Філологія / 1. Методика викладання мови і літератури

 

ас. Шостак У.В.

Вінницький торговельно-економічний університет КНТЕУ

 

Визначення суті  Професійного Портфеля учителя –початківця  іноземної мови

Для визначення суті Професійного портфеля вчителя-початківця ІМ,  розглянемо ті, що вже функціонують :

А ) Мовний Портфель

Б ) Портфоліо учня

В ) Методичний Портфель учителя

Г ) Професійний портфель учителя.

    А ) Мовний Портфель    

    Цілі Мовного Портфеля, на думку експертів Ради Європи, полягають в тому, щоб:

- упроваджувати в практику викладання і вивчення сучасних мов;

- озброїти учнів інструментом для визначення своїх досягнень в оволодінні мовами, а також шляхів подальшого вдосконалення своїх знань і умінь;

- дати вчителеві  можливість  оцінювати рівень навчальних  досягнень з ІМ  кожного учня і вносити корективи в свою діяльність;

-  розвивати  і  підтримувати  зацікавленість  учнів до вивчення ІМ;

-    забезпечувати  людині   соціальну   мобільність   в рамках   єдиної Європи.

         Робота з Мовним Портфелем дозволить учневі підвищити  мотивацію до вивчення ІМ та усвідомити цінність міжкультурного спілкування, правильно   організовувати   самостійну   роботу   по   оволодінню ІМ,  оцінити свій рівень володіння ІМ і зіставити його з європейськими нормами, а також    визначити    найбільш   раціональні   способи поліпшення знань та умінь.

    Робота з Мовним Портфелем допоможе вчителеві:

-     підвищити мотивацію навчання ІМ;

-   планувати  діяльність,  орієнтуючись  на  конкретні комунікативні уміння, відображені в Мовному Портфелі як меті навчання;

- усвідомити свій індивідуальний шлях оволодіння ІМ і тим самим формувати автономність учня;

-  вносити   необхідні   корективи   до   процесу   навчання   на основі отриманої інформації;

- проаналізувати досягнення і недоліки і намітити шляхи їх усунення;

- підвищити професійно-методичну майстерність.

   На першому етапі розробки Мовного Портфеля  необхідно співставити

рівні володіння мовою, запропоновані “Загальноєвропейськими компетенціями володіння ІМ” з національними вимогами в царині мовної та мовленнєвої підготовки в різних типах загальноосвітніх установ.

Б ) Портфоліо учня

    Портфоліо - нова форма контролю і оцінки  навчальних досягнень учнів. У найбільш загальному розумінні Портфоліо є формою і процесом організації зразків і продуктів навчально-пізнавальної діяльності учня, а також відповідних інформаційних матеріалів із зовнішніх джерел (однокласників, вчителів, батьків і ін.), призначених для подальшого аналізу і оцінки рівня навчання даного учня. Рівень навчальних досягнень учня охоплює такі чотири компоненти:

1.  Академічна успішність.

2.  Фонд умінь, який забезпечує учневі орієнтацію в соціумі.

3.  Пізнавальна творча активність учня впродовж  навчання, зафіксована у вигляді якого-небудь документа.

4.  Особистісні та соціальні досягнення ( у школі та поза нею) .

   Доцільно орієнтуватися на три основні типи Портфоліо для учня:

  Модель 1. Портфоліо документів - портфель сертифікованих індивідуальних навчальних досягнень. Подібна модель припускає можливість як якісної, так і кількісної оцінки матеріалів. Підсумковий документ, представлений у формі додатку до атестату, а також перелік та оцінки сертифікатів, що входять до його складу, документ про проходження незалежного тестування та набрані бали.

   Модель 2. Портфоліо робіт - це зібрання  творчих і проектних робіт учня, а також опис основних форм і напрямів  його  навчальної та  творчої   діяльності:   участь   у конференціях, конкурсах,  проходження елективних курсів,  різного роду практик, тощо.

Портфоліо цього типу дає широке уявлення   про   динаміку діяльності   учня,  спрямованість його інтересів.

   Модель 3. Портфоліо відгуків  включає опис відношення учня до різних видів діяльності, характеристику на учня. Цей опис може бути підготований вчителями, батьками, однокласниками, а також самим учнем.  Портфоліо може бути представлений у вигляді  висновків, рецензій, відгуків, резюме, ессе, рекомендаційних листів, тощо.

В ) Методичний Портфель учителя

      Методичний Портфель учителя є засобом мотивації діяльності учителя-початківця до науково-методичної та дослідницької роботи та способом накопичення та систематизації навчально-методичних та навчальних матеріалів, які забезпечують навчальний процес з ІМ. Він дозволить ознайомити учителя із сучасними підходами до навчання, на конкретному матеріалі показати методику роботи у класі. Позитивною рисою Методичного Портфеля є його динамічність, тобто можливість введення нових методичних матеріалів, коректування попередніх. Методичний Портфель дозволить позначити авторські концепції НМК, їх специфічні особливості, тощо. Введення Методичного Портфеля у програму вузівської професійної освіти учителів створить умови для підтримки методичної служби щодо забезпечення якості професійного розвитку учителів.

     Методичний Портфель учителя - це спосіб фіксації, накопичення і оцінки творчих досягнень учителя; це комплект документів, що регламентують його діяльність, яка формує самооцінку власної діяльності; дозволяє враховувати результати, досягнуті в різноманітних видах діяльності. При розробці такої моделі Методичного Портфеля учителя доцільно орієнтуватися на чотири основні розділи:

1.  Документи. Розпорядження Міністерства Освіти та науки. Норми оцінювання. Система оцінювання.

2.  Творче досьє представляє собою творчі, проектні, дослідницькі роботи учителя, а також опис його авторських методик,   розробок,   програм;    участь   в   наукових   конференціях,    конкурсах, педагогічних читаннях, проходження курсів підвищення кваліфікації і ін.

3. Діагностика успішності вчителя включає різноманітні дидактичні матеріали стосовно аналізу, оцінки та самооцінки учителя, його педагогічної діяльності, аналіз роботи за останні три роки: зрізи знань учнів, підсумки успішності, навчальне навантаження учителя, програмний банк; використання сучасних технологій; результати олімпіад.

4.    Відгуки.   Розділ   включає   характеристику на учителя,       представлену   адміністрацією освітньої установи, колегами,  а також самоаналіз  його діяльності. Зразковий перелік документів: відгук про творчу роботу, виступ на науково-практичній конференції, педагогічних читаннях, рецензії на статті; методичний бюлетень на проведені відкриті   уроки;   висновок   про   якість   виконаної   творчої   або дослідницької роботи;  резюме,   підготоване учителем  з  оцінкою власних професійних досягнень.

      Підходи до побудови Методичного Портфеля учителя можуть варіюватися і залежать від його індивідуальності.                                         

Г ) Професійний портфель учителя

   Сучасна школа в умовах модернізації освіти потребує нового учителя, який володіє сучасними методами та технологіями, способами самостійного конструювання педагогічного процесу в умовах практичної діяльності, умінням прогнозувати кінцевий результат. Учитель як суб”єкт навчального процесу є дійовою особою всіх освітянських перетворень і повинен вміти переорієнтовувати свою діяльність на нові педагогічні цінності, що вимагає від нього високого професійного рівня. Учитель повинен мати досьє успіхів. Ним може бути Портфель учителя, який повинен допомогти йому у розповсюдженні передового досвіду, в отриманні інформації щодо нових технологій, підходів до організації освіти, планів, програм. Структура Портфеля учителя:

- титульна сторінка

- дані про учителя

-зміст Портфелю ( документи, творче досьє, діагностика успішності учителя, відгуки )

- коментарій до Портфеля.

На основі такого Портфеля може бути створений Кейс-Портфель, що охоплює інформаційні матеріали для самостійної роботи творчих молодих учителів, контрольні завдання, а також рекомендації щодо роботи з Кейс-Портфелем.

 

Література :

 

1.      Гальскова Н.Д. Языковой портфель как инструмент оценки и самооценки учащихся в области изучения ИЯ //Иностр.яз.в школе. -2000. - № 5. - С. 6.

2.    Гальскова Н. Д., Никитенко З.Н. Теория обучения иностранным языкам. Лингводидактика и методика: Учеб. пособие. - М.: Академия, 2004.-336 с.

3.    Мильруд  Р.П.  О  проблеме  центрированного  на ученике  подхода к

          обучению иностранному языку в России //Иностр.яз.в школе. -1993. - 6.

4.    Миролюбов А.А. Из истории методов обучения // Иностр.яз.в школе. -2003.-№6.-С. 39-43.

5.    Митина Л.М. Учитель как личность и профессионал. - М.: Дело, 1994. -215 с.