Секція „Економічні науки”, підсекція 7.

Гришко Н.В., к.е.н., професор; Піщенко О.Ю., магістрант.

Донбаський державний технічний університет

Взаємозв’язок понять „витрати” та „затрати”.

 

На сьогодні в економічній літературі наводяться неоднозначні визначення поняття „витрати” або „затрати”. Деякі вітчизняні вчені вважають, що необхідно виокремлювати два терміни – „витрати” і „затрати” – залежно від їх змісту та періоду часу, до якого вони прив’язані.

Більшість авторів з літератури по економіки підприємства використовують поняття витрати, які є показником собівартості продукції. Такі вчені як Лень В.С., Задорожна Н.В. та Хорнгрен Ч. найчастіше використовують поняття „затрати”, як вартісний вираз використаних у процесі діяльності підприємства ресурсів.

Але якщо звернутися до періодичної літератури, то більшість вчених, особливо з управлінського обліку, в своїх працях використовують поняття витрати. Наприклад, такі науковці як В.Моссаковський, В.Ластовецький та Л.Тринька.

Ґрунтуючись на різноманітності визначень понять „витрати” та „затрати” звернемося до законодавчих актів.

Зокрема в Законі України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” й Методичних рекомендаціях з формування собівартості продукції у промисловості, значного поширення набуло поняття „витрати”, разом із тим повністю зникло поняття „затрати”.

Зазначимо, що у Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку №16 приводиться визначення поняття „витрати”. Згідно з вказаним положенням „витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів або збільшення зобов’язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені”.

В Законі України „Про оподаткування прибутку підприємств”, використовується термін „валові витрати”. Згідно з вказаним законом валові витрати це сума будь-яких витрат платника податку в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, як компенсація вартості товарів, що купуються таким платником податку для подальшого використання у власній господарській діяльності

Ґрунтуючись на цьому Нападовська стверджує, що використання термінів „затрати”, „витрати” та „валові витрати” пов’язано з різними системами обліку. Вона вказує на те, що термін „валові витрати” використовується тільки у податковому обліку, поняття „витрати” – у фінансовому обліку, а термін „затрати”, який безпосередньо пов’язаний з формуванням собівартості продукції, відповідно в управлінському обліку [1].

Але знову ж вернемось до нормативно-правових актів. У Методичних рекомендаціях з формування собівартості продукції в промисловості від 2 лютого 2001 року №47 термін „затрати” не використовується (він замінений терміном „витрати”).

Вивчаючи розходження між вказаними поняттями ознайомимось з їх взаємозв'язком. В цьому нам допоможе схема запропонована Дікань Л.В.(рисунок 1) [2].

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1 Якісний взаємозв’язок понять „затрати” та „витрати”.

 

Дікань Л.В. стверджує, що поняття „затрати” пов’язане з чинниками, що впливають на результати виробничої діяльності підприємства, а поняття „витрати” – з фінансовими аспектами даного виду діяльності.

Але не всі вчені розмежують вказані поняття. Наприклад, Турило А.М. стверджує, що відмінність у тлумаченні слів „витрати” та „затрати” відсутня. Витрати є складною економічною категорією, яка поєднує в собі за змістом і процес формування необхідного обсягу економічних ресурсів на підприємстві, і процес їхнього використання.

Тому „витрати” – це грошове вираження величини економічних ресурсів підприємства у застосованій і споживаній формах, необхідних для здійснення його виробничо-господарської діяльності і досягнення поставленої мети [3].

Не зважаючи на різноманітність визначень термінів „витрати” та „затрати”, зазначимо, що старий афоризм з галузі управлінського обліку стверджує: „Різні витрати – для різних цілей”. Він підтверджує, що не існує єдиного визначення витрат. Причиною цього є те, що витрати класифікуються та використовуються з певною метою, а напрямок використання інформації про витрати визначає спосіб їх розрахунку.

Підсумовуючи викладене вище пропонуємо включити питання визначення термінів „затрати” та „витрати”, а також „галузі” їх використання, у конференцію науковців, результати якої встановлять існування відмінності між вказаними поняттями.

 

Перелік посилань.

1. Нападовська Л.В. Управлінський облік: Підручник для студ. вищ. навч. зак. – К.: Книга, 2004. – 544 с.

2. Дікань Л.В., Калініченко О.О. мінімізація витрат виробництва в умовах перехідної економіки. – Харків: Гриф, – 2000. – 80 с.

3. А.М. Турило, Ю.Б. Кравчук, Н.М. Цуцурук. Уточнення сутності поняття „витрати” і їхньої економічної оцінки на підприємстві. // Актуальні проблеми економіки. – 204. – №11. – С.85-88.