Право/7. Экологическое, земельное и аграрное право

Стельмах Тетяна Василівна

Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника, Україна

Обов’язки членів сільськогосподарських кооперативів

Науковий керівник к. ю. н., доц. Багай Н.О.

Як на законодавчому рівні, так і в науковій, навчальній літературі недостатньо приділена увага обов’язкам членів сільськогосподарських кооперативів. У Законі України «Про сільськогосподарську кооперацію» [1] для врегулювання даного питання виділена лише одна стаття (ст. 11), яка, окрім обов’язків, передбачає і права членів. Зокрема, в ч. 2 згадуваної статті зазначено, що основними обов’язками членів кооперативу є дотримання статуту та виконання рішень загальних зборів і правління кооперативу. Члени кооперативу беруть участь у господарській діяльності обслуговуючого кооперативу в обсязі, що становить більшу частину річного обороту діяльності, яка кооперується. Крім того, у ч.3 встановлено, що статутом кооперативу можуть бути передбачені додаткові права та обов’язки членів кооперативу [1]. Ч.3 ст.99 ГК України закріплено подібне положення стосовно прав та обов’язків членів виробничого кооперативу (ч. 3 ст. 99) [2].

Отже, законодавець визначає обов’язки членів сільськогосподарського кооперативу досить поверхнево, окрім того він є непослідовним у термінології, що використовується для позначення «додаткових» чи «інших обов’язків». Термін «додатковий» означає «який є додатком до чого-небудь» [3, с. 311], «інший»  – «який відрізняється від названого, не цей, не той; протилежний зазначеному; ще який-небудь із ряду однорідних предметів, явищ об’єднаних спільною метою» [3, с. 504], «основний» – «який є основою чого-небудь; найважливіший, головний» [3, с.861]. На нашу думку, при характеристиці обов'язків членів кооперативу слід застосовувати термін «додаткові», оскільки у статті зазначаються «основні» обов’язки членів кооперативу, відповідно, мають бути «додаткові права та обов’язки». До того ж термін «інші» трактується досить широко і неоднозначно.

Як зазначає О.В. Гафурова, обов’язки членів сільськогосподарських виробничих кооперативів характеризуються наступними рисами: носять особистий характер, є рівними; розповсюджуються на всіх членів кооперативу, незалеж­но від можливості їх здійснення окремими особами; члени коопера­тиву не можуть від них відмовитись [4, с.4]. Названі ознаки характерні для обов’язків усіх членів сільськогосподарських кооперативів.

В юридичній науці найбільше розповсюдження отримала класифікація, в якій пропонується всі права та обов’язки членів сільськогосподарських кооперативів поділяти за предметом правового регулювання відносин, що складаються між членами та кооперативами в процесі діяльності [5, с.224]. За цим критерієм виділяють майнові, земельні, управлінські, трудові [4, с.2] і організаційні права та обов’язки [5, с.224].

Аналізуючи положення Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію», О.В. Гафурова виділяє такі майнові  обов'язки членів кооперативу: обов'язок виконувати свої зобов'язання перед кооперативом, пов'язаний з майновою участю в його діяльності (здійснення вступного і пайового внесків) (ст. 9); обов'язок відповідати за зобов'язаннями кооперативу в межах майнового пайового внеску (ст. 23) [6, с.41]. Як зазначає вчена, Закон закріпив обмежену відповідальність членів кооперативу за зобов'язаннями кооперативу, коли власники переданого майна не несуть відповідальності за зобов'язаннями створених ними суб'єктів підприємництва усім своїм наявним майном. Відповідальність у межах пайового внеску є однією з приваблюючих рис саме виробничого кооперативу. [6, с,42]. Зазначені обов’язки також є основними і їх слід відобразити у спеціальній статті Закону, яка врегульовуватиме майнові права та обов’язки членів кооперативу.

Н.І. Титова справедливо підкреслювала, що доцільно було б чіткіше закріпити права та обов’язки членів обслуговуючих кооперативів щодо їх обов’язкової участі у господарській діяльності (на відміну від трудової участі у виробничих кооперативах) з тим, щоб такі кооперативи фактично не перетворювались у акціонерні товариства. Вчена наголошувала, що обов’язки членів сільськогосподарських кооперативів слід врегульовувати в окремому розділі Закону [7, с.26].

Необхідно погодитися із висловленими пропозиціями науковців щодо необхідності чіткого й повного врегулювання прав та обов’язків членів сільськогосподарських кооперативів. Оскільки права та обов’язки є невіддільними, взаємопов’язаними, їх, на нашу думку, доцільно викласти в єдиному розділі Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» [7]. У такому розділі варто передбачити загальну статтю щодо прав та обов’язків членів кооперативу, в якій зазначити, що закріплені у статуті кооперативу додаткові обов’язки не повинні суперечити чинному законодавству. Це дасть змогу захистити законні права членів кооперативу.  Слід в межах окремих статей Закону визначити майнові, земельні,  організаційні, управлінські, трудові права та обов’язки членів кооперативу. 

Законодавчого закріплення потребують, зокрема, обов’язок трудової участі членів у діяльності виробничого кооперативу, обов’язок участі членів у господарській діяльності обслуговуючого кооперативу (визначені, як принципи діяльності кооперативів у ст.3 Закону, хоча є одночасно обов’язками членів кооперативу) [1].

Належить також закріпити в окремій статті права та обов’язки асоційованих членів кооперативу, якими визнаються фізичні чи юридичні особи, які визнають його статут та зробили пайовий внесок у створення та розвиток кооперативу [1]. На нашу думку, зробити пайовий внесок у створення та розвиток кооперативу є водночас і правом, і обов’язком, оскільки без внесення пайового внеску неможливо набути статусу асоційованого члена кооперативу.

При визначені обов’язків членів обслуговуючих кооперативів, якими можуть бути юридичні особи, слід виходити із правової природи юридичних осіб. Тому недоцільно закріплювати в якості загальних обов’язки, що характерні виключно для фізичних осіб та неможливі до виконання юридичними особами в силу особливостей їх правового статусу.

На виконання обов’язків членами кооперативу необхідно передбачити в окремій статті Закону заходи відповідальності за їх  невиконання, оскільки таким чином здійснюватиметься захист законних інтересів самого сільськогосподарського кооперативу.

Література:

1.       Закон України «Про сільськогосподарську кооперацію» від 17.07.1997 р. [Електронний ресурс] // Офіційний сайт ВРУ. Законодавство // Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=469%2F97-% E2%F0

2.       Господарський кодекс України від 16.01. 2003р. [Електронний ресурс] // Офіційний сайт ВРУ. Законодавство // Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=436-15

3.       Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / Уклад. і  голов. ред. В.Т. Бусел. –К.; Ірпінь ВТФ «Перун», 2005. – С.1728.

4.       Гафурова О.В. Права та обов'язки членів сільськогосподарських виробничих кооперативів: Автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. юрид. наук: 12.00.06 / О.В. Гафурова; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. К., 2005.  C.20.

5.       Єрмоленко В.М. Аграрне право України: підручник / [В.М. Єрмоленко, О.В. Гафурова, М.В. Гребенюк та ін.]; за заг. ред. В.М. Єрмоленка. – К.: Юрінком Інтер, 2010. – С.608.

6.       Гафурова О.В. Майнові права та обов’язки членів сільськогосподарських виробничих кооперативів / Гафурова О.В. // Наукові записки НаУКМА. –2002.Т.20. Юридичні науки. – С.41-44.         

7.       Титова Н.І.  Права членів сільськогосподарських кооперативів: тенденції та проблеми їх законодавчого забезпечення / Титова Н.І.  // Право України. -  2000.  -№2. – С.25-27.