Яковенчук О.О.,  Яковенчук Я.О.

Вінницький національний аграрний університет

 

ЗНАЧЕННЯ БІЗНЕС-ПЛАНУВАННЯ В РИНКОВІЙ ЕКОНОМІЦІ

 

Змінність факторів макросередовища вимагає від підприємств докладного прогнозування своєї стратегічної та поточної ді­яльності, врахування можливостей та загроз подальшого розвитку та реаліза­ції поставлених цілей, вміння приймати відповідні управлінські рішення. Важливим елементом стратегічного планування, який вирішальною мірою може передбачати реакцію підприємства на вимоги зовнішнього середовища та підтримувати його відповідну поведінку на ринку, є бізнес-планування. Разом з тим багато проблем, що пов'язані з бізнес-плануванням, не тільки не досліджені, але й не поставлені. Так, у наукових дослідженнях ще недос­татньо виразно визначені позиція щодо взаємодії плану і ринку, місце відно­син планомірності в розвиненій ринковій системі.

Питанням складання бізнес-планів присвячено дуже багато робіт зарубіжних та вітчизняних учених-економістів: К. Кіпермана, Н. Крилової, І.В. Ліпсіса, Г.Д. Львовського, В.Д. Маркової, М. Муллей, О.І. Пальчик, Г. Пітерса, А.Р. Полякова, Х. Роузена, Ю.І. Скирко, Р. Уотермена, В. Хруцькогота ін.

Планування - це сфера діяльності органів управління під­приємства зі передбачення майбутнього стану його економіки на основі вра­хування дії законів розвитку природи і суспільства, а також розвит­ку підприємства [2].

Основна сутність планування полягає у визна­ченні цілей та обґрунтуванні способів їх досягнення. За допомогою плану­вання встановлюються параметри функціонування економічної системи. Це відбувається завдяки дії з боку суб’єкта планування на об’єкт його впливу. Здійснення процесу планування пов’язане з дотриманням принципів, які виз­начають характер і зміст планової діяльності підприємства: єдність, неперер­вність, гнучкість, поточність, участь, цілеспрямованість, динамічність, несуперечливість [1]. Сам процес планування проходить чотири етапи (рис. 1).

Рис. 1. Етапи процесу планування

Сьогодні бізнес-планування набуває значення важливого ін­струменту ефективного господарювання. Застосування теоретичних основ бізнес-планування, можливостей його практичного використання дає змогу за­безпечувати планову роботу на основі досягнень сучасної технічної бази комп’ютеризації, раціонального використання світової та вітчизняної науки в галузі планування й організації виробництва. Стратегічне планування як складова частина бізнес-плану, дає змогу здійснювати розроблення довготер­мінової стратегії, що забезпечує перемогу в конкурентній боротьбі, та ство­рювати відповідний інструментарій щодо реалізації стратегії у поточних ви­робничих планах, впровадження їх у практичну діяльність підприємства [2].

У ринковій економіці бізнес-план є робочим інструментом, який вико­ристовується у всіх сферах підприємництва. Бізнес-план описує процес фун­кціонування фірми, показує, яким чином її керівники збираються досягти свої цілі і задачі, передусім підвищення прибутковості роботи. Добре розроб­лений бізнес-план допомагає фірмі зростати, завойовувати нові позиції на ринку, де вона функціонує, складати перспективні плани свого розвитку.

Бізнес-план базується на загальній концепції розвитку фірми, докладніше розробляє економічний і фінансовий аспект стратегії, дає техніко-економічне обґрунтування конкретним заходам; охоплює одну з частин інвестиційної програми, термін реалізації котрої звичайно об­межений одним або кількома роками, що дає змогу дати достатньо чітку еко­номічну оцінку наміченим заходам. Бізнес-план дає змогу вирішувати цілу низку завдань, але основними з них є такі: обґрунтування економічної доцільності напрямків розвитку фірми; розрахунок очікуваних фінансових результатів діяльності, насамперед обся­гів продажів, прибутків на капітал; визначення джерела фінансування реалізації обраної стратегії, тобто засоби концентрування фінансових ресурсів; добір робітників, які спроможні реалізувати цей план.

Висновок. Саме тому, планування можна розглядати як дієвий інструмент сучасного менеджменту, завдяки яко­му підприємства можуть визначити мету і завдання свого функціонування, розробляти систему заходів щодо поліпшення результатів діяльності або за­побігання небажаним явищам. Основним завданням функції планування є пе­редбачення майбутніх загроз та можливостей, які дадуть змогу успішно пра­цювати на ринку та приймати правильні рішення під час реалізації заплано­ваних дій.

Життєздатність та прибутковість підприємства може бути забезпечена завдяки стратегічному бізнес-плануванню його діяльності, яке охоплює: об­ґрунтування системи доказів доцільності певного виду діяльності; встанов­лення перспектив соціально-економічного розвитку; прогнозування еконо­мічних ризиків.

Література

1. Передало Х.С. Планування та мотивування в процесі формування апарату управлін­ня організації / Х.С. Передало, Р.З. Дарміць, І.С. Процик // Вісник Національного університе­ту «Львівська політехніка», 2002. - № 466. - С. 97-106.

2. Швайка Л.А. Планування діяльності підприємства : навч. посібн. / Л.А. Швайка. -Львів : Вид-во «Новий світ-2000», 2003. - 268 с.

3.  Пугачевська К.Й. Значення бізнес-планування як чинника господарської діяльності в ринковій економіці // Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. - №21.1. – С.256-260.