УДК 621.8672.621.874

 

Щеглов О.М., доц. к.т.н., ПДТУ, м Маріуполь

Суглобов Р.В., ст. викладач, ПДТУ, м Маріуполь

 

Вантажо-магнітний натяжний пристрій стрічкових конвеєрів великої потужності

 

На стрічкових конвеєрах особливо великої потужності і довжини, які працюють у морських та річних портах України, застосовуються вантажолебідочні  натяжні пристрої. Вони дозволяють компенсувати значну деформацію транспортерної стрічки за рахунок періодичного підтягування натяжного вантажу спеціальною лебідкою.

Номінальний натяг  для роботи конвеєра визначаться граничним станом, при якому відсутнє ковзання барабана щодо стрічки при сталому режимі роботи конвеєра. Однак, при такому значенні зусилля натягу стрічки при пуску завантаженого конвеєра буде відбуватися пробуксовка привідного барабана щодо стрічки.

Тому, проектуючи вантажолебідочний натяжний пристрій, створюють постійний натяг, обумовлений умовами пуску конвеєра.

Досвід експлуатації конвеєрів великої потужності показав, що запас натягу при пуску конвеєра  лежить у межах 1,2...1,5.

При запасі натягу, рівному 1,5, забезпечується пуск конвеєра в хід практично без пробуксовки. У випадку створення такого постійного натягу, обумовленого умовами пуску конвеєра,  стрічка буде зазнавати навантаження, що перевищує необхідне для роботи конвеєра. У результаті цього термін служби дорогої конвеєрної стрічки істотно скорочується.

Оптимальним рішенням, що забезпечує довговічну роботу конвеєрної стрічки, є створення регульованого натягу цієї стрічки. У період пуску натяг стрічки підвищується на 50%, а після пуску знижується до номінального значення.

Для цього натяжний вантаж виконується складеним з двох частин – основної та додаткової. Додаткова частина виконується феромагнітною, наприклад зі сталевої плити.

Розроблений вантажо-магнітний натяжний пристрій стрічкового конвеєра забезпечує збільшення терміну служби конвеєрної стрічки за рахунок створення оптимального (підвищеного на 50%) натягу стрічки в період пуску і номінального в період сталого режиму роботи.

Конструкція пристрою захищена Патентом України.