Економічні науки/7. Облік та аудит

ст. Нестерова Ю.І.

Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля, Україна

Модернізація державного фінансового контролю в Україні відповідно до європейської практики

У статті наведено основні проблеми розвитку державного фінансового контролю в Україні, запропоновано стратегічні напрями модернізації державного фінансового контролю відповідно до європейської практики, а також заходи, спрямовані на модернізацію системи державного фінансового контролю в Україні з урахуванням досвіду країн ЄС.

Результативність національної фінансової системи залежить насамперед від ефективності механізмів державного фінансового контролю. Враховуючи курс на європейську інтеграцію, проблема модернізації державного фінансового контролю в Україні має бути вирішена з урахуванням кращого європейського досвіду. Цим визначається актуальність дослідження. Проблеми модернізації державного фінансового контролю в Україні висвітлено у наукових працях провідних науковців [1-6]. Проте бракує досліджень з питань розробки системних заходів модернізації механізму й технологій державного фінансового контролю в Україні, що апробовані європейськими державами в умовах прояву негативних наслідків загострення системної фінансово-економічної кризи.

Мета дослідження - викласти результати досліджень з питань модернізації державного фінансового контролю в Україні з урахуванням європейського досвіду

В Україні існує досить розвинута система державного фінансового контролю. Але, незважаючи на значну кількість органів державного фінансового контролю, учасники фінансових відносин досить часто допускають порушення, які негативно впливають на стан державних фінансів, насамперед у бюджетній сфері. Серед таких порушень: нецільове та/або неефективне використання бюджетних коштів, ухилення (свідоме і несвідоме) від виконання податкових зобов'язань, неподання (або несвоєчасне подання, або неправильне складання) фінансової звітності, знищення документації тощо [5, с.13].

Натомість у системі державного фінансового контролю існують певні недоліки і суперечності, пов'язані насамперед із недостатньою інтегрованістю окремих ланок цієї системи. Особливістю механізму державного фінансового контролю в Україні є те, що він орієнтований на контроль за формуванням бюджетних доходів (податки, митні платежі) і недостатньо забезпечує перевірку результативності й ефективності фінансування бюджетних видатків [3, с.68].

Слід зазначити, що подальше реформування системи державного фінан­сового контролю в Україні має проходити з використанням можливостей провідних спеціалізованих міжнародних організацій. У 1953 р. при ООН створено Вищий орган контролю державних фінансів (ІNТОSАІ), до складу якого нині входять 170 країн-учасниць. В Україні фахівці ІNТОSАІ  беруть участь у роботі кількох експертних груп, надаючи методологічну допомогу. Україну в ІNТОSАІ репрезентує Рахункова палата.

Європейський досвід спрямовує на вжиття рішучих заходів для боротьби з корупцією та організованою злочинністю у системі державного фінансового контролю. За висновком фахівців, в Україні результативність як зовнішнього, так і внутрішнього фінансовою контролю залишається недостатньою [4, с.85]. Тому доцільно вивчити практику ЄС і вжити заходів щодо її імплементації в українське законодавство.

В умовах загострення економічної кризи було продемонстровано необхідність подальшого зміцнення системи внутрішнього фінансового контролю, оскільки саме вона спрямована насамперед на профілактику порушень. За висновком І. Чугуновата В. Федосова, нині система державного внутрішнього контролю в України враховує основні принципи побудови внутрішнього контролю в країнах ЄС лише частково [6, с.3]. Нині доцільно впроваджувати перевірені в країнах ЄС технології автоматизації планування документальних форм контролю, удосконалити регулювання аудиторської діяльності, посилити державний фінансовий контроль за діяльністю монополій (в тому числі державних). Необхідно створити єдину базу даних щодо виявлених фінансових порушень.

Таким чином, задля посилення в Україні результативності державного фінансового контролю необхідно активізувати співробітництво з міжнародними спеціалізованими організаціями в цій сфері, запозичуючи й адаптовуючи кращі світові напрацювання. Пріоритетними напрямами модернізації державного фінансового контролю в контексті європейської інтеграції мають стати:

1.                     Створення єдиної термінологічної бази у сфері державного фінансового контролю.

2.                     Гармонізація державного фінансового контролю.

3.                     Посилення результативності державного фінансового контролю не лише на стадії формування бюджетних доходів, а й на стадії фінансування бюджетних видатків.

4.                     Забезпечення подальшого розвитку державного управління у сфері державного фінансового контролю, в тому числі на регіональному рівні.

5.                     Упровадження чіткої системи відповідальності учасників фінансових відносин за вчинення фінансових порушень.

6.                     Підвищення етично-морального рівня та професійної кваліфікації державних службовців, які працюють у бюджетній сфері.

7.                     Узагальнення й впровадження кращого європейського досвіду у сфері організації державного фінансового контролю.

8.                     Забезпечення подальшого розвитку внутрішнього фінансового контролю

9.                     Проведення якісно нової кадрової політики в органах державного фінансового контролю

Отже реформування системи державного фінансового контролю в Україні має проходити на основі вивчення й адаптації кращого європейського досвіду в цій сфері. З метою удосконалення механізму системи державного фінансового контролю доцільно розробити концептуальні документи щодо розвитку державного фінансового контролю, що має враховувати найкращий досвід країн ЄС, а також передбачати реальні кроки щодо реалізації інтеграційних намагань нашої країни.

У дослідженні запропоновано перелік пріоритетних напрямів мо­дернізації державного фінансового контролю в контексті європейської інте­грації. В подальшому слід провести наукові дослідження з питань адаптації напрацьованих в країнах ЄС методик непрямого фінансового контролю за виконанням вимог фінансового законодавства.

Література:

1.     Бюджетна політика у контексті стратегії соціально-економічного розвитку України: У 6 т. / М.Я. Азаров, Ф.О. Ярошенко, В.М. Геєць (кер. авт. кол.); Гол. ред. кол. М.Я. Азаров. - К.: НДФІ при Міністерстві фінансів України, 2004. - Т. 1: Пріоритети бюджетної політики та економічне зростання в Україні. - 638 с.

2.     Іванова І. Державний фінансовий контроль: парадигми розвитку: Монографія. - К.: Ака-демвидав, 2010. - 168 с.

3.     Левицька С. Правове регулювання аудиту ефективності // Економіка України.- 2005.- №3. - С. 68-76.

4.     Плескач В.Л., Жадько К.С, Фінансовий контроль у контексті трансформаційних процесів економіки // Фінанси України.- 2009.- №6. - С. 85-93.

5.     Стефанюк І. Б. Державний фінансовий контроль: проблеми ідентифікації і визначення системи // Фінанси України.- 2009.- № 11. - С. 12-19.

6.     Чугунов І.Я., Федосов В.М. Державний внутрішній фінансовий контроль: стратегія розвитку// Фінанси України.- 2009.- №4. - С. 3-12.