Економічні науки/6. Маркетинг і  менеджмент

 

Шевчук В.Ю.

Харківський державний технічний університет будівництва та

архітектури

Переваги та недоліки електронних каналів збуту

Бурхливий розвиток комунікаційних технологій, розповсюдження та зростання значення Інтернету в житті сучасної людини не може не змінити способи і методи закупівель, купівельної поведінки, ставлення до проблем задоволення потреб. Фахівці вважають, що однією з ознак маркетингу третього тисячоліття мають стати електронні канали збуту. Засновані на Інтернеті, електронні канали збуту можуть змінити сам "ландшафт" структури розподілу. Фізичну реальність магазинів і торгівельних центрів може бути витіснено віртуальними торговими пасажами й універмагами, а купівля в кіберпросторі зможе замінити для мільйонів споживачів нудні й часовитратні відвідування магазинів.

Чи стануть електронні канали розподілу панівною силою збутової політики суттєво залежить від того, які переваги і недоліки має цей високотехнологічний спосіб збуту продукції і наскільки ці переваги та недоліки проявляться на ринку в найближчому майбутньому.

До переваг електронних каналів збуту можна віднести:

·    глобальний масштаб і охоплення;

·    зручність і швидкість здійснення угоди;

·    продуктивність та гнучкість обробки інформації;

·    управління базами даних і можливість встановлення нових відносин;

·    нижчі витрати на здійснення продажу і збуту.

Усі наведені переваги мають високу ймовірність стати суттєвими, звичайно, за певних умов ринку. Так, навіть невелике підприємство зможе продавати свої товари в усьому світі, маючи в активі глобальний масштаб і охоплення Інтернету,  так само, як і підприємства-гіганти та транснаціональні корпорації. І мале підприємство, і велике з мільйонами клієнтів зможуть змінювати свої пропозиції таким чином, щоб задовольнити потреби невеликих ринкових ніш і мікросегментів ринку завдяки обробці інформації і можливостям, які надає управління базами даних. Саме такі можливості надають електронні канали збуту, засновані на Інтернет-технологіях.

Недоліки електронних каналів збуту:

·    віртуальність контакту з реальними товарами і відстрочка володіння ними;

·    логістика виконання замовлення має швидкість, або продуктивність, неадекватну швидкості Інтернету;

·    хаос, заплутаність і громіздкість Інтернету;

·    відсутність використання мотивів відвідування магазинів, безпосередньо не пов'язаних зі здійсненням купівель;

·    інтереси безпеки клієнтів.

Будь-який з цих недоліків окремо або всі разом здатні стати вагомими і обмежувати зростання заснованих на Інтернеті електронних каналів збуту. Особливий негативний вплив на розвиток віртуальних каналів має відсутність можливості побачити реальний товар, приміряти його, порівняти з іншим тощо. Повільність виконання замовлення також є суттєвим бар'єром для більшості споживачів, які не мають бажання очікувати товар хоч будь-який нетривалий період часу. Проблеми безпеки і соціальних контактів клієнтів у процесі відвідування магазинів і купівлі здатні знизити привабливість такого швидкого і зручного способу отримання товару і задоволення потреб, як Інтернет.

Крім того, на сьогодні в Україні існує велика недовіра споживачів до придбання товарі через електронні канали збуту. Це пов’язано не тільки з відсутністю безпосереднього контакту з товаром, а часом і відсутністю чіткого чи правдивого опису його властивостей, що веде до розчарування покупця товаром. Причинами недовіри є також недостатньо чітке пояснення щодо шляхів проведення оплати за обраний товар та способів його отримання. Недовіра виникає й тому, що на сучасному етапі розвитку даного способу збуту не існує правового захисту споживачів та користувачів електронною комерцією.

Таким чином, для розвитку електронних каналів збуту необхідно законодавчо зобов’язати виробників, які використовують даний спосіб збуту чітко та правдиво відображати інформацію щодо властивостей товару, розміщувати якісні зображення  продукції, прописувати способи оплати товарів, а також яким чином покупець зможе їх отримати. За недотримання цих вимог необхідно передбачити відповідальність виробників, які розмістили викривлену інформацію.

Якщо будуть виконані зазначені умови, то можна з певністю стверджувати, що за електронними каналами збуту майбутнє, тому що вони, порівняно з традиційними, дешевші, і виробники, особливо невеликі, природно, будуть звертатися до даного способу збуту. Це дасть можливість виробникам зекономити значні кошти та скоротити витрати на збут, які на сьогоднішній день часто перевищують витрати на виробництво продукції. Скорочення витрат в свою чергу позитивно відіб’ється на фінансових результатах роботи підприємства.

Отже, крім зазначених заходів щодо розвитку електронних каналів збуту, необхідно впроваджувати спеціальні програми з роз’яснення споживачам правил користування цією специфічною формою збуту. Звичайно процес формування довіри до нового часто буває довгим та складним, але результати повинні принести виробникам чималі вигоди.