Економічні науки/7. Облік і аудит

 

Бойчик Т.В., Левченко О.Г.

Криворізький економічний інститут, Україна

Автоматизація обліку основних засобів : необхідність чи марна трата коштів?

 

В ринкових умовах господарювання автоматизація облікового процесу дає можливість економити підприємству свій час та кошти, а головне - своєчасно приймати ефективні управлінські рішення. Незважаючи на те, що майже всі великі підприємства перейшли до автоматизованої системи ведення бухгалтерського обліку, безліч підприємств сільськогосподарської сфери , а також підприємства , що знаходяться в невеликих селищах міського типу та селах ведуть облік ручним способом.

Зрозуміло, що обчислювальна техніка суттєво підвищує якість обробки облікової інформації, зменшується кількість ручних операцій з обробки первинних документів, систематизації облікових показників, заповнення регістрів та звітних форм. Облікова праця стає більш творчою, спрямована на організацію й удосконалення обліку. Однак чи необхідно це всім без виключенням підприємствам України? Відповідь на дане питання розглянемо зважуючи переваги та недоліки автоматизованого ведення обліку основних засобів. Адже, саме основні засоби мають, як правило,  найбільшу питому вагу в загальній сумі активів підприємств і є одним із найважливіших об'єктів фінансового обліку, що вимагає контролю за їх рухом, організації синтетичного й аналітичного обліку, визначення зносу (аморти­зації), проведення ремонту, модернізації, оновлення застарілих і технічно недосконалих об'єктів. Так як від рівня забезпеченості підприємства основними засобами залежить випуск готової продукції та створення належних умов для праці і соціального розвитку колективу. [1,с.68]

Зважаючи на негативні аспекти процесу автоматизації варто зазначити, що основний недолік процесу автоматизації обліку основних засобів зводиться до значних капітальних вкладень на придбання програмного продукту , вкладення коштів на його установлення на робочих комп’ютерах, а також значного часу на навчання обліковців працювати в новій системі, в тому числі відвідування спеціальних курсів, підвищення кваліфікації тощо.

Неабиякою є проблема пов’язана з вибором програмного забезпечення, яке б найбільш повно розкривало інформацію, сформовану за даними бухгалтерського обліку. Більшість існуючих бухгалтерських програм самостійно виконують тільки рознесення проводок в регістрі обліку. Крім того як правило бухгалтерська програма розробляться програмістом, знайомим з обліком з чужих слів, або бухгалтером, не знайомим з усіма тонкощами системного програмування. [4, с.54]

За умови автоматизації обліку інформація, що генерується програмою, повинна бути зрозумілою користувачу. На рівні комп’ютерної програми повинен зникнути поділ бухгалтерського обліку на фінансовий, управлінський та інші види. Якщо цей технічний крок буде зроблено і буде досягнута компактність, зручність, простота і надійність програмного забезпечення, то, облік на підприємстві стане єдиним. [2, с.54]

Іншою важливою проблемою, на яку слід звернути увагу при проектуванні комп’ютерної системи бухгалтерського обліку, є можливість пристосування програм до змін у законодавстві. Незважаючи на те, що бухгалтерський облік – найбільш регламентована управлінська підфункція, його не можна розглядати як побудований жорстокий механізм, суть якого зводиться до незмінних алгоритмів і програм. Натомість, він є динамічною системою, що постійно вдосконалюється і змінюється. Якщо під час проектування системи не врахувати цього аспекту обліку, то експлуатація комп’ютерної системи може значно ускладнитись, а іноді стати зовсім неможливою [3,с. 60].

Однак автоматизація обліку основних засобів на підприємстві надає і  ряд істотних переваг , серед яких:   оперативне ведення, обробка і формування вихідної інформації з обліку основних засобів;  автоматизація документування первинної інформації; оперативного управління, контролю за наявністю і рухом основних засобів;  швидкість розрахунку амортизації об'єктів основних засобів ; збільшення швидкості обліку інформацією між управлінськими органами і керованими об’єктами; зменшення витрат часу на підготовку інформації з обліку основних засобів;  прийняття управлінських рішень за наявною інформацією;   значне вдосконалення процесу організації обліку основних засобів  [3, с. 62].

Таким чином, автоматизація бухгалтерського обліку є швидше необхідністю, ніж марною тратою коштів, адже допомагає значно підвищити ефективність і прискорює процес обробки даних, надає оперативну інформацію для прийняття рішень. Тому доцільно впроваджувати автоматизовану систему обліку не лише з метою отримання глобального результату, а і для вирішення локальних проблем.

 

Література:

1.    "Внедрение 1С на предприятии", Корпоративные системы, №4, 2007р.

2. Івахненков С.В. Сучасні інформаційні технології управління підприємством та бухгалтерія: проблеми та виклики. ⁄⁄ Бухгалтерський облік та аудит. – 2006. – №4. – С. 52 – 58.

3.  Івахненков С.В. Упровадження програмного забезпечення обліку і контролю: потенційні переваги і реальні проблеми. ⁄⁄ Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. – №2. – С. 56 – 62.

4.   Муравський В. Документування в умовах повної автоматизації обліку.     ⁄⁄ Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. – №5. – С. 49 – 51.