Экономические науки/3. Финансовые отношения

Арсьонова А. О.

                             Харківський національний університет України

Джерела формування фінансових ресурсів кредитних спілок

 

Анотація: У статті досліджено процес формування фінансових джерел кооперативів, а саме – кредитних спілок. Розглянуто особливості фінансового механізму діяльності кредитних спілок та шляхи акумулювання грошових коштів.

Кооперативні фінансово-кредитні установи посідали і посідають важливе місце у світовому господарстві. Кредитна спілка має на меті надання фінансових послуг через спільне заощадження членами кредитного кооперативу власних коштів та взаємне кредитування на взаємовигідних умовах. Для забезпечення стабільного фінансового розвитку кредитної спілки важливу роль відіграють її фінансові ресурси. Від них залежить економічний потенціал спілки та результативність її діяльності, що і обумовило актуальність обраної теми.

В працях учених, що вивчали питання кредитних спілок висвітлюються аспекти  ресурсів кредитних спілок та механізм їх розподілу.  Дослідженню  механізму діяльності кредитних спілок  присвятили праці такі вчені як Алексєєв С.С., Анциферов О.М., Бернштейн Е., Бертран Л., Вахітов К.І., Гончаренко В.В., Гриценко О.О., Оленчик А. Я., Чаянов .В. та інші. Разом з тим питання системного аналізу всіх фінансових ресурсів кредитної спілки та механізма її діяльності залишається недостатньо вивченою. 

Стратегічною метою діяльності кредитної спілки є зростання добробуту членів спілки. Конкретніше мета діяльності кредитної спілки може бути визначена як зростання вартості власного капіталу та доходів членів спілки.

Джерелами формування фінансових ресурсів кредитних спілок є власні кошти, залучені та запозичені. Відповідно, фінансові ресурси кредитної спілки можна визначити як сукупність власних, залу­чених і запозичених коштів, які перебувають у розпорядженні спілки та викорис­товуються нею для надання фінансових послуг і забезпечення власної платоспро­можності й ліквідності [1].

За економічним змістом поняття власних коштів відноситься, насамперед, до капіталу. Капітал кредитних спілок призначений для забезпечення стабільної діяльності, своєчасного виконання ними своїх зобов’язань перед своїми членами, а також запобігання можливим втратам через ризики, притаманні діяльності кредитних спілок. На відміну від більшості юридичних осіб, у кредитних спілок відсутній статутний капітал. Тому вони повинні формувати капітал протягом всього часу свого існування і постійно забезпечувати відповідність розміру капіталу як обсягам залучених коштів, і, відповідно, розміру своїх активів, так і рівню ризиків, які бере на себе кредитна спілка у процесі своєї діяльності.

З метою сприяння фінансової стабільності кредитних спілок з 1994 року була створена на кооперативних засадах об’єднана кредитна спілка – НАКСУ. Нині до складу НАКСУ входять більше ніж 170 кредитних спілок  зі всіх областей України та Автономної Республіки Крим. Згідно зі статистичними даними через фінансову кризу сумарний капітал зменшується і за даними 2-го кварталу 2010 року склав 137764 802 грн. Динаміку змін наведено на рисунку 1.

Рис. 1. Сумарний капітал кредитних спілок (грн.)

Відповідно до Закону України «Про кредитні спілки» капітал кредитної спілки складається з пайового, резервного та додаткового капіталів, а також залишку нерозподіленого доходу спілки [2].

Пайовий капітал кредитної спілки є власністю кредитної спілки та формується за рахунок обов’язкових та додаткових членських внесків кредитної спілки. Обов'язковий пайовий внесок - обов'язковий зворотний внесок, що вноситься особою при її вступі до кредитної спілки. Розмір обов’язкового пайового внеску є однаковим для всіх членів спілки та встановлюється у порядку, визначеному загальними зборами кредитної спілки, як фіксована сума. Додатковий пайовий внесок - необов'язковий або обов'язковий зворотний внесок члена кредитної спілки, що вноситься з метою збільшення пайового капіталу та забезпечення фінансової стабільності кредитної спілки. Режим залучення додаткових пайових внесків встановлюється кредитною спілкою у «Положенні про фінансове управління кредитною спілкою».

Підставою для  повернення  додаткового  пайового   внеску   є припинення членства у кредитній спілці. За  підсумками  фінансового року нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні  кредитної  спілки,  розподіляється між  членами  кредитної  спілки  пропорційно  розміру  їх  пайових внесків у вигляді відсотків  у  порядку,  визначеному загальними  зборами  кредитної  спілки. 

Резервний капітал кредитної спілки формується за рахунок вступних внесків членів кредитної спілки та частини доходів кредитної спілки до моменту досягнення ним не менше як 15 відсотків від суми активів, зважених на ризик кредитної спілки. 
Вступний внесок  -  обов'язковий   незворотний   внесок,   що вноситься особою одноразово при її вступі до кредитної спілки. Розмір вступного внеску є однаковим для всіх членів кредитної спілки та встановлюється у порядку, визначеному загальними зборами кредитної спілки, як фіксована сума. Вступний внесок   повністю   спрямовується   на    формування резервного  капіталу та є власністю кредитної спілки.  Нарахування плати (процентів) та розподіл доходу на ці внески не здійснюються.

Членський внесок до резервного капіталу - необов'язковий або обов'язковий незворотній внесок цільового призначення члена кредитної спілки, який формує резервний капітал кредитної спілки, та можливість унесення якого до резервного капіталу передбачається статутом кредитної спілки. Необов'язковий членський внесок до резервного капіталу вноситься членом кредитної спілки на добровільній основі.

Додатковий капітал кредитної спілки формується за рахунок цільових внесків членів кредитної спілки, благодійних внесків фізичних та юридичних осіб, безоплатно отриманого майна та необоротних активів. Цільовий внесок в додатковий капітал не є платним, тобто розподіл доходу на ці внески не здійснюється.

Цільовий внесок члена кредитної спілки в додатковий капітал –  необов’язковий зворотній добровільний внесок члена кредитної спілки цільового призначення, який формує  додатковий капітал кредитної спілки .

Добровільний цільовий внесок члена кредитної спілки в додатковий капітал вноситься членом виключно за його бажанням беж жодних обмежень щодо розміру чи періодичності внесення.

Благодійний внесок   у  додатковий  капітал  -  необов'язкові незворотні внески фізичних та юридичних осіб, які спрямовуються на формування додаткового капіталу кредитної спілки [3].

Структура складових капіталу кредитної спілки наведена у таблиці 1.

Таблиця 1

Структура складових капіталу кредитної спілки

Джерела формування

 

 

Призначення

Порядок розподілу при ліквідації

1

2

3

Пайовий капітал

Обов'язкові та додаткові пайові членські внески

Фінансування статутної діяльності

Повертається членам кредитної спілки

Резервний  капітал

Вступні внески членів кредитної спілки; частина нерозподіленого доходу кредитної спілки

Відшкодування можливих збитків кредитної спілки, які не можуть бути покритими за рахунок надходжень поточного року, забезпечення платоспроможності кредитної спілки, захисту заощаджень її членів

Після розрахунків з членами кредитної спілки та іншими кредиторами зараховується до Державного бюджету України

Додатковий  капітал

Цільові внески членів спілки, внески благодійних організацій, благодійні внески інших осіб, безоплатно отримане майно

Фінансування статутної діяльності

Після розрахунків з членами кредитної спілки та іншими кредиторами зараховується до Державного бюджету України

 

Крім власних коштів спілка ще має залучені та запозичені ресурси.  Залучені та запозичені ресурси – це кошти, мобілізовані кредитною спілкою на умовах платності і терміновості.

Залучені кошти – це зобов’язання кредитної спілки перед членами спілки, котрі вклали свої грошові кошти для зберігання в кредитну спілку на певних умовах. Залучені кошти називають депозитною базою.

Якщо власних та залучених коштів не вистачає для надання кредитів членам спілки, то можна звернутися до позики грошових ресурсів на ринку. Ініціатором проведення таких операцій є сама кредитна спілка, у результаті чого формуються запозичені ресурси.

Запозичені ресурси – це не депозитні зобов’язання кредитної спілки, а зобов’язання перед кредиторами – юридичними особами [ 4]

Як висновок, ми бачимо, що кредитні спілки сформували свій специфічний механізм акумулювання фінансових ресурсів та механізм діяльності, який, з одного боку, має сприяти здійсненню самими членами кредитних спілок ефективного контролю дії органів управління, забезпечити реалізацію рівних можливостей для всіх членів, а з другого – забезпечити фінансову стабільність спілок.

Фінансовий механізм діяльності кредитних спілок має формуватися відповідно до цільових орієнтирів державної політики щодо розбудови системи кредитної кооперації в Україні.

Економічно виважене використання того чи іншого фінансового ресурсу кредитних спілок є об’єктивною передумовою доступності і привабливості їх фінансових послуг для населення, а також стабільної діяльності самих кредитних спілок.

                                  Література:

 

1.                            Хомутенко В. П. Фінансові ресурси кредитних спілок України та джерела їх формування / В. П. Хомутенко, О. Г. Волкова // Фінанси України: Науково-теоретичний та інформаційно-практичний журнал Міністерства фінансів України. – 2008. – № 10. – С. 61–71.

2.                            Закон України «Про кредитні спілки» №2908-111 від 20 грудня 2001 р. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon.rada.gov.ua.

3.                            Вісник кредитних спілок: Інформаційній бюлетень Національної асоціації кредитних спілок України № 1 (29). – К.,2010. – С.7 – 14.

4.                            Концепція розвитку кредитної кооперації України // Україна BUSINESS. – 2006. –  №21-22. – С. 2.