Карпенко Г.В.

аспірантка Харківського національного педагогічного університету                імені Г.С. Сковороди

 

КРІТЕРІЇ ТА ПОКАЗНИКИ СФОРМОВАНОСТІ  МОРАЛЬНО-ЕТИЧНОЇ ПОЗИЦІЇ СТАРШИХ ПІДЛІТКІВ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ

 

Державотворчі процеси, які відбуваються у сучасній Україні, актуалізують проблеми виховання морально-етичної позиції учнів середньої загальноосвітньої школи. Тобто виховання такої особистості, основною якої є моральні якості: гуманність, відповідальність, справедливість.

При вихованні морально-етичної позиції старших підлітків більше уваги слід приділяти духовному розвитку особистості старших підлітків, щоб у більш старшому віці вони могли досягти  вершини духовного освоєння світу. На формування морально-етичної позиції старших підлітків впливають моральні потребами, переконання та цінності, що визначають спрямованість та рівень морального розвитку дитини через оцінне ставлення до себе, родини, праці, обов’язків, здоров’я, навчання, друзів, моральних цінностей та виявляється у діяльності через моральний вчинок і етику поведінки.

Вікові особливості підліткового віку  негативно впливають на морально-етичну позицію учнів основної школи. У старших підлітків спостерігаються високі показники рівня імпульсивності, агресивності, невпевненості, що свідчить про занижений рівень самооцінки дітей, про схильність діяти за першим спонуканням і характеризуються станом гніву, ворожості до оточуючих.

За результатами тестування учнів 7-8 класів м. Харкова, виділимо критерії і показники сформованості морально-етичної позиції старших підлітків:

мотиваційно-ціннісний:  ставлення до рідної домівки, праці, громадських обов’язків, здоров’я, навчання, України, мистецтва, друзів;

 когнітивно-діяльнісний: знання (повні, глибокі, системні про загальнолюдські принципи моралі, етику поведінки людини та уміння виявляти морально-етичну позицію, приймати гуманістичні цінності), життєва активність (дотримуватися власної точки зору щодо етичної поведінки);

оцінювально-коригувальний: самооцінка та уміння виховувати власні морально-етичні якості, що впливають на сформованість морально-етичної позиції.

Показником сформованості морально-етичної позиції старших підлітків можна вважати ставлення дітей  до навколишнього середовища.  Можна сказати, що для учнів 7-8 класів  пріоритетними є наступні позиції: ставлення до моральних цінностей, громадських обов'язків, рідної домівки, держави, друзів, що відповідає характеристиці підліткового віку і є значним підґрунтям для виховання морально-етичної позиції.  Якщо ставлення до моральних цінностей  показує рівень сформованості у особистості дитини морально-етичної позиції то інші пріоритети показують, на що можна опиратись вихователю для формування її у дитини: близьке оточення дитини – сім’я, соціум, школа.

Проявом сформованості морально-етичної позиції старших підлітків є не тільки наявність власної точки зору, а вміння відстоювати свою позицію, а це неможливо без високої життєвої активності. Життєва активність відображається у діяльності учнів. Основними видами діяльності старших підлітків є соціально-комунікативна і громадсько-корисна. Перша є основним видом діяльності дитини у підлітковому віці і діяльність,  а друга відбиває важливість для підлітків подій що відбуваються у державі та суспільстві.  Активність учнів основної школи у цих видами діяльності характеризує виникнення у них морально-етичної позиції, що виявляється у контактах, взаєминах з оточуючими, життєвій активності. Тобто для розвитку морально-етичної позиції старших підлітків вихователям потрібно опиратися на соціально-комунікативну і громадсько-корисну діяльність учнів.

Отже, процес виховання морально-етичної позиції старших підлітків ускладнюється особистісним розвитком та соціалізацією учнів основної школи. Важливим для підлітків є ставлення до моральних цінностей, України, громадських обов'язків, друзів, рідної домівки.  Більшість учнів 7-8 класів беруть активну участь у соціально-комунікативній і громадсько-корисній діяльності, тобто проявляють життєву активність. Цей період життя дітей характеризується формуванням морально-етичної позиції. Але високий рівень імпульсивності, агресивності та невпевненості призводить до неадекватного прояву морально-етичної позиції: сперечання, грубість, образи, негативна поведінка тощо. Вихователям при формуванні морально-етичної позиції старших підлітків необхідно активно використовувати соціально-комунікативну і громадсько-корисну  діяльність учнів.