Економічні науки / 12. Економіка сільського господарства

Лебеденко О.В.

Дніпропетровський державний аграрний університет

Якість грунтів та оцінка земель

Становлення ринку земель є необхідною умовою розвитку агропромислового комплексу. Важливим  елементом  цього ринку є грошова оцінка земель. Вона є базою для здійснення операцій з земельними ділянками та земельними частками (паями), ринкова ціна яких визначається на основі співвідношення попиту та пропозиції. Грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною та експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок – капіталізований рентний доход із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Експертна грошова оцінка земельних ділянок – результат визначення вартості земельної ділянки та пов’язаних з нею прав оцінювачем (експертом з питань оцінки земельної ділянки) із застосуванням сукупності підходів, методів та оціночних процедур, що забезпечують збір та аналіз даних, проведення розрахунків і оформлення результатів у вигляді звіту.

Недоліком існуючої методики грошової оцінки земель, на нашу думку,  є те, що вона здійснюється без врахування екологічних чинників, зокрема, якісних характеристик.

 Головним показником якості грунтів, який обумовлює їх родючість є вміст у них гумусу. Виходячи з важливої ролі гумусу, а також можливості надійного виміру  його вмісту в грунті,  можна побудувати рівняння в формі зв’язку “урожай – валовий вміст гумусу” в межах землеробського типу району, де кліматичні та організаційно-економічні фактори сільськогосподарського виробництва характеризуються незначними відмінностями між собою. Вчені Дніпропетровського державного аграрного університету розробили модель і доповнили методику оцінки земель кореляційною залежністю між урожаєм  та родючістю грунтів за вмістом гумусу [1].

Згідно Методики грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів при нормативній грошовій оцінці земель диференціальний рентний доход  ()  в натуральному виразі (в ц/га) розраховують за формулою:

 ,                            (1)

де – урожайність зернових культур з 1 га, ц;

      – ціна 1 ц зерна, грн.;

       – виробничі затрати на 1 га зернових, грн.;

     – коефіцієнт норми рентабельності.

Величина грошової оцінки землі залежить від розміру річного рентного доходу і терміну його капіталізації, який дорівнює 33 рокам, виходячи з трипроцентної  кредитної ставки. Грошова оцінка обчислюється наступним чином:    

,                                       (2)

де  – грошова оцінка землі;

      – абсолютний рентний доход в натурі, ц;

      – термін капіталізації рентного доходу;

Використання при розрахунках величини рентного доходу  показника багаторічної урожайності зернових нівелює економічну родючість окремих земельних ділянок або їх масивів, що утруднює більш об’єктивне та точне визначення земельної ренти. Диференціація оцінки землі  за агрогрупами грунтів в різних господарствах,  адміністративних районах та областях викликає необхідність розробки моделі для визначення кореляційної залежності між урожаєм та вмістом гумусу в грунтах. Для побудови кореляційно-регресивної моделі було використано основні характеристики чорноземів та середні значення урожайності зернових для шести землеробських районів за генетичними групами чорноземів в Дніпропетровській області за період капіталізації рентного доходу  на рівні 33 років (1961 – 1993 рр.) [2]. В результаті реалізації цієї задачі за допомогою ЕОМ отримані за лінійною моделлю наступні співвідношення: між урожаєм зерна (У, ц/га) та валовими запасами гумусу в грунті (Н, т/га):

                                                           (3)

При цьому коефіцієнт множинної кореляції R дорівнював 0,899, а величина  критерію значимості F становила 16,84, що свідчить про високий ступінь адекватності лінійної моделі. Модифікуючи наведену формулу (1) для землеробських районів та господарств Дніпропетровської області, які можуть вирощувати сільськогосподарську продукцію на чорноземах звичайних, середньо- та малогумусних, а також південних визначено диференціальний рентний доход за слідуючим  виразом:

 В ГРИВНЯХ                     (4)

 В ЦЕНТНЕРАХ                                  (5)

В цілому величина грошової оцінки землі для землеробських районів Дніпропетровської області з врахуванням внесення   в формулу 2 визначення модифікованого диференціального доходу (формула 5) розраховується наступним чином:

.                  (6)

Література:

1. Макаренко А.П. Организация частных предприятий в сельском хозяйстве (по материалам Днепропетровской области): Дис. канд. економ. наук. – Днепропетровск, 2001. – 293 с.

2. Волох П.В. Гумус и экологическая оценка плодородия почв // Сборник научных трудов по агрохимии. – Днепропетровск: Пороги, 1998. – С.44 – 47.

Відомості про автора

 

ПІБ: Лебеденко Олеся Василівна

Місце роботи: Дніпропетровський державний аграрний університет (ДДАУ)

Посада: науковий співробітник науково-дослідної частини (НДЧ).

Домашня адреса: 49106, м. Дніпропетровськ, б. Слави, 15, кв.19.

Телефони: 67-28-59

                    8-095-205-17-17