР емітентів з понад 75 країн світу, а загальний обсяг торгівлі перевищив 376 млрд. дол. США. Попит на американські депозитарні розписки існує практично на всіх світових ринках. Вони входять у лістинг бірж і електронних торговельних систем таких фінансових центрів як Нью-Йорк, Токіо, Лондон, Берлін, Сінгапур, Франкфурт-на-Майні [2, 8].

Надання депозитарних послуг та обслуговування програм випуску AДР фактично є монопольним і контрольованим чотирма банками: Bank of New York, Citibank, J.P. Morgan та Bankers Trust Company (їхня частка дорівнює близько 99% ринку депозитарних розписок).

Сьогодні банком-депозитарієм усіх проектів є Bank of New York; банками зберігачами – ING Barings, Приватбанк та Перший український міжнародний банк; юридичними фірмами-консультантами – Baker & McKenzie (“Укрнафта”, “Дніпроенерго”, “Нижньодніпровський трубопрокатний завод”, “Стірол”) і Lawrence Graham (“Азовсталь”).  Першою серед українських підприємств здійснила програму Американських депозитарних розписок (ADR) першого рівня (депозитарій The Bank of New York) ВАТ "Укрнафта". Нажаль, як II так і III рівні ADR для українських компаній є недоступними. У грудні 2010 року AVANGARDCO INVESTMENTS PUBLIC LIMITED (агрохолдинг «Авангард», LSE: AVGR), найбільший виробник яєць і яєчних продуктів в Україні, теж запустив програму американських депозитарних розписок. Ним було розміщено на Лондонській фондовій біржі 1,3 млн. акцій, представлених у формі АДР, на 187,5 млн. дол. При цьому 10 АДР «Авангарду» відповідають одній акції компанії.

Реалізація програми американських депозитарних розписок першого рівня українським підприємством виокремлює такі етапи: отримання згоди акціонерів на акції яких будуть випускатися АДР та вибір юридичної фірми-консультанта, підготовка підприємством за участю консультантів необхідних документів для подання в Комісію з цінних паперів США (SEC), надання усіх документів, які підготовлено у SEC та отримання підтвердження або відхилення заявки, надання українською компанією документів у банк-депозитарій і обговорення з ним договору щодо надання депозитарних послуг, підприємство за пропозицією банку-депозитарію на конкурсних засадах вибирає зберігача та укладає з ним договори щодо відкриття рахунку в цінних паперах та грошового рахунку, перереєстрація акцій у реєстрі акціонерів підприємства з рахунків власників на рахунок депозитарного банку як номінального утримувача, банк-зберігач отримує від реєстратора акцій емітента свідоцтво про знерухомлення і передає інструкцію про випуск АДР у банк-депозитарій, банк-депозитарій випускає депозитарні розписки і передає їх інвестору [3].

Зараз спостерігається підвищення зацікавленості українських підприємств до виходу на фінансовий ринок США шляхом випуску депозитарних розписок. Така зацікавленість зумовлена насамперед тим, що програми АДР дають змогу створити позитивний імідж підприємств України на світовому ринку. Продаж депозитарних розписок на розвинутих фондових ринках світу є серйозним сигналом для стратегічних інвесторів. Проте головною причиною інтересу українських компаній є те, що реалізація програм АДР дає змогу вирішити проблему недооцінки акцій українських підприємств та встановити їхню реальну ціну.

Зазначимо, що процес експансії програм американських депозитарних розписок, незважаючи на позитивні моменти, має і негативні наслідки як для країни загалом, так і для локального фондового ринку. Наприклад, негативний ефект для держави полягає у тому, що вона не має змоги максимально вплинути на ринок акцій, на які випущено АДР. До того ж локальний ринок стає залежним від ринків, на яких обертаються американські депозитарні розписки, хоча це є неминучим наслідком інтеграції економіки.

Отже, здебільшого американські депозитарні розписки є інструментом, використання якого вигідне як підприємствам, так і державі загалом. І хоча практика реалізації програм АДР відносно нова, проте певний позитивний досвід спричинить зростання їхньої популярності, що дасть змогу українським компаніям увійти в процес міжнародної інтеграції і скористатися її перевагами.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 

 

1.      Васильєва В.В. Фінансовий ринок: Навч. посіб./ В.В. Васильєва , О.Р. Васильченко - К.: Центр учбової л-ри, 2008.- 368 с.

2.      Богдан Т.П. Депозитарні розписки як фінансовий інструмент та об’єкт інвестування в акції іноземних емітентів/ Т.П. Богдан // Фінансовий ринок України. – 2008. - № 3 (53). – С. 8-9.

3.      Качаліна Т., Мозжухов О. Чи легко потрапити на фондовий ринок США? [www.lp.ru/index.htm].