Секция: Финансовые отношения.

Голович Н.М.асистент

Херсонський державний аграрний університет

Оцінка інвестиційних ризиків як запорука фінансової безпеки підприємства

 

Україна щодня стикається з проблемою невизначеності на всіх рівнях. Це ж саме стосується і безпеки підприємства. Через непередбачуваність економічної, політичної та зовнішньоекономічної політики мікроекономічне прогнозування та планування має низький рівень реалізації. А це у свою чергу впливає на порушення діяльності підприємства та підриває його фінансову безпеку.

Під фінансовою безпекою підприємства розуміють стан всебічної захищеності та збалансованості ієрархічної системи фінансових інтересів підприємства. Важливою складовою є інвестиційна діяльність, яка характеризує рівень розвитку суб'єктів господарювання, прагнення до науково-технічного прогресу, здатність до об'єктивного розподілу зовнішніх та внутрішніх фінансових ресурсів. Також, наявність зовнішнього та іноземного інвестування свідчить про високий позитивний імідж підприємства та довіру зі сторони закордонних партнерів.

Тому для забезпечення фінансової безпеки, необхідно проводити комплексний аналіз діяльності підприємства, важливою складовою якого є оцінка інвестиційних ризиків.

За визначенням Щукіна Б.М. "інвестиції завжди орієнтовані на майбутнє і тому пов'язані зі значною невизначеністю економічної ситуації та поведінкою людей" [1]. Звідси слідує ситуація високої вірогідності невиконання інвестиційних планів через ряд об'єктивних та суб'єктивних причин. Тому під інвестиційним ризиком розуміють можливість не реалізації запланованих інвестиційним проектом цілей та отримання грошових збитків, який слід оцінювати, описувати та планувати.

Залежно від рівня ризикованості та дохідності цінні папери розподіляють на такі:

– найризиковіші: спекулятивні звичайні акції з рівнем дохідності 15-20%;

– високоризикові: звичайні акції компаній що швидко зростають, які забезпечують їхньому власнику дохід у розмірі 10-12%;

– з помірним ризиком: цінні папери взаємних інвестиційних фондів із незбалансованим портфелем, цінні папери взаємних інвестиційних фондів із збалансованим портфелем, конвертовані акції із фіксованим дивідендом, конвертовані облігації. Рівень доходу, який вони забезпечують, у середньому становить 8-10%;

– з низьким рівнем ризику: муніципальні та державні облігації з доходом 4-6%. Цінні папери цього виду найбільше підпадають під ризик у зв'яз ку з несприятливою зміною облікової ставки процента або індексу інфляції, навіть за умови незначних змін [2].

Ризики, пов'язані з купівлею-продажем цінних паперів, підлягають страхуванню трьома різними шляхами:

– за допомогою механізму страхування, властивого тій чи іншій моделі фондового ринку;

– самострахування;

– страхування майнових інтересів та відповідальності учасників ринку цінних паперів третьою стороною, страховою компанією, яка не є безпосереднім учасником тих страхових подій, частину ризику за які вона бере на себе [3].

Серед найбільш вірогідних причин виникнення ризиків виділяють:

1)     зовнішньоекономічні;

2)     несприятливий політичний клімат у країні;

3)                не повна та не точна інформація, якою володіють учасники інвестиційного процесу під час впровадження проекту;

4)                нестабільність кон'юнктури ринку;

5)                висока вірогідність виробничо-технологічних ризиків;

6)                непередбачуваність дії учасників, їх ментальність;

7)                не стабільність економіки країни;

8)                зміна цінової політики країни;

9)                недобросовісність зовнішніх постачальників та підрядників;

10)           недобросовісний досвід учасників проекту.

Із метою кількісного аналізу рівня ризику застосовують ряд методів: метод  експортних оцінок, ймовірністно-статистичний, коефіцієнт варіації, бета коефіцієнта, розрахунок терміну окупності проекту, метод аналогій, метод відсоткових ставок з поправкою на ризик, метод критичних значень та інші.

Використовуючи комплексний аналіз інвестиційних ризиків, та враховуючи їх результати у діяльності підприємства, можна забезпечити високу фінансову безпеку. Слід зазначити, що найменший рівень ризику інвестиційного проекту є найбільш бажанішим для потенційного інвестора, оскільки свідчить про гарантію отримання доходу, збереження  коштів та мінімізацію збитків. Саме тому інвестори в умовах економічної невизначеності повинні враховувати вплив інвестиційних ризиків на підприємницьку діяльність з метою забезпечення фінансової безпеки суб'єктів господарювання.

Список використаної літератури:

1. Щукін Б. М. Інвестування: [Курс лекцій] / Б.М. Щукін – К.: МАУП, 2004. – 216 с.

2. Аптекар С. Оцінка ефективності інвестиційних проектів. // Економіка України. – 2007. - №1. – С.42-50.

3. Одинцов А.А. Защита предпринимательства (экономическая и информационная безопасность). [Учебное пособие] / А.А. Одинцов – М.: Международные отношения, 2003. – 328 с.