Право/6. Боротьба з економічними злочинами

 

Данильчук Ю.М.

Науковий керівник доцент Разборська О.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київський національний торговельно-економічний університет, Україна

Організація судово-бухгалтерської експертизи в Україні та шляхи її вдосконалення

 

За умов трансформаційного переходу до ринкових відносин, докорінної перебудови економічної системи, суттєвих змін в організації обліку, контролю та аналізу, нових підходів до правових відносин, пріоритетного значення набуває питання організації судово-бухгалтерської експертизи, яка досліджує фінансово-господарську діяльність підприємств з різною формою власності, що припустили збитки, втрати, крадіжки цінностей, безгосподарність та інші негативні явища, що стали об’єктом розслідування правоохоронних органів.

Значне зростання ступеня злочинності у сфері бухгалтерського обліку та звітності, поширення випадків фальсифікації відповідних облікових документів, розкрадання грошових коштів, ухилення від сплати податків зумовлює необхідність вивчення напрямків проведення судово-бухгалтерської експертизи, її характерних рис з метою профілактики та уникнення названих порушень у майбутньому.

Серед численних досліджень вітчизняних науковців, в яких розглянуто особливості здійснення судово-бухгалтерської експертизи, заслуговують на увагу праці таких авторів як Меха Я.В., Сопка В.В., Ісаєнка Л.А. та інших. Проте результати їх досліджень потребують подальшого доповнення у напрямку оцінки найбільш поширених та суттєвих порушень.

Судово-бухгалтерська експертиза є дослідженням конфліктних ситуацій у фінансово-господарській діяльності підприємств, що стали об’єктами розслідування правоохоронних органів, з метою запобігання їм у майбутньому. Вона сприяє зміцненню державної законності, активно впливає на виявлення причин безгосподарності, допомагає вдосконалювати госпрозрахункові відносини підприємств при ринкових відносинах [3, с. 27].

Здійснюється судово-бухгалтерська експертиза особою, котра володіє спеціальними знаннями в галузі бухгалтерського обліку (експертом-бухгалтером), з метою подання висновку стосовно кола питань, поставлених органами дізнання, попереднього слідства чи суду.

Незважаючи на високу ефективність проведення судово-бухгалтерської експертизи, процес її планування та організації ускладнюється наявністю численних порушень у фінансово-господарській діяльності суб’єктів господарювання, недосконалістю нормативно-правової бази, що регулює експертну діяльність в Україні, низьким кваліфікаційним рівнем експертів, а також вузьким колом їх правових функцій.

Виходячи з цього, основною метою статті є дослідження та обґрунтування основних проблем, що стримують процес організації        судово-бухгалтерської експертизи, а також розробка практичних рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків.

Аналіз практики експертних досліджень показує, що потреба в       судово-бухгалтерській експертизі при розслідуванні кримінальних справ із розкрадання коштів, товарно-матеріальних цінностей, основних виробничих засобів з кожним роком зростає [4, c. 39].

Кримінальну картину утворюють матеріальні сліди злочинних операцій з бухгалтерськими й іншими документами, які відображають діяльність підприємств, установ і організацій (виготовлення, створення нових фальшивих документів, внесення будь-яких виправлень в існуючі тощо).

Коло суб’єктів злочину є надзвичайно обмежене. Як правило його складають найбільш довірені особи власників підприємств, установ, організацій – керівник та головний бухгалтер, які характеризуються високим соціальним статусом, міцною установкою на досягнення поставленої мети, чітким розподілом ролей у злочинній групі, розгалуженим соціальним зв’язком з державними і комерційними структурами. Спектр дії – практично всі види фінансово-господарської діяльності. Найбільш привабливими з них є ті, де можливе швидке одержання великих прибутків.

Своєчасне виявлення порушень, визначення винних осіб суттєвою мірою залежить від кваліфікаційного рівня та досвіду експерта-бухгалтера, який проводить експертизу. Виявлення свідомо відпрацьованих систем фінансових правопорушень в умовах, коли фальсифікація бухгалтерського обліку стала основою економічного злочину, без використання спеціальних наукових і практичних знань експерта-бухгалтера практично неможливо.

Теперішній рівень кваліфікації експертів-бухгалтерів є низьким, що пояснюється невідповідністю їх спеціальних знань займаній посаді, а також відсутністю відповідної підготовки. До того ж, недоступність повної інформації про експертів-бухгалтерів для суб’єктів призначення судово-бухгалтерської експертизи, якими є слідчий, прокурор, суддя, призводить до залучення до її проведення некваліфікованих осіб та затягування слідства.

Для уникнення таких ситуацій доцільним є створення картотеки відомостей за кожним експертом, що працює в певному регіоні, яка б містила інформацію про експерта, його кваліфікацію, досвід та результати роботи. Наявність бази даних дозволить проводити аналіз експертної роботи, визначати професійний рівень практикуючих експертів-бухгалтерів та вживати заходів щодо його підвищення.

Боротьба з економічною злочинністю стане також значно ефективнішою за умов розширення правового поля експертизи шляхом залучення спеціалістів-бухгалтерів на стадіях оперативно-розшукової діяльності і дізнання та до порушення кримінальної справи, що поки що не визначено законодавством України.

Так, стаття 126 Кримінально-процесуального кодексу України регламентує участь спеціаліста як надання пояснень тільки з приводу спеціальних питань, при проведенні слідчих дій [2]. Проте, доцільним є здійснення експертом і консультаційної діяльності в період, коли справа ще не відкрита [3, с. 26].

Таким чином, наведені проблеми організації судово-бухгалтерської експертизи можуть бути вирішені шляхом реалізації наступних заходів:

-  покращення діючої нормативно-правової бази, яка регулює експертну діяльність в Україні шляхом розширення правових функцій експерта-бухгалтера;

-  підвищення кваліфікаційного рівня експертів у напрямку їх підготовки та атестації;

-  формування принципово нових підходів до організації, планування та методики проведення бухгалтерської експертизи з урахуванням вимог сьогодення.

Впровадження вказаних пропозицій є запорукою удосконалення процесу організації судово-бухгалтерської експертизи, що, в свою чергу, дасть змогу підвищити ефективність організації боротьби з економічною злочинністю в Україні.

 

Література:

1.   Про судову експертизу: Закон України від 25 лютого 1994 року ВРУ N 4038-XII (зі змінами і доповненнями).

2.   Кримінально-процесуальний кодекс України від 28.12.60 ВВР, 1961, N 2 ст. 15 (зі змінами і доповненнями).

3.   Боїла Л., Мех Я. Перспективи розвитку судово-бухгалтерської експертизи // Наукові Записки. – 2010. - № 14. – С. 25 29.

4.    Перевозова І., Репела Н. Судово-бухгалтерська експертиза як спосіб доказу обставин під час вирішення справ із господарських спорів // Право України. – 2010. - № 2. – С. 37 – 45.