Доц. Ліщинська Л.Б.,Тополюк Л., Довженко В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

ПОЗИТИВНІ СТОРОНИ ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ

Впровадження Податкового кодексу викликало багато суперечок щодо повноти і правильності стягнення податків та зборів із доходів суб’єктів господарювання. Здійснивши аналіз самого кодексу і статей, в ході яких було здійснено його дослідження можна виявити багато позитивних і негативних моментів, що в свою чергу привели до зіткнень поглядів різних науковців. Тому дослідження позитивних сторін Податкового кодексу України є досить важливим для сучасного суспільства, адже його ухвалення так чи інакше впливає на наше життя  і саме тому є актуальним на даний час в Україні.[1]

Важливим позитивним моментом Податкового кодексу України є поступове зменшення податку на прибуток, що в кінцевому результаті буде дорівнювати 16% (з 1 квітня 2011 року - 23%, 2012 р. – 21%, 2013 р. – 19%, 2014 – 16%). Ця ставка буде нижчою, ніж в деяких сусідніх країнах, науковці стверджують, що це викличе приплив фінансів в Україну.

Кількість загальнодержавних податків та зборів зменшилась з 29 до 19, а місцевих податків та зборів з 14 до 5.

Ще одним позитивним аспектом є визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток наближено до бухгалтерського обліку, який передбачає облік незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.[2]

У Податковому кодексі передбачено 16 груп основних фондів до цього діяло 4 групи, також визначено мінімальні строки їх амортизації.

 Збереження спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва (єдиного податку) як для юридичних, так і для фізичних осіб-підприємців. Також встановлюється фіксований прибутковий податок на ринках, що добавляє плюсів Податковому кодексу.

Передбачено застосування права податкової застави на активи платника виходячи із суми податкового боргу, кількість податкових вимог, що надсилаються такому платнику, зменшено до однієї. Не менш важливим є те, що платнику податків надається можливість вільного розпорядження активами, що перебувають у податковій заставі, крім операцій з відчуження або оренди (лізингу) таких активів, які провадяться лише за обов`язкового письмового узгодження з органами державної податкової служби.

В Податковому кодексі зазначено, що від оподаткування звільняються суб’єкти готельного бізнесу та легкої промисловості на 10 років; звільняється від оподаткування 80 відсотків прибутку підприємств, отриманого від продажу деяких енергозберігаючих товарів власного виробництва промислового призначення; звільненяється від оподаткування 50 відсотків прибутку, отриманого від здійснення енергозберігаючих заходів та реалізації енергоефективних проектів підприємств, які займаються розробленням та використанням енергозберігаючих заходів та енергоефективних проектів.

Запровадження прогресивної шкали оподаткування податком з доходів фізичних осіб з застосуванням двох ставок: основної – 15% та підвищеної – 17% (з доходу, який перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати), також з позитивної сторони характеризує Податковий кодекс.[3]

 Поступове зниження ставки податку на додану вартість до 17% (з 1 січня 2011 року до 31 грудня 2013 року включно ставка податку становить 20 відсотків; з 1 січня 2014 року – 17 відсотків), платники податку на додану вартість, які мають право на застосування нульової ставки податку на прибуток, на період з 1 січня 2011 року до 1 січня 2016 року можуть вибрати квартальний податковий період, що також є немало важливим.

Податковий кодекс також передбачає надання спеціальних інвестиційних пільг – запровадження на 5 років нульової ставки податку на прибуток для:

1) підприємств з щорічним обсягом доходів до 3 млн. грн. (до 20 працівників, у яких зарплата не менше двох мінімальних);

2) які були зареєстровані платниками єдиного податку (виручка до 1 млн. грн., до 50 працівників).

Перелік позитивних моментів цим не закінчується, але скільки б  їх не було все одно Податковий кодекс матиме лише позитивний вплив на розвиток країни, про це можна буде стверджувати лише через деякий час, коли увійдуть в дію усі ставки, пільги. Тому питання дослідження позитивних і негативних сторін кодексу буде актуальним ще довгий час.

Список використаних джерел:

1.Поддєрьогін А.М Реформування податкової системи в умовах    впровадження Податкового кодексу України.-2010

 2. Федосов В.М. Проблеми розбудови податкової системи України // Фінанси України.-2010. - №6.

3.Офіційний сайт.http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc34.