Андрієнко О.В.

Старший викладач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін

Калугіна Є.Є., Сіренко Я.М. студенти

Донбаський державний технічний університет, Україна, м. Алчевськ

 

ІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТКУ СПІВРОБІТНИЦТВА УКРАЇНИ ТА ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ

Висвітлення історичної хронології співробітництва України та Європейського Союзу розкриває рівень сучасного етапу інтеграційного процесу, конкретизує реальні досягнення та недоліки, окреслює шляхи подальшого розвитку Європи.

Перша зустріч Україна – ЄС на найвищому рівні відбулась у 1992 році. З цього часу починаються регулярні переговорні процеси по ряду питань двосторонніх відносин України і ЄС, приймається низка угод, указів, постанов і рішень з різних напрямків співробітництва.

В жовтні 1993 року відкривається представництво Комісії Європейських Співтовариств в Україні. В червні 1994 року підписано Угоду про партнерство і співробітництво між Україною та ЄС, в листопаді того ж року Верховна Рада України ратифікувала цю Угоду. З 1995 року започатковані регулярні засідання Спільного комітету України – ЄС. В липні 1995 року відкрито Представництво України при ЄС. В червні 1996 року Європейський Союз визнав за Україною статус країни з перехідною економікою.

Важливу роль відіграють регулярні саміти України – ЄС, на яких розглядаються найважливіші напрямки подальшого розвитку співробітництва, конкретизуються шляхи здійснення прийнятих угод і постанов.

5 вересня 1944 року відбувся перший саміт Україна ЄС, на якому було оговорено наявні проблеми в договірно-правовій сфері, розглянуто шляхи економічного співробітництва. В жовтні 1998 року відбувся другий саміт Україна – ЄС. На ньому розглядалися питання подальшої можливості співробітництва  в галузі зовнішньої політики безпеки. Стан відносин Україна – ЄС було охарактеризовано як «стратегічне та унікальне партнерство». В липні 1999 року відбувся третій саміт Україна – ЄС. ЄС визнав успіхи курсу України на інтеграцію до ЄС, започаткована робота щодо запровадження зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. В вересні 2000 року відбувся черговий саміт Україна – ЄС. Було розглянуто хід виконання Угоди про партнерство, співробітництво і стан виконання Меморандуму про взаєморозуміння стосовно закриття Чорнобильської атомної електростанції. В листопаді 2010 року у Брюсселі пройшов 14-й саміт Україна - ЄС. Також у 2010 році Європарламент ухвалив резолюцію щодо України, підкресливши її право на приєднання до ЄС. Регулярно проводяться переговори з Угоди про вільну торгівлю. Налагоджені постійні зв’язки на рівні парламентів України та ЄС, створені депутатські групи Україна  - країни ЄС та країни ЄС – Україна.

У 1998 році Україна офіційно заявила про прагнення набути статусу асоційованого членства в ЄС. Постійно і регулярно проводяться засідання Спільного комітету України – ЄС, створеного в березні 1995 року. Важливе значення для подальшого розвитку співпраці України та ЄС має низка нормативних актів, прийнятих на найвищому рівні обома сторонами. 11 червня 1998 року видається Указ Президента України № 615, де затверджується Стратегія Інтеграції України до ЄС. З боку ЄС 11 грудня 1998 року приймається Спільна стратегія ЄС щодо України. Цей документ спрямований на узагальнення та координацію політики країн-членів та Інституцій ЄС щодо нашої держави.

В результаті розширення ЄС, вступу до цього союзу нових країн, зокрема Польщі і Угорщини, Україна має із ЄС спільний кордон, що створило принципово нову геополітичну ситуацію в Європі. В 2000 році Україною приймається нова редакція деяких положень Інтеграції України до ЄС.

Зростають стосунки України і НАТО. В 1997 році Президент України та лідери держав-членів Північноатлантичного альянсу підписали Хартію про Особливе партнерство між Україною та НАТО. Це стало важливим практичним кроком нашої держави, спрямованим на зміцнення регіональної стабільності і добросусідських відносин з країнами Європи. Роки, що минули з часу підписання Хартії, підтвердили актуальність положень цього документа. На засіданні Північноатлантичної ради НАТО в травні 2001 року було заявлено, що держави-члени НАТО і надалі будуть підтримувати Особливе партнерство з Україною, яке ґрунтується на підтримці незалежної, демократичної, стабільної і ринково орієнтованої України. В липні 2001 року Уряд України та Верховне командування НАТО провели міжнародний симпозіум «Світ у ХХІ столітті: співпраця, партнерство, діалог». В ньому взяли участь представники 19 країн-членів НАТО та 26 країн-учасниць програми «Партнерство заради миру».

Була створена спільна робоча група з питань військової реформи в рамках якої Україна і НАТО разом працювали в напрямку розробки військової реформи в Україні, перебудови армії, зокрема в пошуку найбільш оптимальної моделі цивільного контролю за армією. За допомогою НАТО проводиться перепідготовка військових до мирних професій, які були звільнені з армії за програмою скорочення збройних сил.

Треба підкреслити, що відносини нашої держави з НАТО базуються на тому, що сьогодні питання членства України в альянсі не стоїть, але процеси співробітництва обох сторін розширюються і оптимізуються. Не будучи членом НАТО Україна приймає участь майже у всіх миротворчих акціях НАТО. Розроблені спільні заходи у боротьбі з міжнародним тероризмом та піратством.

Також організовані неурядові організації, які розглядають різні аспекти реалізації євроінтеграційного курсу України. Наприклад – Український центр економічних і політичних досліджень. В травні 2002 року у Києві відбувався конференція «Десятиліття програми Тасіс в Україні» де розглядалися підсумки роботи програми європейської технічної допомоги. Програма Тасіс була прийнята у 1991 році, метою якої є сприяння розвитку гармонійних і міцних стосунків між ЄС і новими незалежними державами. З січня 2000 року почався новий етап виконання програми Тасіс, який тривав до 2006 року.

Розширюються співробітництво України та ЄС в галузі освіти. Зокрема, участь України в Болонському процесі наближає стандарти вищої школи України до стандартів і вимог, які склалися в країнах Євросоюзу.

Поширюється інформаційний обмін між Україною, ЄС та НАТО. В Україні регулярно виходить «Інформаційний бюлетень Представництва Європейської Комісії в Україні», «Новини НАТО», друкуються книги по європейській тематиці, постійно розширюються інформаційні ресурси ЄС в Інтернеті, працює Центр інформації та документації НАТО в Україні. В травні-червні 2010 року в Україні відбулися Дні Європи.

Україна на початку ХХІ століття вступає в новий період діяльності на міжнародній арені і в Європі зокрема, який характеризується прагматизмом, захистом національних інтересів. Ключовими критеріями, які впливають на роль нашої держави у новітній європейській спільності, мають бути: відкрите громадянське суспільство, ефективна ринкова економіка, верховенство права, цивільний контроль над військовою сферою, послідовність і передбачуваність у зовнішній політиці, зміцнення демократії та економічні реформи.

На сучасному етапі більшість країн-членів ЄС висловлюють впевненість у європейському майбутньому України. На регулярній основі проходять зустрічі на рівні прем’єр-міністрів України і країн ЄС.

Розвивається міжрегіональне співробітництво на рівні областей України та провінцій країн ЄС. Зокрема розширюється співробітництво між регіонами України і країн ЄС, які мають спільні риси у структурі економіки.

У співробітництві України та ЄС відбувається перехід від відносин партнерства до нового формату взаємин – асоціації. Проводиться певна робота щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Це юридично-зобов’язуючий документ, який визначатиме рамки політичної асоціації та економічної інтеграції.

Світова економічна криза ускладнює процеси відносин України та ЄС, ускладнюються проблеми внутрішньо-економічного розвитку нашої держави. Криза зачепила майже всі галузі економіки, тисячі підприємств в мільйони громадян України. Сучасні глобальні проблеми також вносять корективи у взаємовідносини ЄС та України. Зокрема, Україна може суттєво збільшити свою участь у виробництві сільськогосподарських продуктів.

На даний час перед Україною окреслюються три пріоритети  відносин з ЄС. Це завершення переговорів з укладення Угоди про вільну торгівлю, зміцнення в нашій державі демократії та проведення ефективних економічних реформ. Реалізація цих пріоритетів наблизить реальне інтегрування України до Євросоюзу.