Экономические науки/ 4.Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

Ткачук В., Мироненко А.

Науковий керівник: д.е.н Денисюк О.

Вінницький торговельно-економічний інститут

КНТЕУ, Україна

Потенціал Вінницького регіону для вкладення інвестицій іноземними субєктами

Інвестиційна привабливість це узагальнююча характеристика переваг і недоліків окремих напрямків і об'єктів з позиції конкретного інвестора. У процесі дослідження цих характеристик формується рівень інвестиційної привабливості окремих галузей економіки.

Інвестиційна привабливість галузей економіки і видів діяльності — це інтегральна характеристика окремих галузей або видів діяльності з позицій ефективності їх функціонування. Оцінку і прогнозування інвестиційної привабливості здійснюють за такими параметрами:

рівнем перспективного розвитку середньо галузевої рентабельності діяльності підприємств і її зміною в динаміці;

галузевими інвестиційними ризиками.

Інвестиційна привабливість реальних проектів — це інтегральна їх характеристика з позицій ефективності реалізації цих проектів для конкретного підприємства. Така привабливість є основою для складання бізнес-плану.

Дослідженням інвестиційної привабливості Вінницької області займались Власюк О.С., Губанський Б.О., Калач Г.М.

Динаміка змін рівня інвестиційної привабливості Вінницької області виявилась однією з найвищих в Україні.  Основним джерелом ресурсів виступає приватний капітал, який інвестує ті підприємства, котрі створили сприятливі умови для ведення прозорого бізнесу, мають належну ресурсну базу та інфраструктуру, що дозволяє забезпечити окупність інвестицій.

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій (ПІІ), спрямованих в економіку області, станом на 01.07.2010 року становить 182,6 млн. дол. США. (в розрахунку на одну особу — 110,8 дол. США) Приріст в порівнянні з початком року становить 5,7 млн. дол. США, +3,2% (по Україні - 495,8 млн. дол., +1,2%). За обсягами іноземних інвестицій область посідає 20 місце серед 27-ми регІнвестиції надійшли із 41 країни світу. Переважна більшість інвестицій (74,1% загального обсягу) надійшла з країн ЄС – 135,3 млн. дол., з країн СНД – 9,6 млн. дол. (5,3%), з інших країн світу – 37,7 млн. дол. (20,6%).

На підприємствах промисловості зосереджено 99,4 млн. дол. (54,5% загального обсягу прямих інвестицій в область), у т. ч. Переробної – 77,1 млн. дол. та добувної – 21,5 млн. дол. Серед галузей переробної промисловості у виробництво харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів внесено 41,5 млн. дол. прямих інвестицій, хімічну та нафтохімічну – 25,4 млн. дол.іонів України.

В умовах доступу закордоних інвесторів до ресурсів України важливо забезпечити вітчизняним підприємствам найсприятливіші умови розвитку своєї справи. Правильне розуміння поняття «інвестиційна привабливість» в умовах становлення інтелектуально-інформаційного способу виробництва ще до процесу реального інвестування дає змогу визначити основні напрями інвестування, умови інвестиційного процесу, встановити його критичні параметри [1].

Інвестиційний потенціал регіону складається з окремих потенціалів у дещо вужчому розумінні цього слова, а саме: ресурсно-сировиннного;  виробничого (сукупний результат господарської діяльності населення); споживчого; інфраструктурного (економічне становище та географічне розміщення регіону і його інфраструктурного забезпеченість інтелектуального (освітній рівень населення); інституційного (міра розвитку провідних інститутів ринкової економіки); інноваційного (рівень впровадження досягнень НТП) [2].

Унікальним інвестиційним потенціалом Вінницького регіону є земельні ресурси. Площа сільськогосподарських угідь складає 2 млн. га, із них рілля 1,7 млн. га, багаторічних насаджень - 54 тис. га, сіножатей - 51 тис. га, пасовищ - 181 тис. га. У орних землях переважають опідзолені ґрунти. Значну частину - 21% займають ґрунти чорноземного типу, це унікальна в масштабах усього світу концентрація високоякісних земельних ресурсів.

 Основною спеціалізацією сільськогосподарських підприємств усіх форм власності в рослинництві є вирощування зернових культур і цукрових буряків; у тваринництві - виробництво м'яса та молока

Величезні потенційні можливості регіону по виробництву м'яса, молока і  яєць можна реалізувати при розвитку кормової бази. У Вінницькій області розпочато випуск сучасних комбікормів (домішок) на основі сої і ріпаку. Інвестування в розвиток сучасної кормової бази в поєднанні з багатовіковою культурою скотарства дасть можливість робити продукцію високої якості по порівняно низькій ціні.

Інтенсивний розвиток сільського господарства створить потужну базу для розвитку харчової і переробної промисловості. Проте повільне впровадження сучасних технологій глибокої переробки сільськогосподарської продукції, технологій тари, упакування, менеджменту і маркетингу, на існуючих підприємствах харчової і переробної промисловості, не стимулює виробників сільськогосподарської продукції до інтенсифікації виробництва.

Виходячи з цих та ряду інших позицій розглянемо інвестиційний потенціал Вінницької області. На Вінниччину припадає 12,7% промислово-виробничого потенціалу України, 2% вартості основних виробничих фондів і 2,6% випуску промислової продукції [3]. Область має багатогалузевий промисловий комплекс, провідне місце в якому займають харчова галузь та машинобудування і металообробка. В області працює понад 470 промислових підприємств 13 галузей промисловості. Найбільш привабливим, для інвестування, сектором ринку є агропромисловий комплекс. Питома вага його у валовому регіональному суспільному продукті складає більш 62%.Унікальним інвестиційним потенціалом Вінницького регіону є земельні ресурси. Площа сільськогосподарських угідь складає 2 млн. га, із них рілля 1,7 млн. га, багаторічних насаджень - 54 тис. га, сіножатей - 51 тис. га, пасовищ - 181 тис. га. У орних землях переважають опідзолені ґрунти. Значну частину - 21% займають ґрунти чорноземного типу, це унікальна в масштабах усього світу концентрація високоякісних земельних ресурсів [2]. На території області станом на 1.07.2009 р. функціонують 825 новостворених сільськогосподарських підприємства, з них 96 приватних підприємства, 458 – товариства з обмеженою відповідальністю, 242 – сільськогосподарські кооперативи та 29 селянські (фермерські) господарства. Крім цього діють 906 селянських (фермерських) господарства [4].

За період  з 2005 по  2009 рік в області зареєстровано фактично внесених прямих іноземних інвестицій  на  суму 22,3 млн. дол. США  Найвагоміша частка інвестицій припадає на Сполучені Штати Америки, Канаду, Іспанію, Німеччину, Австрію, Люксембург, Угорщину. Намітилась тенденція надходження в область інвестицій у вигляді обладнання та іншого майна [5].

За 2009 рік  в підприємства малого бізнесу області внасено іноземних інвестицій на суму  майже 10,5 млн. дол. США, із них у вигляді майна 9,8 млн. дол. США, що складає 93,7 % від загальної суми іноземних інвестицій. В порівнянні з відповідним періодом попереднього року іноземних інвестицій надійшло на підприємства області більш як на 8 млн. дол. США, обсяг інвестицій зріс в 5 раз [3].

Загалом економічний розвиток області характеризується закріпленням тенденцій до стабілізації, нарощенням обсягів виробництва, покращенням фінансового стану, зменшенням суми допущених збитків та кількості збиткових підприємств, проте, говорячи про іноземні інвестиції треба враховувати світовий досвід, який показує, що найбільших успіхів у залученні іноземних інвестицій досягають ті регіони, які, по-перше, ставлять таку мету, як пріоритетну в своїй економіці, по-друге, використовують при цьому можливо більший набір заходів. Головне тут: створення привабливого інвестиційного клімату; створення міжнародного образу країни як такої, що надає інвестору кращі, ніж інші країни, можливості. відмітимо, що інвестиційне забезпечення суб’єктів господарювання має здійснюватись на трьох рівнях – державному, регіональному і на рівні підприємства. Основною метою інвестиційної політики повинно стати досягнення максимальної узгодженості дій на всіх цих рівнях.

Ефективність регіональної інвестиційної політики значною мірою залежить від її спроможності балансувати між інтересами бізнесу та територіальної громади в досягненні стратегічних цілей їх діяльності. З одного боку, це забезпечення окупності інвестицій на розширеній основі, з іншого - зайнятість населення, комплексний розвиток території, формування дохідної частини місцевих бюджетів тощо.

Відмова від штучної підтримки неефективно працюючих підприємств прискорила проведення структурної перебудови, а посилення конкурентного середовища створило потужну мотивацію до необхідності інвестування процесів модернізації та перепрофілювання виробництва.

Сформована нині в Україні економічна ситуація значно ускладнює інвестиційну діяльність: потрібно розробка адекватного ринковим відносинам інвестиційного механізму, що органічно сполучить форми приватного і державного інвестування, оптимізації взаємозв'язків різних суб'єктів інвестиційної діяльності, розробки відповідної законодавчо-нормативної бази й інші міри, що регламентують інвестиційний процес, як на рівні окремої фірми, чи компанії галузі, так і на рівні національної економіки в цілому.

Нині простежується спільна тенденція до поліпшення соціально-економічного розвитку тих районів, які за останні роки забезпечили високі темпи приросту інвестицій у виробничу сферу. Серед них Вінницький, Немирівський, Томашпільський, Крижопільський райони. У галузевому розрізі найбільш високі темпи промислового зростання досягнуто за рахунок тих підприємств, на яких інвестиції було вкладено як в модернізацію виробництва, так і в опанування нових сегментів ринку збуту готової продукції. Прикладом таких підприємств є Вінницька кондитерська фабрика, СП «Поділля ОБСТ», Вінницький олійно-жировий комбінат, Тульчинський маслосирзавод, Іллінецький Люсдорф, компанія «Nemiroff» тощо. Освоєння інвестицій дасть можливість ввести в дію нові технологічні лінії, збільшити завантаженість виробничих потужностей завдяки удосконаленню організації виробництва. Найбільший приріст виробництва (понад 30 млн. грн.), а також створення додатково 150 робочих місць очікується на дочірньому підприємстві «Українська горілчана компанія «Nemiroff». Нові потужності з обсягом виробництва 3 млн. грн. і створенням додаткових 100 робочих місць заплановано ввести на ВАТ «Вінницький завод тракторних агрегатів» та обсягом 1,8 млн. грн. – на підприємстві «АВІС». Подвоїти випуск доїльних установок «Ялинка» планується на ВАТ «Брацлав». Крім того, передбачено введення в дію з застосуванням новітніх технологій нових технологічних ліній: плазмового розкрою металу на ВАТ «Калинівський машинобудівний завод», ламінування – на Калинівському заводі деревинних матеріалів, із застосуванням стружкових технологій – на спільному українсько-білоруському підприємстві «Формопласт»[5] .

Література:

1. Губський Б.О. «Економіка України. Проблеми міжнародного інвестування в Україні». К.: НІДС, 2003.

2.  Калач Г.М. Інвестування у розвиток реального сектору економіки України // Економіка, фінанси, право. – 2008. – № 7. – С. 3–6.

3. Управління статистики Вінницької області.

4. www.vin.gov.ua.

5.  www.vinrada.gov.ua.