БІЗНЕС-АСОЦІАЦІЇ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ ЕКОНОМІЦІ

Здобувач Діденко О.В.

Одеський регіональний інститут державного управління, Одеса, України

 

 

Бізнес-асоціації відносяться до інститутів координації "третього типу", який виділяються поряд з "ринком", "ієрархією" і "мережею взаємних зобов'язань ". На думку Стрік У. і Шміттер П. бізнес-асоціації функціонують між ринковими та державними системами, які взаємодіють один з одним за допомогою представництва, нормотворчості та інформації [4]. Вони акцентують увагу на те, що в даний час зріс інтерес до бізнес-асоціаціям, так як вони розглядаються в якості нового способу організації сучасного суспільства [3].

Шнайдер В. підкреслює, що в даний час склалася тенденція аналізу діяльності бізнес-асоціацій у рамках політичної чи ринкової системи [2]. В умовах недосконалої інституційної середовища в країнах, що розвиваються бізнес-асоціації можуть виступати в якості інститутів, що підтримують і доповнюють механізми ринку (market supporting and market supplementing institutions).

Перш за все, оцінимо масштаби участі підприємств у бізнес-асоціаціях у України, і якою мірою на них міг відбитися економічна криза 2008-2009 років (табл. 1).

Таблиця 1

Основні показники розвитку малих підприємств в Україні

Показники

Роки

2004

 

2005

2006

2007

2009

Кількість малих підприємств

283398

295109

307398

324011

 

238954

Кількість бізнес-асоціацій

2123

2451

2711

2823

2945

(Джерело - Держкомстат)

 

Як видно з статистичних даних, кількість малих підприємств після 2007 р. істотно знизилася. Для бізнес-асоціацій же притаманна зворотна тенденція - їх кількість збільшується.

Малий бізнес специфічний в тому, що у всіх країнах менш організований у порівнянні з великим і сильно атомізований. В Україні до того ж значна його частина перебуває в тіньовій сфері. Це не сприяє зростання кількості підприємців, які беруть участь в діяльності бізнес-асоціацій.

Кількість бізнес-асоціацій у різних секторах економіки Україні наведені в таблиці 2.

Таблиця 2

Кількість бізнес-асоціацій у різних секторах економіки Україні

Сектори економіки України

Кількість бізнес асоціацій, од.

 Нерухомість, оренда, інжиніринг

1483

Торгівля, ремонт автомобілів і побутової техніки

189

Переробна промисловість

183

Будівництво

99

Транспорт і зв'язок

39

Аграрне і сільське господарство

121

Фінансовий сектор

21

Готельно-ресторанний бізнес

13

Рибна промисловість

7

Інші галузі

902

(Джерело - Держкомстат)

 

Виділимо основні фактори успіху бізнес-асоціацій. До них відносяться;

-  наявність конкуренції в секторі;

-  підвищена увага до сектору з боку держави;

-  наявність можливостей підтримки сектора на стороні держави;

-  формальна убудованість асоціацій в систему прийняття рішень;

-  організація ефективної взаємодії з потенційними контрагентами;

-   здатність представляти інтереси галузі.

На фоні недостатньої інституційної встроенности асоціацій в систему прийняття рішень, які торкаються інтересів бізнесу і держави, істотним чинником успіху для конкретної асоціації залишається особистість її керівника, що використовує свій авторитет і зв'язки в інтересах асоціації. Така персоналістська модель, забезпечуючи умови для розвитку асоціацій, одночасно несе в собі серйозні фактори ризику, так як зі зміною керівника може радикально змінитися коло контактів, доступних для асоціації.

Разом з тим, сектор бізнес-асоціацій стикається з низкою проблем. Однією з них залишається домінування особистісних чинників в розвитку бізнес-асоціацій. Все побудовано на інтересах конкретних людей, зусиллях конкретних людей і на відносинах між конкретними людьми.

Таким чином, представлені дані дозволять оцінити, як в сучасних умовах українські бізнес-асоціації можуть бути більш ефективно задіяні в процесах модернізації економіки і суспільства. Стабільне і конструктивне співробітництво між асоціаціями бізнесу і державою може стати одним з нових конкурентних переваг української економіки.

 

Література

 

1.     Статистичний щорічник України за 2009 рік // За редакцією Стоянова Т. В. – К. : Київське обласне управління статистики,  2010. – 793 с.

2.     Schneider V. State Theory, Governance and the Logic of Regulation and Administrative Control. – In: Warntjen A., Wonka A., eds. Governance in Europe. The Role of Interest Groups. Nomos Verlagsgesellschaft, Baden-Baden. 2004. pp. 4- 29.

3.     Streeck, W., & Schmitter, P. C. Private interest government: Beyond market and state. London: Sage. 1985.

4.     Streeck, W., & Kenworthy, L. Theories and Practices of Neocorporativism. In The of Political Sociology. States, Civil Societies, and Globalization. New York: Cambridge University Press. University Press. 2005.