Волкова С.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Прямі іноземні інвестиції в економіці України

 

         Інвестиційна діяльність – визначальний фактор економічного росту будь-якої країни. Тому питання її активації є особливо актуальним. Світова історія доводить, що залучення ресурсів у формі інвестицій є дієвим засобом піднесення національної економіки. Чим інтенсивніше здійснюється інвес-тування, тим швидше проходить відтворювальний процес, тим активніше  відбуваються ефективні ринкові перетворення.

Як свідчить вітчизняний досвід, державних коштів та коштів вітчизняних підприємців бракує для подальшого швидкого та ефективного економічного розвитку нашої держави, необхідно залучення значних іноземних коштів, тобто іноземних інвестицій, які мають певні переваги перед вітчизняними інвестиціями та державними фінансуванням. Вони полягають у тому, що, по-перше – іноземні інвестиції – це додатковий капітал залучений у країну  для виробництва товарів і послуг, реалізації певних програм, а по-друге – це надходження в державу нових технологій та застосування нових методів управління.

Про актуальність даної теми також свідчить різноманітність наукових публікацій українських вчених. Зокрема тему досліджували К.Л. Маркевич, С. Рум’янцева, та інші. Однак необхідні нові погляди, адже питання досить дискусійне та проблематичне.

Метою даного дослідження є оцінка сучасного стану залучення прямих іноземних інвестицій в Україну та його вплив на економічний розвиток країни.

В умовах глобальної світової економіки та інтеграції в неї України, залучення прямих іноземних інвестицій є однією з форм розвитку економіки.

Результатами залучення прямого іноземного капіталу можуть бути економічний ріст за рахунок інтенсифікації процесів в сфері національного господарства; збільшення обсягів торгівлі обох країн (країна-резидент та країна-реципієнт); заохочення експорту країни; збільшення продуктивності та технологічного рівня українських підприємств; розширення асортименту та мережі збуту товарів підприємства на іноземному ринку; вплив на розвиток конкурентного середовища в українській економіці; зниження внутрішніх «шоків» на стабільність функціонування української економіки; підвищення міжнародного фінансового рейтингу України [ 1, 221].

Реалізація активного залучення іноземного капіталу потребує концентрації значних інтелектуальних, матеріальних, фінансових і природних ресурсів для розвитку стратегічних, «проривних» технологій, як основних факторів конкурентоспроможності у світовому співтоваристві.

Обсяг прямих іноземних інвестицій є одним з показників, який характеризує ступінь інтеграції України у світове співтовариство і залежить від привабливості об’єкта інвестування. Так, приток прямих інвестицій в економіку України за даними Державного комітету статистики України, у 2009 році становив 5 млрд. 634,6 млн. дол. США, що відповідає 51,6 %  надходжень 2008 року. З країн ЄС надійшло 4 млрд. 016,8 млн. дол. США (71,3% загального обсягу),  з країн СНД – 1 млрд. 64,7 млн. дол. (18,9%), з інших країн світу -553,1 млн. дол. (9,8 %). У той же час капітал нерезидентів зменшився на 941 млн. дол. [ 3].

Інвестиції надійшли зі 125 країн світу. До десятки основних країн-інвесторів, на які припадає понад 81% загального обсягу прямих інвестицій, входять: Кіпр – 8 млрд. 593,2 млн. дол. США, Німеччина - 6 млрд. 613 млн. дол., Нідерланди – 4 млрд. 002 млн. дол., Російська Федерація – 2 млрд. 674,6 млн. дол., Австрія – 2 млрд. 604,1 млн. дол., Сполучене Королівство – 2 млрд. 375,9 млн. дол., Франція – 1 млрд. 604,1 млн. дол., Сполучені Штати Америки     1 млрд. 387,1 млн. дол., Віргінські Острови, Британські –   1 млрд. 371 млн. дол. та Швеція –   1 млрд. 272,3 млн. дол. [ 2, 11].

За видами економічної діяльності, приріст іноземного капіталу у 2009 році спостерігався на підприємствах, які здійснюють фінансову діяльність – на 1 млрд. 813,7 млн. дол. США, операції з нерухомістю, орендою, інжиніринг і надання послуг підприємцям – на 451,2 млн. дол., торгівлю, ремонт автомобілів, побутових виробів, предметів особистого споживання – на 537,6 млн. дол., а також на підприємствах промисловості – на 969,3 млн. дол., зокрема переробної – на 885,1 млн. дол. Серед галузей переробної промисловості найбільше зросли обсяги прямих іноземних інвестицій у хімічну і нафтохімічну промисловості на 225,7 млн. дол. і у виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів – на 151,3 млн. дол. [ 3].

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку України на 1 січня 2010 року становить 40 млрд. 026,8 млн. дол. США, що на 12,4% більше обсягів інвестицій на початок 2009 року і у розрахунку на одну особу становить 872,6 дол.[3].

Сума кредитів і позик, одержаних підприємствами України від прямих інвесторів, на 1 січня 2010 року становить 6 млрд. 615,2 млн. дол. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, враховуючи позиковий капітал, на 1 січня 2010 року становив 46 млрд. 642 млн. дол. [ 3].

У 2009 році з України в економіки інших країн світу спрямовано 69,8 млн. дол. прямих інвестицій. Інвестування здійснювалося переважно у вигляді грошових внесків. Інвестиції з України здійснені у 51 країну світу, основна їх частка – на Кіпр (92,9%)  [ 3].

Обсяг прямих інвестицій з України в економіки країн світу, з урахуванням їх переоцінки, витрат і курсової різниці, на 1 січня 2010 року становив 6 млрд. 223,3 млн. дол. США [ 3].

Сума кредитів і позик, наданими українськими підприємствами, на 1 січня 2010 року становить 123,4 млн. дол. Загальний обсяг прямих інвестицій в економіки інших країн світи, враховуючи позиковий капітал, становив 6 млрд. 346,7 млн. дол. [ 3].

Отже, ситуація, яка склалася у даний момент в Україні через світову фінансову кризу, призвели, до зниження притоку прямих іноземних інвестицій в економіку України на 48,4 % у 2009 році, та незначного підвищення у 2010 році – на 12,4% [3]. Ще рік тому наша країна мала показники, які робили її привабливою для інвесторів. Але тоді ніхто не міг передбачити, що Україна зіткнеться з такою серйозною проблемою.

На здійснення іноземного інвестування в Україну впливає безліч факторів. До них належать правові, політичні, організаційні, соціально-психологічні, фінансово-економічні, техніко-технологічні фактори.

Фактори впливу  на обсяги залучення іноземних інвестицій визначають рівень їх розвитку та можливість ефективного використання. Недостатнє їх врахування  може суттєво сповільнити розвиток як окремої галузі, так і економіки в цілому.

Для формування інвестиційного середовища в Україні було прийнята і затверджена програма розвитку інвестування  на 2001 – 2010 роки. Метою програми є створення привабливого інвестиційного клімату та розвитку інфраструктури інвестиційної діяльності для забезпечення сталого економічного зростання та підвищення життєвого рівня населення.

Для стимулювання залучення прямих іноземних інвестицій  та усунення негативних тенденцій  в економіці країни необхідно, щоб основні положення законодавчих актів  щодо умов іноземного інвестування не тільки відповідали міжнародним нормам, а  й виконувались. Зарубіжний інвестор має сприйняти Україну як стабільну і передбачувану країну, а її економіку такою, де макроекономічна стабільність асоціюється не лише з низькими темпами інфляції, а й із послідовним розвитком, включаючи стабільні темпи зростання виробництва, платоспроможний попит, а також економічну структуру, яка постійно модернізується.

Разом з удосконаленням законодавства  щодо іноземних інвестицій повинні розвиватися  й інші чинники механізму залучення  прямих іноземних інвестицій, необхідно:

1)   забезпечити  стабільність політичного середовища;

2) вдосконалити та забезпечити стабільності: податкової, грошово-кредитної та митної політики;

3) максимально спростити процедури, які регламентують  взаємовід-носини між державою і підприємцями в галузі залучення іноземних інвестицій;

4) створити гарантії стабільності умов щодо довгострокового фінан-сування інвестиційних проектів. 

У зв’язку з цим доцільне створення: організацій, що займаються розробкою та експертизою проектів підприємств з іноземним інвестуванням; банків, що надаватимуть гарантії; страхових компаній, які будуть страхування комерційних і некомерційних ризиків при реалізації виробничих проектів; інформаційно-консалтингових  фірм, інвестиційних фондів. 

Отже, потрібно зробити висновок, виходячи із реалій сьогодення, що прямі іноземні інвестиції є сьогодні тим ресурсом, який, у всякому разі в найближчій перспективі, може найбільш вагомо сприяти підвищенню ефективності функціонування українських підприємств, а відтак і розвиткові відповідних територій і міст, політичного соціального захисту громадян.

 

Список використаної літератури:

 

1.     Маркевич К.Л. Вплив прямих іноземних інвестицій на економічний розвиток України // Економіка і регіон. - 2009. - № 2. – С. 220-224.

2.     Рум’янцева С. Залучення прямих іноземних інвестицій // Цінні папери України. – 2010. - № 21. – С.11.

3.     Офіційний сайт Державного комітету статистики України. Режим доступу:   http://www.ukrstat.gov.ua/