Економічні науки/7. Облік і аудит

 

Автодійчук І.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Особливості контролю собівартості робіт і послуг

на автотранспортних підприємствах України

 

Забезпечення оптимальності витрат і зростання прибутковості автотранспортних послуг вимагає постійного удосконалення системи їх управління, зокрема удосконалення методів управління витратами, особливо собівартості робіт і послуг, для забезпечення стійкого фінансового стану підприємства на ринку автотранспортних послуг України.

Наукові праці провідних вчених таких, як Білухи М.Т., Верховського І.А., Гаврилової Н.В., Гончарука Я.А., Завгороднього В.В., Заставнюка В.В., Коваленка А.Я., Палія В.Ф., Сопка В.В., Степанюка А.Л., Терлової В.І. та інших  сприяли розвитку обліку та контролю на автотранспортних підприємствах.

Разом з тим, становлення ринкових відносин в Україні вимагає додаткового дослідження проблемних питань щодо методики та організації обліку та контролю собівартості робіт і послуг автотранспортних підприємств, зокрема: вибору найбільш ефективної форми контролю витрат; оптимізації джерел інформації та методичних прийомів контролю; розробка науково­–обґрунтованих заходів для удосконалення методики фінансового контролю витрат діяльності автотранспортних підприємств, особливо собівартості робіт і послуг.

Метою цього дослідження є розробка пропозицій та рекомендацій для удосконалення контролю собівартості робіт і послуг на основі впровадження сучасних технологій, зокрема інформаційних, відповідно до вимог реформування й функціонування автомобільного транспорту України в умовах ринкової перебудови.

Для удосконалення фінансового контролю витрат автотранспортних підприємств України є доцільним здійснення таких заходів:

- удосконалити класифікацію витрат автотранспортних підприємств, яка повинна відображати їх в обліку за місцями виникнення, центрами відповідальності та клієнтами;

- розробити нові форми документації, удосконалити діючі форми первинних документів виробничих витрат й процесу перевезень за нормативним методом для автоматизованої обробки даних, що дозволить виявляти відхилення безпосередньо у процесі господарської діяльності, сприятиме уникненню непродуктивних втрат та достовірному відображенню обсягів перевезень й фінансових результатів;

- удосконалити методики обліку витрат пального, витрат на зношення автомобільної гуми та витрат на поточний ремонт транспортних засобів із застосуванням ПК, що сприятиме більш достовірному формуванню собівартості перевезень для поліпшення інформаційного забезпечення керівництва;

- дослідити перспективні напрями удосконалення фінансового контролю в системі управління витратами автомобільних перевезень, зокрема організація самоконтролю центрів відповідальності і внутрішнього аудиту, що сприятиме адаптації внутрішнього контролю на автотранспортних підприємствах до ринкових умов господарювання;

-удосконалити методику внутрішнього контролю витрат автотранспортних підприємств за окремими об’єктами, що дозволить на основі автоматизації контрольних процедур і можливостей ПК значно підвищити його оперативність, ефективність і дієвість;

- розробити економіко-математичні моделі відбору оптимального складу рухомих засобів для виконання конкретного замовлення й обсягу перевезень на звітний період для мінімізації витрат та максимізації прибутку.

Структура собівартості автоперевезень показує, що автомобільний транспорт є матеріало- та працемісткою галуззю, оскільки найбільшу питому вагу в собівартості автоперевезень мають витрати на оплату праці, а також витрати на паливно-мастильні матеріали [1]. Тому зниження собівартості автоперевезень найбільше залежить від спроможності обліку і контролю оперативно визначати резерви на кожному конкретному підприємстві. Найбільш суттєвими резервами зниження собівартості є поліпшення використання паливно-мастильних матеріалів; підвищення ефективності експлуатації основних засобів (шляхом скорочення простоїв автомобілів; використання прогресивних методів навантажувально-розвантажувальних робіт; оновлення парку автомобілів тощо); досягнення постійного зростання продуктивності праці; удосконалення управління на основі використання раціональних методів і економіко-математичного моделювання та активізації всіх його функцій.

Для удосконаленні обліку та контролю на автотранспортних підприємствах необхідно враховувати особливості автомобільного транспорту як галузі і вплив відповідних чинників на методику й організацію обліку та контролю витрат, калькулювання собівартості автоперевезень [2].

За результатами дослідження можна зробити такі висновки: упровадження автоматизованого нормативного обліку витрат на автотранспортних підприємствах вимагає створення нових носіїв первинної інформації для забезпечення можливість оперативного визначення відхилень від норм, їх систематизації;  у сучасних умовах господарювання важливе значення має розробка методики здійснення внутрішнього контролю, визначення переліку об’єктів внутрішнього контролю витрат автотранспортних підприємств, системна класифікація об’єктів і джерел внутрішнього контролю.

Література:

1.        Грицак Н. Організація внутрішнього аудиту автотранспортних підприємств //Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. - №2. – С.37-40.

2.        Белоусова І., Чумаченко М. Проблеми обліку виробничих витрат і калькулювання собівартості продукції  в промисловості // Бухгалтерський облік і аудит. – 2009. - №4. – С. 4-9.