Економічні науки.

Інвестиційна діяльність і фондові ринки.

 

 

К.е.н.  Євсєєнко О.Ф.

Київський національний університет імені Тараса Шевченка,

Роль рейтингових систем у підвищенні ефективності інвестиційних процесів

Одним із засобів характеристики  ринку інвестицій є створення рейтингових оцінок та систем. В цілому рейтинги не визначають конкретної пропозиції щодо інвестиційних проектів але вони виступають відправною точкою при оцінці кредитного ризику та базою для порівняння  об‘єктів інвестування.

Цивілізований  ринок, який є ефективним, передбачає обов‘язкову процедуру рейтингу, що надає можливості отримати, наприклад, позикові кошти. При цьому ціна позики для емітента визначається категорією, яку встановлює рейтингове агентство. Так ,зокрема, кредитні рейтинги використовуються як найбільш комплексний, порівняльний та однозначно визначений засіб уяви про якість боргового цінного паперу. Вони визначають ступінь ризику боргових цінних паперів, характеризують ліквідність кредитних фондових інструментів та можуть слугувати одним з факторів, що впливають на кінцеву вартість цінних паперів.

Вперше рейтинг було впроваджено в США майже 150 років тому і сьогодні практично всі боргові фінансові інструменти використовують рейтингову оцінку. На європейських ринках рейтинг виник значно пізніше, понад 15 років тому, тому найбільш відомими рейтинговими агентствами в світі є американські: "Стандарт енд Пурз" (1860р.) та Мудіз інвесторз сервіс (1923р.)

Треба зазначити, що побудова рейтингових систем входить в коло інтересів всіх учасників  ринку інвестицій. Так, для емітента рейтинг визначає ціну позики та встановлює її місце на ринку. Для посередника рейтинг сприяє продажу та гарантує розміщення боргових зобов‘язань, а також підтримує ринкову систему, робить її більш стабільною. Інвестор, в свою чергу, також зацікавлений в незалежній оцінці об‘єкту інвестування. Вважається, що ефективний та прозорий ринок створюється тоді, коли рейтинг здійснюється за ініціативи інвестора ( інколи його проводять навіть без офіційного дозволу компаній ).

Створення та розвиток  незалежних інформаційних та рейтингових агентств, що спеціалізуються на наданні інформаційних послуг на інвестиційному та фондовому ринках України мають за мету сприяти формуванню прозорого ринку для прийняття виважених інвестиційних рішень та інтеграції України у світовий простір шляхом надання періодичних та достовірних рейтингових оцінок учасникам та регуляторам ринку; захисту інвестора від недоброякісної та неправдивої інформації; розбудову системи національного рейтингування. Це в свою чергу дозволить забезпечити оптимальне розподілення кредитних ризиків та диференціацію відсоткових ставок у залежності від зобов'язань.

У світовій практиці рейтингові агенції здійснюють рейтингову оцінку щодо широкого кола об'єктів, тому при здійсненні цієї діяльності використовуються різноманітні рейтингові оцінки та шкали. Рейтингова шкала базується на основі якісних оцінок. Такі якісні оцінки віддзеркалюють рівень можливостей об'єкту оцінки. Кожна рейтингова оцінка відноситься до одного з наступних класів:

-Інвестиційний клас. Присвоюється об'єктам, які мають сильні позиції за своїми зобов'язаннями та мають значні активи і високі норми прибутку;

-Не інвестиційний клас. Присвоюється об'єктам, фінансова стабільність яких значною мірою залежить від загальної економічної ситуації;

-Аутсайдерський клас. Присвоюється об'єктам, які знаходяться на межі банкрутства або нещодавно створеним об'єктам. Рейтингове агентство присвоює рейтинг тільки за наявності достатньої інформації, на основі прозорої методології, що враховує кількісні та якісні параметри, фінансові та інші ризики.

Рівень, якому, на думку рейтингового агентства, відповідає компанія, відображається у рейтингу корпоративного управління у межах шкали від вищого балу до нижчого за  кожним з чотирьох окремих компонентів:

1. Структура корпоративного капіталу: прозорість структури; концентрація капіталу і вплив з боку власників.

2. Відносини із зацікавленими особами: регулярність проведення зборів акціонерів, можливість прийняття в них участі й одержання інформації про їх проведення; процедури голосування і ведення зборів акціонерів; права власності (реєстрація і передача, рівність прав власності).

3. Фінансова прозорість і розкриття інформації: стандарти розкриття інфор- мації; своєчасність і доступність інформації, що розкривається; незалежність аудитора.

4. Структура і методи роботи органів управління компанії: структура і склад наглядової ради; роль і ефективність ради директорів; незалежність зовнішніх директорів; політика у сфері винагород, оцінки результатів роботи осіб органів управління компанії.

Рейтинг корпоративного управління компанії представляє собою поточний висновок рейтингового агентства щодо рівня відповідності практики корпоративного управління цієї компанії кодексам і принципам, що склалися   у цій сфері.

 

 

Література:

1. Закон України "Про інформацію" від 2 жовтня 1992 року № 2657-XII

2. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2004 р. № 208-р     ( 208-2004-р ) "Про схвалення Концепції створення системи рейтингової оцінки регіонів, галузей національної економіки, суб'єктів господарювання"

 

 

 

ВІДОМОСТІ  ПРО  АВТОРА

 

 

 

Прізвище – Євсєєнко

Ім’я – Ольга

По батькові – Федорівна

Науковий ступінь – кандидат економічних наук

Посада  -  доцент

Назва організації – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, економічний факультет, кафедра обліку та аудиту

Поштова адреса – 03680 м. Київ, вул.. Васильківська, 90-а

Домашня адреса – 02094 м. Київ, вул. Ю. Гагаріна, 14, кв.7

Телефон – 559-73-96 ;    +38-050-274-66-77

Електронна пошта volokhov-l@ukr.net