«Економічні науки»

                                                                                       1. Банки і банківська система

 

                                                                                                 Чоботько Вероніка Миколаївна

                                          Одеська Національна Академія зв’язку ім. О. С. Попова

 

 

 

Обґрунтування напрямів надійності та стабільності                      комерційного банку

 

 

     Формування економіки незалежної України на засадах самостійного розвитку визначило ряд комплексних проблем, від вирішення яких залежить становлення і розбудова цивілізованої держави. Серед них особливе місце набуває формування ефективної банківської системи.

     Крах адміністративно-централізованого устрою економіки і перехід до ринкових відносин одночасно означали ліквідацію державної кредитно-банківської системи, що існувала в країні. Була потрібна принципово інша банківська система, здатна надавати всю сукупність сучасних банківських послуг, здійснення в ній структурних зрушень, забезпечення її потреб у платіжних коштах та інвестиціях, бути центром ринкового регулювання економіки.

     Сьогодні банківська система України – одна з найважливіших і невід’ємних структур ринкової економіки. Своєю діяльністю банки глибоко проникають у всі сфери економіки та активно впливають на економічні й соціальні процеси в державі. Виступаючи посередником у перерозподілі капіталів, банки істотно підвищують загальну ефективність виробництва.

     Збільшення рівня надійності та стабільності системи банків є головною метою регулювання банківської сфери. Зростаюче число банківських банкрутств на протязі минулого десятиріччя зробили цю тему надто актуальною.

     Три головні небажані обставин можуть стати причиною банкрутства банка: неповернення позики або утрата вартості інших активів, неліквідність, збитки від основної діяльності. Кожна з цих обставин може привести до зменшення власного капіталу банка. Коли власний капітал банка падає нижче нуля, банк стає неплатоспроможним:  його пасиви (обов’язки) перевищують його активи. В цій ситуації ревізори банків наполягають на тому, щоб банк припинив свою діяльність.

     З моменту появи банківської справи нестабільність, яка була викликана банкрутствами окремих банків, масовим вилученням вкладів, ризиком та іншим об’єктивно підштовхнула державу до розширення практики регулювання банківської справи. За допомогою регулювання держава намагається захистити вкладників від фінансових збитків та уникнути руйнівних для економіки наслідків банкрутства банків. До числа трьох найважливіших напрямів, за допомогою яких держава намагається забезпечити надійність та стабільність банківської системи, відноситься: проведення банківських ревізій, централізованих банківських операцій та страхування депозитів.

      Мета розробки та обґрунтування напрямів надійності та стабільності комерційного банку полягає у визначенні перспектив подальшого розвитку банківської системи України.

      Основними цілями подальшого розвитку банківської системи України є: зміцнення банківської системи України, підвищення її стійкості до криз; зміцнення довіри до банківської системи з боку вкладників та інвесторів; активізація діяльності банків з залучення коштів та їх трансформація в кредити для реального сектору економіки; поглиблення інтеграції банківської системи України в світовий фінансовий простір.

     Для досягнення визначених  цілей необхідно виконати такі пріоритетні завдання: підвищити рівень капіталізації банків; підвищити якість корпоративного управління в банках; удосконалити систему управління ризиками та внутрішнього контролю; удосконалити практику регулювання та нагляду за банківською діяльністю; забезпечити прозорість функціонування банківської системи; законодавчо забезпечити захист прав кредиторів, вкладників та позичальників; розширити спектр та збільшити обсяг продуктів та послуг на банківському та фінансових ринках; запобігати та протидіяти легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом, та фінансування тероризму; продовжити роботу з адаптації банківського законодавства України до законодавства Європейського Союзу, рекомендацій комітету з банківського нагляду та інших міжнародних організацій.  

     Особливої уваги потребує питання практичної реалізації законодавства, спрямованого на запобігання використанню банківської системи для легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, та вдосконалення законодавчої бази у сфері боротьби з фінансуванням тероризму.

     Потребує подальшого вдосконалення банківський нагляд шляхом перенесення акцентів на оцінку систем управління ризиками в банках та підвищення рівня корпоративного управління, здійснення нагляду на консолідованій основі, посилення контролю за операціями із пов’язаними особами та власниками істотної участі, підвищення якості зовнішнього та внутрішнього аудиту та забезпечення належної взаємодії служби банківського нагляду з аудиторами банків.

     Настав час створити єдиний наглядовий орган для контролю за банківськими і небанківськими фінансовими установами. Це дозволить стабілізувати фінансовий сектор України в цілому і створити сприятливе середовище для розвитку банківської системи.

     Аналізуючи звітність банку, необхідно здійснювати постійний комплексний контроль, для того, щоб підвищити стабільність та надійність банківської системи потрібно, щоб:

    -  було видно реальне фінансове становище банку, його місце на ринку, структурні підрозділи, що приносять прибуток (збитки), працівники, відповідальні за результати діяльності підрозділу;

    -  було видно ясну перспективу розвитку банка;

    -  було визначено розмір прибутку, необхідного для розвитку банку;

    -  було розраховано можливі прибутки й витрати на певну звітну дату, прибутковість окремих фінансових інструментів, зазначено види банківських продуктів і послуг, що мають принести прибуток у майбутньому;

    -  банк готовий був перебороти прогнозовані кризові ситуації.

    Цей контроль допомагає прийняти правильні рішення в нових умовах, підвищення ефективність роботи і, якщо необхідно, забезпечити виживання банку в умовах дедалі більшої складності й динамічності фінансових ринків.

     Важливим елементом забезпечення стабільної діяльності банків є подальший розвиток системи вимог до ризиків, які беруть на себе банки, та розширення кредитування реального сектору економіки. Стабілізації ситуації має також сприяти розробка та прийняття базових законодавчих актів з метою створення передумов для повноправного членства Україною в Європейському Союзі.

     Створення сприятливих умов для подальшого розвитку банківської системи України потребує формування лояльного ставлення всього суспільства до банків, а це можливо лише тоді, коли не тільки працівники банків, а і вся громада буде обізнана з проблемами банківської сфери. Необхідно сприяти підвищенню знання банківської справи.  Щоб досягти надійності та стабільності комерційного банку та в цілому всієї банківської системи потрібно впроваджувати ряд комплексів по ознайомленню суспільства з банківською справою, з діяльністю кожної окремої банківської установи, це необхідно для того, щоб населення, нарешті, повірило банкам та довірило свої заощадження.

     Необхідно проводити семінари, на яких, керівники банків або відповідні службовці  звітували про свою діяльність, проводили ознайомлення з рахунковою системою та системою отримування прибутків з різних рахунків та системою пенсійних фондів, наводилися схеми по залучанню своїх капіталів в інвестиційну діяльність, в інноваційну справу та інше.

     Протягом останніх років в Україні було досягнуто певних елементів стабілізації банківської системи із збереженням  ринкової орієнтації, здатної відігравати важливу роль у посиленні стабілізаційних процесів та здійсненні структурних перетворень в економіці в цілому. Разом з тим банківська система України має певні недоліки, що стосуються як безпосередньо банківської системи (недостатній рівень капіталізації, відсутність в банках ефективних механізмів а інструментів управління ризиками тощо) так і дотичних до неї сфер (слабкий та недостатньо прозорий фінансовий стан значної частини суб’єктів господарювання тощо).

     Тому розбудова банківської системи має бути органічною складовою загальних зусиль з боку усіх гілок влади та Національного банку України в напрямі зміцнення економіки держави. А головною монетарною передумовою досягнення цілей подальшого розвитку банківської системи є стабільність гривні.

     Вирішення проблеми надійності та стабільності комерційного банку та банківської системи потребує постійного вивчення та аналізу новітніх засобів і підходів до удосконалення банківської системи і покращення банківської діяльності.

     Водночас слід наголосити, що без розуміння процесів, які відбуваються в банківській сфері, і їх зв’язку з реальним сектором досить складно для фахівців, діяльність яких пов’язана з економікою та бізнесом, досягти високих фінансових результатів у будь-якій галузі економіки.