Экономические науки /4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

Асист. Британська Н.Н., ст. Ковель О.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

Вплив інвестиційного потенціалу страхових компаній на розвиток економіки

Фінансування економічного зростання в Україні набуває все більшого значення. Залишається недостатньо дослідженим питання щодо розвитку страхового ринку як принципово нового напрямку залучення фінансових ресурсів для фінансування економіки країни. Діяльність страховиків як інвесторів у сучасних умовах глобалізації й інтеграції економічних процесів, важається досить привабливою, особливо коли вони постають у ролі постачальників інвестиційних ресурсів. Ця стаття присвячена саме формуванню додаткових джерел фінансування за рахунок можливостей страхового ринку.

Проблеми страхового ринку досліджували такі вітчизняні й закордоні науковці й фахівці, як В. Базелевич, П. Алексєєв, Н. Нікуліна, С. Березіна, Т. Яворська, М. Александрова, В. Поровозник, О. Гвозденко, О. Гаманкова, Ю. Воробйов та інші, проте питання щодо можливостей формування інвестиційних і фінансових ресурсів страховими компаніями для фінансування економічного розвитку країни на сьогодні залишаються невирішеним і потребують подальшого дослідження.

Метою статті є розгляд інвестиційного потенціалу суб’єктів страхового ринку України, їх впливу на інвестиційний клімат та стабілізацію економічних процесів в країні з урахуванням міжнародного досвіду.

За останні роки діяльність страхових компаній виходить за межі страхової діяльності, тим самим страхові компанії перетворились на найпотужніші фінансово-кредитні інститути. Особливо це спостерігається у країнах Західної Європи та в таких країнах як США, Канада, Китай де страхові компанії за розміром загальних активів перебувають на другому місці після банківських інститутів.

Як фінансові посередники, страхові компанії в системі кругообігу капіталу між його постачальниками і споживачами на фінансовому ринку, виконують такі функції: консолідують заощадження індивідуальних інвесторів у єдиний пул і подалі вкладають накопичений капітал в різні проекти згідно з диверсифікацією активів; забезпечують рівновагу на ринку капіталів через погодження пропозиції й попиту на фінансові ресурси. За рахунок масштабів діяльності й портфельного управління активами гармонізують відносини між постачальниками та споживачами інвестиційного капіталу; перерозподіляють і зменьшують фінансові ризики між консервативними та агресивними учасниками ринку; забезпечують підвищення ліквідності фінансових вкладень шляхом професійного портфельного управління активами [1].

У сучасній економічній літературі ряд науковців ставлять інвестиційну функцію в один ряд з іншими функціями, які виконують страхові компанії. Зокрема О. Гвозденко зазначає, що основним джерелом отримання прибутку для страхової організації більшості цивілізованих країн є не стільки збір страхових платежів, скільки інвестиційна діяльність, тобто вкладання частини тимчасово вільних коштів резервного страхового фонду в прибуткові науково-технічні проекти, комерційні угоди та різноманітні цінні папери. Практично, на роль та значення інвестиційних та страхових операцій у страховому бізнесі є різні погляди. Одна з них ґрунтується на тому, що основним завданням страхової компанії є надання страхових послуг, а тому інвестиційна діяльність має вторинне значення [2]. Так, на думку Т.В. Яворської, страхові інвестиції — вкладення коштів страхових компаній в об’єкти інвестування з метою отримання прибутку. Страхові інвестиції втілюють у собі істотні риси інвестицій взагалі та мають свої особливості прояву [3]. У практичній діяльності багатьох страхових компаній, у тому числі й зарубіжних, фінансові інвестиції є пріоритетним напрямком інвестування й передбачають вкладення в цінні папери, у статутні капітали суб’єктів господарювання [3].

Наприкінці 2010 р. у загальній структурі активів вітчизняних страхових компаній левову частку займають інвестиції в цінні папери, а саме — акції вітчизняних емітентів. Проте є певні нормативні застереження щодо якості цінних паперів, які не дозволяють повною мірою використовувати ці активи страховиками. Банківські вклади становлять 29,8 % сумарних активів та посідають друге місце в їх структурі [5].

Розвиток страхових компаній, збільшення обсягів акумульованих ними фінансових ресурсів створюють сприятливі умови для розвитку економіки тому, що страхові фонди спрямовуються на інвестування найважливіших об’єктів через участь страхових компаній у кредитуванні або прямому інвестуванні різноманітних виробничих та соціальних об’єктів[4].

Таким чином, страхові інвестиції є рушієм економічного зростання, джерелом фінансування економіки країни та отримання прибутку страховими компаніями. Інвестиційна політика страхових компаній повинна відповідати принципам диверсифікації, безпеки, ліквідності й, безумовно, прибутковості.

На подальший розвиток інвестиційної діяльності страхових компаній вагомий вплив матиме держава шляхом чіткого визначення принципів та механізмів інвестування власного капіталу та страхових резервів й засад оподаткування юридичних та фізичних осіб.

Література:

1. Василенко А. В. Інвестиційна стратегія страхових компаній : навч. посіб. / А. В. Василенко — К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2006. — 168 с.

2. Поровозник В.О. Активізація інвестиційної діяльності страхових компаній в умовах економічної кризи / В.О. Поровозник // Стратегічні пріоритети. — 2009. — № 3. — С. 165 — 171.

3. Яворська Т. В. Сутність, види та функції страхових інвестицій / Т. В. Яворська // Економіка і регіон. — 2009. — № 1. — С. 192 — 195.

4. Воробьев Ю.Н. Страховой рынок и его возможности по финансированию экономики Украины / Ю. Н. Воробьев // Экономика и управление, 2005. — № 2 — 3. — С. 49 — 52.

5. http://forinsurer.com/ - інтернет-журнал про страхування