Економічні науки/1. Банки та банківська система

 

Аспірант Касаткіна Т.М.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, Україна

Теоретичні аспекти комплексного аналізу банківської діяльності.

 

Розвиток фінансового ринку України на сучасному етапі викликає зростання ролі та значення аналізу банківської діяльності на макро- та мікрорівні. Регулярне проведення аналізу значно підвищує ефективність банківської діяльності, дає змогу вчасно реагувати на зовнішні зміни з метою виявлення недоліків та факторів, що їх зумовили, дозволяє максимізувати прибуток банку.

Теоретичні аспекти аналізу банківської діяльності відображенні в роботах провідних вітчизняних вчених: І.А. Бланка, А.М. Герасимовича, М.Р. Ковбасюка, І.М. Парасій-Вергуненко, А.М. Мороза, Л.О. Примостки, В.М. Голуба, Р.І. Тиркало та інші. Досліджувана проблема вивчалася в роботах російських вчених, таких як - В. В. Іванов, В.Є. Черкасов, Ю.С. Масленчиков, Г.С. Панова та інші. Серед західних науковців можна виділити Дж. Маршала, Б. Едварда, П. Роуз та багато інших. Незважаючи на наявність досліджень, присвячених вивченню досліджуваної проблеми як у зарубіжній, так і у вітчизняній літературі, на сьогоднішній день немає єдиного підходу до аналізу банківської діяльності комерційного банку. Вивчення опублікованих за даною проблематикою теоретичних робіт та практичних розробок, дозволяють зробити висновок про актуальність проведення подальших досліджень.

Метою даного дослідження є уточнення поняття системи комплексного аналізу банківської діяльності.

Кожна галузь діяльності має свій предмет дослідження. Предмет аналізу банківської діяльності визначити досить складно враховуючи те, що банківська діяльність як об’єкт дослідження вивчається багатьма науками: економічною теорією, менеджментом, статистикою, бухгалтерським обліком та іншими науками. Кожна з даних наук вивчає ту чи іншу сторону банківської діяльності. Інколи грань між окремими науками виявити досить важно. Для визначення предмету тієї чи іншої науки слід виділити те специфічне, що відрізняє її серед великої кількості інших наук. Наприклад, економічна теорія вивчає вплив економічних законів на загальний розвиток економічних процесів в конкретних галузях. Для статистики предметом є кількісні сторони масових економічних явищ та процесів [27, , с. 17].

Узагальнюючи всі наявні визначення поняття предмету аналізу банківської діяльності, які більш-менш відповідають його суті, можна згрупувати таким чином: фінансова та інша внутрішня діяльність комерційного банку; економічні процеси та явища, що притаманні банківській сфері (внутрішня діяльність комерційного банку діяльність банку у масштабах економіки України); результати фінансової діяльності банку (а не сама діяльність); причинно-наслідкові зв’язки економічних явищ та процесів що впливають на результати діяльності [27, , с. 18].

Зовнішнє середовище

Фінансово-економічна                                                                                                                           Державне

ситуація в країні                                                                                                                                  регулювання

 

Соціальні                                                                                                                                                Політична

умови                                                                                                                                                       ситуація

 

Стан

ринку

 
Таким чином враховуючи наведені вище тлумачення поняття „предмету аналізу банківської діяльності” та з урахування отриманих результатів дослідження  предмет аналізу банківської діяльності” доцільно визначити, як причинно-наслідкові зв’язки економічних явищ та процесів, як на рівні окремого банку, так і у масштабах України, що мають прямий або опосередкований вплив на результати банківської діяльності та впливають на подальші напрямки розвитку банку (дивись рисунок 1).

 

 

 

 

 


Рисунок 1. Предмет аналізу банківської діяльності.

Об’єктами аналізу є всі сторони банківської діяльності, а також усі процеси та явища, пов’язані з цією діяльністю [1, с. 7]. Основні об’єкти аналізу банківської діяльності представлені та рисунку 2.

Рисунок 2. Основні об’єкти аналізу банківської діяльності

 

Наведена на рисунку 2 класифікація носить загальний характер та у разі необхідності може бути розширена та деталізована.

Визначення предмету аналізу та основних його об’єктів дозволяє виділити систему аналізу банківської діяльності.

Поняття системи комплексного аналізу банківської діяльності слід розглядати з точки зору системного підходу як певний процес, результат якого залежить від багатьох факторів та накладає свій відбиток на подальший розвиток банку. 

У літературі існує ряд класифікацій видів та підвидів аналізу, що застосовуються у банках. Найбільш чітка система комплексного аналізу діяльності сучасного комерційного банку була приведена у роботах доктора економічних наук, професора А.М. Герасимовича [1, с. 7-8].

Узагальнюючи теоретичні та практичні розробки можна зробити висновок, що система банківського аналізу включає в себе аналіз активних та пасивних операцій, аналіз фінансових результатів та загального фінансового стану банку (див. рисунок 2). У залежності від джерел інформації та необхідного результату система комплексного аналізу банківської діяльності може біти деталізована та/або узагальнена.

Рисунок 3. Комплексний аналіз банківської діяльності

 

Як видно з рисунку 3, для проведення комплексного аналізу банківської діяльності усі підтипи аналізу слід розглядати враховуючи їх органічний взаємозв’язок. Це необхідно для якісного глибокого аналітичного дослідження усіх сфер діяльності банку, одержання об’єктивних результатів, які сприятимуть підвищенню ефективності функціонування банку. Наприклад, ліквідність, як один з показників рейтингу, залежить від узгодження активів та пасивів комерційного банку. Тобто для одержання якісних та об’єктивних результатів аналізу ліквідності необхідно провести якісний аналіз активних та пасивних операцій банку, проаналізувати структуру активів та пасивів, уточнити отримані результати від здійснення банківських операцій

Проведене дослідження свідчить, що аналіз діяльності комерційного банку є важливим у процесі управління банком. Отримання якісних та своєчасних даних сприяє ефективному та своєчасному прийняттю рішень, призводить до мінімізації банківських ризиків та підвищенню рівня прибутковості діяльності. Кожний з видів аналізу потребує подальших наукових розробок та досліджень.

 

Література:

1. Аналіз банківської діяльності: Підручник / А.М. Герасимович, М.Д. Алексеєнко, І.М. Парасій-Вергуненко та ін.; За ред. А.М. Герасимовича. – Вид. 2-ге, без змін. – К.: КНЕУ, 2006. – 600с.

2. Васюренко О.В., Волохата К.О. Економічний аналіз діяльності комерційних банків: Навч. посіб. – К.: Знання, 2006. – 463с.