Технические науки/ 4. Транспорт

Кравчук С.С., Періг Г.В.

Академія митної служби України, Україна

Визначення критеріїв та показників роботи об’єктів транспортно-митної інфраструктури

Забезпечення сприятливих умов для розвитку зовнішньоекономічної діяльності - одна з головних місій Державної митної служби України, яка повинна базуватися на логістичних принципах та методах управління зовнішньоторговельним товаропотоком. Митну логістику, як одну із функціональних складових, разом з транспортною та складською логістикою необхідно застосовувати при здійсненні зовнішньоторговельної діяльності для забезпечення планування, координації та управління всіма процесами переміщення матеріальних потоків в межах ланцюга "вантажовідправник - митний кордон – вантажоодержувач".

Принципова схема взаємодії логістичних систем наведена на рис. 1.

Рис. 1. Принципова схема взаємодії логістичних систем

Всі процеси, які тривають в рамках цього ланцюга, необхідно узгодити, що створить резерви для зменшення загальних витрат на переміщення і обслуговування експортно-імпортного вантажопотоку, оптимізує технологічні процеси і призведе до отримання синергетичного ефекту.

Залізнична вантажна станція є важливим структурним елементом системи управління міжнародними перевезеннями де здійснюється основний обсяг початково-кінцевих операцій. На базі цих станцій функціонують центри транспортного сервісу в інфраструктуру яких, для забезпечення переробки експортно-імпортного вантажопотоку входять відділи митного оформлення, митні ліцензійні склади, склади тимчасового зберігання товарів, що знаходяться під митним контролем, склади митних органів, зони митного контролю та ін. Функціональне об'єднання зазначених елементів створюють систему вантажного митного комплексу (ВМК).

Вирішенню зазначених питань присвячена значна кількість вітчизняних і закордонних наукових та практичних розробок де запропоновані рішення задачі з оптимізації ризиків при митному контролі товарів та транспортних засобів, вибору форм митного контролю на основі теорії ігор, оптимізації митних процедур із застосуванням мережного планування. Акцентується увага на необхідності раціонального, сумісного розвитку транспортної та митної інфраструктури, автоматизації процедур митного оформлення, створенні логістично-ефективної технології митного оформлення і контролю за часом здійснення частин митних процедур. Одним з найважливіших показників ефективності митної системи є витрати часу на проходження митних формальностей, і вже сьогодні законодавчо регламентовані строки проведення окремих операцій митного контролю. Запропонована імітаційна модель роботи вантажного митного комплексу, яка будується на технологічному процесі обслуговування транспортних одиниць, враховує параметри зберігання та митні процедури.

Для оцінки результативності транспортно-складських систем (до яких відноситься і ВМК), необхідно використовувати комплекс показників, які дозволяють здійснити оцінку як якості обслуговування, так і ефективності функціонування системи логістики складського комплексу взагалі.

Показники оцінки якості обслуговування повинні охоплювати всю систему логістичного обслуговування, дозволяти аналізувати результати та відображати ефективність виконання роботи.

Для оцінки якості обслуговування використовуються статичні змінні(кількісні) та плаваючі змінні(якісні), в які необхідно включати показники, які відображають помилки в організації та управлінні виконання роботи.

За думкою практиків логістичної справи вибір системи показників ефективності роботи транспортно-складського комплексу повинен відповідати його фактичному стану, технологічні архітектурі та одночасно задавати вектор її розвитку або якісної зміни.

В роботі, для об’єктів транспортно-митної інфраструктури, пропонується застосовувати наступні групи показників (рис.2).

Рис. 2. Структура показників роботи об’єктів ТМІ

 

Правильне формування системи показників ефективності роботи транспортно-складського комплексу дозволяє сполучати процеси керування якістю та стратегічним розвитком зазначених об’єктів. Звісно, що наведений перелік потребує подальшого обговорення з метою його удосконалення та пошуку важливих критеріїв оцінки роботи ВМК, СТЗ, МЛС та ін. об’єктів транспортно-митної інфраструктури.