„Економічні науки” 10

Фісуненко П.А, Звагольська Н. С.

Придніпровська державна академія будівництва та архітектури

ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІАГНОСТИКИ

Сучасний етап розвитку нашої держави зумовлює високі вимоги до оцінки ефективності функціонування економічних систем різних рівнів. Але основна увага приділяється саме підприємству як пер­винній, основній, самостійній ланці народного господарства, що створює конкретні економічні блага, а отже, є першоосновою національного багатства України.

Вивчення досвіду трансформаційних процесів у нашій державі свідчить передовсім про надто велику кількість економічно недоціль­них бізнес-проектів. Звичайно, не останню роль у невдачах вітчиз­няних і зарубіжних бізнесменів відіграє постійна нестабільність зов­нішнього середовища господарювання, але внутрішні чинники та­кож не слід ігнорувати. Якнайповніше уявлення про ситуацію на підприємстві можна отримати лише за допомогою комплексної діагностики його виробничо-господарської діяльності. Для подолання хоча б частини дестабілізуючих факторів доцільно підняти економічну діагностику підприємств на якісно новий рівень.

Ефективність функціонування кожного підприємства зале­жить насамперед від того, відповідають чи не відповідають управ­лінські рішення реальному стану ринкового середовища госпо­дарювання (з урахуванням власного потенціалу підприємства). Базою для обґрунтування і прийняття оптимальних управлінсь­ких рішень має бути глибока комплексна економічна діагностика підприємства. У ході такої діагностики всі сфери діяльності підприємства оціню­ються з позицій досягнення максимально можливого економічного результату за рахунок оптимально ефективного (у тому числі і з погляду ліквідності, уникнення ризику банкрутства) використан­ня наявних ресурсів, передовсім фінансових.

Процес діагностики - це не одноразова дія, а постійна систе­матична діяльність, ефективність якої значною мірою обумовлю­ється нагромадженим досвідом. Основним завданням економічної діагностики є сис­темна оцінка результативності господарської діяльності за кілька періодів, виявляння факторів, які позитивно чи негативно вплинули на неї, а також визначення реальної фінансової стійкості підприємс­тва в цілому чи окремих аспектів його плато-, кредито­спроможності, інвестиційної привабливості тощо [1].

Залежно від явищ, що підля­гають фіксації, виділяють внут­рішню та зовнішню діагностику [2].

Зовнішня діагностика – це моніторинг фінансового становища підприємства контролюючими й управляючими органами. Такий вид діагностики зазвичай виконується на основі офіційних даних, тобто вихідною інформацією у цьому випадку є Форма 1 і 2 фінансової звітності, яка надається у податкові служби. Для внутрішньої діагностики в якості джерела інформації підприємству корисно використовувати не тільки баланс і звіт про прибутки і збитки, які дозволяють провести експрес-аналіз фінансового становища (це прямий аналог зовнішньої діагностики, але він виконується  на основі більш реальних даних), а й звіти про рух грошових коштів і капіталу, дані дебіторської і кредиторської заборгованості, розшифрування прибутків і збитків.

За­лежно від характеру дослідження дослідники виділяють етіологічну та  симптоматичну діагностику [3].

Так, під етіологічною діагнос­тикою слід розуміти систему аналізу економічної дія­льності підприємства, що побудована за принципом «від причини до симптому», тобто за принципом зосередження основної уваги дослідника на встановленні причинно-наслідкових зв'язків між подіями внутрішнього та зовнішнього середовища господарюван­ня. Така система діагностики дає змогу передбачати розвиток по­зитивних чи, навпаки, деструктивних процесів на підприємстві.

Симптоматична діагностика - це система аналізу, що пере­довсім фіксує позитивні чи негативні вияви різноманітних чин­ників, а потім досліджує їхні причинно-наслідкові зв'язки. За створення такої системи на підприємстві аналітики основну увагу приділяють достовірності та повноті фіксації змін внутрішнього та зовнішнього середовища, тобто система працює за принципом «від симптому до причини». Таким чином, процес діагностики економічної діяльності підприємства передбачає по­будову системи аналізу, що уможливлює задоволення потреб як внутрішніх, так і зовнішніх користувачів.

Система економічної діагностики підприємства базується на використанні алгоритмів, технологій, методів і показників економічного аналізу, побудо­ваних на інформаційній базі господарського обліку. З огляду на це, доцільно розглянути певні методологічні основи фінансово-економічного аналізу та господарського обліку, а потім сформу­вати комплексну систему діагностики діяльності підприємства. У даному разі під системою діагностики слід розуміти єдність концепції, підходів, принципів, механізмів, технологій та конкрет­них алгоритмів постійного простежування цільових точок соці­ально-економічної системи підприємства.

 У процесі дослідження фінансово-економічної діяльності під­приємства основним слід уважати спроможність аналітика логіч­но відновити господарські операції, відображені у бухгалтерській звітності, та здатність відтворити у зворотному порядку процеси нагромадження (обліку) інформації.

Основне завдання аналітика - реконструювати реальність, котра міститься у звітності. Для цього необхідне знання методи­ки бухгалтерського обліку, що використовується для фіксації го­сподарських фактів.

Таким чином, можна стверджувати, що економічна діагностика в сучасних умовах повинна стати головним інструментом в управлінні витратами підприємства, в управлінні ефективністю виробництва. З цією метою економічна діагностика повинна чітко та об’єктивно визначати:

-       по-перше, ступень відхилення фактичних показників від заданих, планових, середніх, еталонних, нормативних і т.д.;

-       по-друге, визначення причин, що обумовили ці відхилення як в позитивну сторону (для подальшого їх розвитку), так і в негативну (для усунення їх дії у майбутньому);

-       по-третє, визначення загального „діагнозу” і встановлення осіб, відповідальних за відхилення з метою розробки заходів для подолання негативних явищ і тенденцій.

Використана література

1.   Бердникова Т.Б. Анализ и диагностика финансово-хозяйственной деятельности предприятия: Учеб пособие. – М.: ИНФРА-М, 2001. – 215 с.

2.   Крепкий Л.М. Экономическая диагностика предприятия. Изд-во «Экономика», 2006. - 216 с.

3.   Швиданенко Г.О., Олексюк О.І. Сучасна технологія діагностики  фінансово-економічної діяльності підприємства: Монографія. – К: КНЕУ, 2002. – 192 с.

4.   Соколовская З.Н. Диагностика хозяйственных ситуаций в деятельности предприятия: Монография. – Одесса: ОЦНТ и ЭИ; ОКФА, 1995. - 120 с.