Савчук М.О.

Науковий керівник: Грубляк О.М.

Ринок корпоративних облігацій в Україні: особливості його функціонування та перспективи розвитку

 

Постановка проблеми. Однією з основних проблем вітчизняного фондового ринку є нестача інструментів інвестування та фінансування інвестиційних заходів. Світова практика показує, що в країнах, де спостерігається дефіцит фінансових інструментів, широкого розвитку набуває ринок корпоративних облігацій.

Актуальність даної теми визначена тим, що протягом останніх двох років вітчизняний ринок корпоративних облігацій активно розвивається. Проте українські підприємства ще далеко не повністю реалізують свої можливості щодо залучення коштів шляхом випуску корпоративних облігацій [7, 129].

Аналіз досліджень і публікацій. Аналіз ринку корпоративних облігацій в Україні здійснювали такі науковці, як Петренко І.П., Бондаренко Ю.А, Давиденко Н.М., Каламбет С.В., Хмарська Я.В. Однак, як показує практика, деякі аспекти функціонування ринку корпоративних облігацій в Україні потребують більш глибшого та детальнішого вивчення.

Постановка завдання: Завдання дослідження полягає в тому, щоб здійснити аналіз ринку корпоративних облігацій в Україні, визначити ефективність його функціонування.

Виклад основного матеріалу. На початку 90-х років наша країна стала на шлях створення ринкової економіки. Ринкова трансформація економіки України передбачає не тільки зміни в галузі відносин власності і виробничих відносин, а й найскоріше формування адекватної цим відносинам фінансово-кредитної системи. Одночасно з реформуванням господарського комплексу в Україні повинно відбутися динамічне становлення ринку корпоративних облігацій. Його формування в Україні є однією з центральних ланок ринкових перетворень і сприятиме оздоровленню економіки в цілому, інвестуванню її стрижневих галузей і об’єктів, прискоренню процесу приватизації державного майна [9, 131].

Аналіз поняття “облігація” з теоретичного погляду розглядається в трьох аспектах: як фінансовий інструмент, що визначає зобов’язуючі відносини, і як об’єкт договору між емітентом та інвестором. Облігація, як цінний папір, що забезпечує виникнення обов’язку емітента перед інвестором, передбачає формування відносин між суб’єктами у зв’язку з отриманням коштів у розмірі і на умовах, що відповідають вимогам позичальника, і необхідністю їх повернення разом з відсотками за кредитування. Облігація як договір позики передбачає передання однією стороною іншій у власність права на кошти у вигляді цінного паперу [8, 237 ].

Основною нормативно-правовою базою емісії та обігу корпоративних облігацій є:

1.                      Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 року № 435-IV;

2.                      Закон України «Про цінні папери і фондовий ринок » від 23 лютого 2006 р. № 3480-IV;

3.                      Положення про порядок випуску корпоративних облігацій: Затверджене рішенням ДЦКПФР від 17 липня 2003 р. № 322;

4.                      Рішення ДЦКПФР «Про запровадження системи обов’язкового рейтингування суб’єктів та інструментів фондового ринку»  від 08.12.2004р. №542.

Основа регулювання українського ринку корпоративних облігацій покладена в Законі України «Про цінні папери і фондовий ринок». Згідно із Законом, облігація — цінний папір, що посвідчує внесення його власником грошей, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує зобов’язання емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений умовами розміщення облігацій строк та виплатити доход за облігацією, якщо інше не передбачено умовами розміщення [2].

Ринок корпоративних облігацій України не має значного досвіду функціонування. Натомість досвід світових ринків корпоративних облігацій свідчить про важливість корпоративних облігацій як інструментів фінансового ринку.

В Україні з прийняттям Рішення ДКЦПФР „Про запровадження системи обов’язкового рейтингування суб’єктів та інструментів фондового ринку” від 08.12.2004 року №542 здійснено спробу створити захисний механізм інтересів інвесторів [4]. Проте встановлені рейтинги публічних випусків боргових цінних паперів переважно спекулятивного характеру, що тим самим не забезпечує виконання цього механізму на практиці. В зарубіжних країнах ситуація дещо відрізняється. Так, в США кожна корпоративна облігація, що може претендувати на інвестиційний рівень, повинна пройти оцінювання в кредитних агентствах Standard and Poor's або Moody's.

Взагалі тенденції світового ринку корпоративних облігацій вказують на існування залежності між розвитком фондового ринку та розвитком реального сектору національної економіки, оскільки залучення фінансових ресурсів за рахунок випуску корпоративних облігацій дозволяє суб'єктам підприємництва активно розвиватися, збільшувати прибутки і, в кінцевому підсумку, призводить до економічного зростання в країні в цілому [6, 239].

Суттєвий вплив на ефективність функціонування ринку корпоративних облігацій відіграє ситуація на грошовому ринку. Нестабільність на ринку грошей має місце в багатьох країнах світу, і коливання вартості грошей відбувається постійно. Але на відміну від розвинених країн, де фондовий ринок має великий інвестиційний запас ліквідності і надійності, ринок України не здатний забезпечити належну компенсацію втрати за дохідністю по корпоративних облігаціях через збільшення вартості грошей. Поки що ми можемо говорити про існування автономного українського ринку корпоративних облігацій, де можливості для інвестиційного маневру є вкрай обмеженими.

На перший погляд, як вихід із цієї ситуації, можна розглянути використання облігацій із плаваючою формою виплати доходу. У рамках чинного законодавства емітенти мають право встановити виплату процентів по облігаціях не фіксовану, а плаваючу, де конкретна величина процентів встановлюється на конкретний часовий інтервал. За таких умов емітент матиме можливість змінювати виплату процентів виходячи із ситуації на фінансовому ринку і забезпечувати дохідність облігацій на інвестиційно привабливому рівні.

Механізм із плаваючим процентом на облігації дійсно вирішує частину проблем щодо забезпечення необхідного рівня прибутковості, але цей механізм має ряд недоліків. Практика зміни дохідності на корпоративні облігації довела, що формування дохідності за змінною ставкою має хаотичний характер. Фактично емітенти облігацій пішли таким шляхом, виходячи з власних уподобань та власної оцінки інвестиційної ситуації. Суб’єктивний фактор у такій ситуації почав відігравати головну роль, у той час як реальна ситуація на фінансовому ринку відійшла на другий план. Суб’єктивність у встановленні дохідності по корпоративних облігаціях із плаваючою ставкою не дає аналітикам можливості об’єктивно оцінити інвестиційну вартість облігацій на момент їх купівлі.

На відміну від облігацій із плаваючою ставкою доходу, індексні облігації не лише мають змінну ставку доходу, але зміна цієї ставки має об’єктивний характер і може бути прорахована аналітиком на будь-якому етапі обігу облігацій. Завдяки цьому емітент отримує можливість корегувати   рівень   дохідності   облігацій   виходячи   з   вартості   грошей [9, 134].

Останнім часом в економіці відбулися суттєві зміни в обсягах і структурі капіталу, що зумовило необхідність вироблення міжнародних загальноприйнятих стандартів, які допомогли б висвітлювати інвестиційну привабливість підприємств, побудувати систему їх ефективного управління та контролю, проте сприяло розвитку та становлення корпоративного управління, як самостійного економіко-правового інституту.

В Україні розпочали свою діяльність інститути спільного інвестування, взято напрям на реформування пенсійної системи, тривають дискусії щодо налагодження ефективної системи управління державними корпоративними правами [5, 211].

Розглянувши основні аспекти та фактори впливу на ринок корпоративних облігацій, доцільно здійснити аналіз статистичної інформації, зокрема за 2010 рік, та проаналізувати прогнози на 2011 рік (за даними Національного рейтингового агентства «Рюрік»).

За офіційними даними ДЦКПФР у 2010 році Комісією зареєстровано 127 випусків облігацій (240 у 2009 році) на загальну суму 9411, 11 млн. грн., що на 696,24 млн. грн. менше, ніж 2009 року.

Розглянемо динаміку випуску первинних корпоративних облігацій за 2006-2010 роки.

Рис. 1. Обсяг зареєстрованих випусків корпоративних облігацій протягом 2001-2010 років.

 

Отже, протягом 2006-2007 років спостерігалась тенденція збільшення кількості випуску корпоративних облігацій, але з 2008 року спостерігаємо значне скорочення. Основними важливим фактором такого різкого скачка стала світова фінансово-економічна криза.

Так як ринок корпоративних облігацій перебуває на стадії свого становлення, то дуже важливу роль в його становленні відіграє тип емітента, який випустив облігації, а також найбільші емітенти облігацій щороку. Розглянемо табл. 1, яка характеризує п’ятірку найбільших емітентів корпоративних прав за 2010 рік. Це дасть змогу виокремити тих суб’єктів ринку цінних паперів, які регулярно здійснюють емісію корпоративних прав на первинний ринок корпоративних облігацій. Доцільно зазначити, що наступні суб’єкти характеризуються високою фінансовою стабільністю та ліквідністю своїх активів, що дало змогу їм отримати лідируючі позиції.

Таблиця 1

Перелік емітентів, які зареєстрували найбільші випуски облігацій у 2010 році

Назва емітента

Обсяг випуску,

млн. грн.

Частка у загальному обсязі емісій, %

ПАТ Комерційний банк «ПриватБанк»

1000,0

10,5

ТОВ Ковчег

805,7

8,4

ПАТ Дочірній банк Сбербанку Росії

750,0

7,8

ТОВ Будспецсервіс

540,0

5,7

ДП «Державний міжнародний аеропорт Бориспіль»

500,0

5,2

Разом

3 595,8

37,6

Отже, виходячи з вищезазначеного матеріалу можна зробити висновок, що п’ятірка лідерів за темпами та обсягами випуску корпоративних облігацій в загальному обсязі емісій облігацій складає майже третину всього обсягу, тобто 37,6%.

Розглянемо структуру зареєстрованих випусків облігацій за 2006-2010 роки за типом емітента.

        Рис. 2. Структура зареєстрованих випусків облігацій за типом емітента

Як бачимо, найбільша питома вага припадає на облігаційні ресурси підприємств. Обсяг облігацій, випущених банківським установами протягом останніх десяти років кардинально змінювався – від 0% у 2009 році до 42,4% у 2007 році. Страхові компанії майже не приймали участь у випуску облігацій за останнє десятиріччя [10].

Також за підсумками аналізу 2006-2010 року були розроблені аналітичним департаментом НРА «Рюрік» основні прогнозні тенденції розвитку ринку облігацій на 2011 рік. За висновками 2010 року констатується підвищення концентрації первинного ринку корпоративних облігацій. Таким чином, на п’ять найбільших облігаційних випусків припало 37,6% загального об’єму зареєстрованих випусків облігацій підприємствами. При цьому ДКЦПФР було зареєстровано всього 127 випусків облігацій протягом 2010 року (у 2009 – 240 випусків). Найбільший випуск закріплено за ПАТ «Комерційний банк ПриватБанк» - 1 млрд. грн. за підсумками двох випусків. Відповідно зберігається тенденція до його щорічного збільшення [10].

Висновки: Підсумовуючи вищезазначене, можна зробити висновок про те, що ринок корпоративних облігацій в Україні не є достатньо розвинутим та ефективно функціонуючим. За підсумками аналізу статистичної звітності можна зробити висновок, що зараз найбільшу питому вагу в структурі учасників ринку корпоративних облігацій відіграю підприємства, установи та організації, інші ж суб’єкти ринку відіграють відносно пасивну роль.

Узагальнено проблеми вітчизняного ринку корпоративних облігацій можна об’єднати в три групи, а саме:

- регулятивно-нормативного характеру (неефективне державне регулювання розвитком ринку, недосконалість законодавства);

- структурно-організаційного характеру (недостатня кількість і слабкість андерайтерів, велика кількість серій випусків облігацій одного емітента);

- проблеми стандартизації та рейтингування облігацій (велика різниця номіналів облігацій; прив'язка купону до валютного курсу, відсутність єдиного достатньо престижного рейтингового агентства).

Найбільш суттєвими перепонами розвитку вітчизняного ринку корпоративних облігацій залишаються:

- обмежена ліквідність ринку, яка проявляється в тому, що і первинний, і вторинний ринок корпоративних облігацій є ринком інституційних, а не індивідуальних інвесторів;

- складність адекватної оцінки рівня кредитного ризику позичальника та незначні строки обігу облігацій;

- наявність прихованих “вбудованих” додаткових умов обігу облігацій, які підвищують ризики для їх власників [6, 238].

Список використаної літератури:

1.                      Цивільний Кодекс України від 16 січня 2003 року № 435-IV// Відомості Верховної Ради. – 2003. - № 40-44, с. 356

2.                      Про цінні папери і фондовий ринок: від 23.02.2006. № 3480-IV// zakon.rada.gov.ua/

3.                      Положення про порядок випуску корпоративних облігацій: затверджене рішенням Державною комісією з цінних паперів і фондового ринку від 17 липня 2003 р. № 322// www.ssmsc.gov.ua/ 

4.                      Положення про запровадження системи обов’язкового рейтингування суб’єктів та інструментів фондового ринку: затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку  від 08 грудня 2004 р. №542// www.ssmsc.gov.ua/ 

5.                      Бондаренко Ю.А. Розвиток ринку корпоративних облігацій України/ Ю.А. Бондаренко// Менеджер. – 2008. - № 3. – с. 208-212.

6.                      Давиденко Н.М. Корпоративні облігації за інструменти на фондовому ринку/ Н.М. Давиденко// Інноваційна економіка. – 2010. - №18. – с. 238-240.

7.                      Петренко І.П. Правові аспекти регулювання емісії та обігу корпоративних облігацій в Україні/ І.П. Петренко// Фінанси, облік і аудит. – 2010. - №16. – с. 129-136.

8.                      Каламбет С.В. Формування ринку корпоративних облігацій  в Україні з метою залучення інвестиційних ресурсів на підприємстві/ С.В. Каламбет// Вісник національного університету залізничного транспорту ім. академіка В. Лазаряна. – 2009. - №28. – с. 236-239.

9.                      Хмарська Я.В. Корпоративні облігації в умовах нестабільності економіки України/ Я.В. Хмарська// Вісник Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького. – 2009. - № 152. – с. 131-137

10.                  Національне рейтингове агентство «Рюрік» [сайт http://www.rurik.com.ua/]