Доц. Ліщинська Л.Б., Саприкіна Ю.А.

    Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського торговельно-економічного університету

ПРОБЛЕМНІ АСПЕКТИ ТА ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ ПОДАТКОВОГО КОНТРОЛЮ                 

 

Податковий контроль є необхідною умовою функціонування ефективної податкової системи. Він  забезпечує зв'язок платників податків з органами державного управління, що наділені особливими податковими правами і повноваженнями. Податковий контроль є завершальною стадією управління оподаткуванням і одночасно одним з елементів планування податкових доходів бюджетів. Це зумовлено тим, що з однієї сторони, він є формою реалізації контролюючої функції податків, а з іншої - формою примусових грошових відносин.

Загальновідомо, що вітчизняна система оподаткування сьогодні є недосконалою, її характерними рисами на цьому етапі розвитку є наявність безлічі проблем, які постають на шляху її еволюційного та динамічного розвитку. Об’єктивна необхідність забезпечення надходження відповідних податкових платежів, дотримання податкової дисципліни як умови належного виконання суб’єктами господарювання зобов’язань перед державою зумовили піднесення на якісно вищий рівень проведення податкового контролю.

     Загальні проблеми податкового контролю знайшли своє відображення у працях вітчизняних вчених - В.Борейка, А.Даниленка, М.Свердана, В. Литвиненка, В.Ревуна, А.Сігаєва, В.Вишневського, Д.Липницького, Ц.Огня, С.Каламбета, А.Крисоватого, Л. Тарангула та інші.

Однією з важливих і водночас складних проблем у процесі подальшого реформування української економіки залишається питання удосконалення податкового контролю, адже ефективна організація податкового контролю за своєчасністю сплати та правильністю нарахування податкових платежів здатна забезпечити розв’язання проблеми – наповнення дохідної частини державного бюджету, що особливо актуально в період розгортання в Україні фінансової кризи та зростання бюджетного дефіциту[2].

Наявність прогалин у податковому контролі не дає змоги стабілізувати потреби держави і грошових і матеріальних ресурсах, тому з’явилась необхідність дослідження недоліків в контрольно-перевірочній роботі податкових органів з метою визначення подальших напрямів щодо його удосконалення. Для досягнення зазначеної мети необхідно розв’язати наступні завдання: визначити необхідність  проведеної податкової реформи, дослідити зміни податкового законодавства після прийняття Податкового кодексу (стосовно податкових перевірок, взаємовідносин платників податків і податкових органів)[2].

Необхідність та стабілізація фінансової системи, забезпечення стійкого надходження податків, зборів, обов’язкових платежів до бюджетів, дотримання податкової дисципліни як умови якісного виконання фізичними і юридичними особами зобов’язань перед державою обумовили створення особливого напрямку державного фінансового контролю – податкового контролю.

Податковий контроль можна розглядати з двох сторін: як функцію державного управління економікою і як особливу діяльність щодо виконання податкового законодавства України. Обидві сторони податкового контролю знаходяться в нерозривній єдності, безупинному розвитку та удосконаленні.

Податковий кодекс визначає порядок організації та проведення податкового контролю органами державної податкової служби разом з іншими контролюючими органами, уповноваженими від імені держави здійснювати перевірку фінансово-господарської діяльності суб’єктів господарювання. Зокрема, встановлюється перелік контролюючих органів, які мають право здійснювати перевірки суб’єктів господарської діяльності.

Прийняття податкового кодексу забезпечує підвищення рівня захищеності суб’єктів господарської діяльності. Адже знання платником податків прав та обов’язків як своїх, так і контролюючої сторони дозволить активно брати участь у проведенні перевірки, в ході визначення її результатів, винесення рішення за проведеною податковою перевіркою та притягнення або не притягнення до відповідальності при виявленні будь-яких порушень законодавства[1].

 Актуальною проблемою сьогодні є підвищення ефективності проведення податкових перевірок, зниження кількості помилок при їх проведенні та прийняття вмотивованих рішень за їх результатами.

Відтак сьогодні терміни перевірки подовжились. Це пов’язано зі збільшенням обсягу операцій, що перевіряються, і, відповідно, контрагентів. Дієвість податкового контролю залежить від ефективного планування податкових перевірок суб’єктів фінансово-господарської діяльності. У сфері податкового контролю об’єктом впливу є відносини, які виникають між державою в особі податкових органів та платником податків.

Остаточно розв’язати усі проблемні місця, що виникають у контрольно-перевірочній роботі між платниками і контролюючими органами, має Податковий кодекс України.

Удосконалені процедури податкового контролю сприятимуть зменшенню державного втручання у підприємницьку діяльність та звуженню ”тіньового” сектору економіки, виконання податковими органами своїх контрольних функцій у відповідності до вимог Конституції України, налагодження партнерських взаємовідносин між податковими органами та платниками податків. Всі ці чинники позитивно вплинуть на динаміку економічного зростання в Україні та підвищать соціальну та політичну стабільність в державі[3].

Поєднання важкого податкового навантаження на законослухняних платників податків з тотальним ухиленням від сплати податків і направомірними префернціями зумовлює необхідність реформування податкової системи України,яка сьогодні ще далека від досконалості.

Отже, подальше реформування законодавства у сфері оподаткування має відбутися таким чином, щоб забезпечити не тільки повне і своєчасне надходження коштів до бюджетів та державних цільових фондів, а й дотримання прав усіх суб’єктів податкових відносин та можливість ефективного використання ними юридичних засобів захисту своїх прав, як це має відбуватися у правовїй демократичній країні.

 

Список використаної літератури:

1.                        Ємко Ю. Модернізація податкової служби України / Ю.Ємко// Збірник наукових праць Академії ДПС. – 2007. - №4(14). – С. 184-187.

2.                        Волкова Ю.О. Удосконалення податкового контролю як елемент формування податкової політики /Ю.О. Волкова// Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. - №10(65) . – С.23-27.

3.                        Податковий контроль(основи організації) В.А.Онищенко – К.: 2007. -  С. 420