“Экономические науки”

10.Экономика предприятия

 

 

 

Ізмайлова Н.В.

Кочаков О.І.

Криворізький економічний інститут «Київського національного економічного університету ім.. Вадима гетьмана»

 

Діяльність технологічних парків в Україні

На нинішньому етапі розвитку постала проблема підвищення конкурентноздатності малого і середнього підприємництва в нашій країні. Підприємства є надзвичайно зацікавленими та мотивованими пробувати нові рішення в адаптації нових технологій. Але динаміка дійсного розвитку і впровадження інноваційних технологій залишається поки що низькою. Підвищення ролі конкурентноздатності підприємництва  неможливо без впровадження інноваційних продуктів, безпосередньо виготовлених для нашої країни. Тож, країна повинна сприяти розвитку технопарків а також збільшення їх кількості на  території країни для досягнення більших результатів та покращення конкурентноздатності технологічного потенціалу, відповідно, економічного і соціально –  культурного розвитку в ній.

Технопарки являють собою найбільше скупчення промислових компаній, в яких немає дослідницького центру.

Наша держава контролює і створює законодавчі органи щодо ефективної діяльності технопарків в ній. Головним законом, яким регулюється на даний момент діяльність технопарків діє Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про спеціальний режим інноваційної діяльності технологічних парків” та інших Законів України” Урядом ухвалено:

- постанову Кабінету Міністрів України від 29.11.06 №1657 „Деякі питання організації діяльності технологічних парків”, якою затверджено новий порядок державної реєстрації технологічних парків, порядок розгляду, експертизи та державної реєстрації проектів технологічних парків, положення про порядок розгляду та затвердження пріоритетних напрямів діяльності технологічного парку тощо;

- постанову „Про затвердження Порядку зарахування сум податку на прибуток підприємств на спеціальні рахунки технологічного парку, його учасників та спільних підприємств, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх витрачанням” від 23.11.06 №1643. Технологічні парки відповідно до Закону України “Про спеціальний режим інвестиційної та інноваційної діяльності технологічних парків” можуть спрямовувати кошти спеціальних рахунків на проведення наукових, науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт за пріоритетними напрямами діяльності технологічних парків, підготовку конструкторської та технологічної документації, технічних умов, технічних проектів та витрати на підготовку виробництва інноваційної продукції, патентування розробок, придбання прав на об'єкти права інтелектуальної власності тощо.

Доцільно привести деякі статистичні данні щодо функціонування технопарків на території України. Тож, протягом 2006 року функціонують 8 із 16 технологічних парків, якими виконуються 34 проекти з 53 зареєстрованих. У рамках виконання інвестиційних та інноваційних проектів технологічних парків за 3 квартали 2006р. було реалізовано інноваційної продукції на 1,69 млрд. грн., з них на зовнішньому ринку - 0,23 млрд. грн. До Державного бюджету України та державних цільових фондів в рамках виконання проектів технологічних парків було перераховано за 9 місяців 2006р. понад 159 млн. грн. Сума залучених коштів на реалізацію проектів технологічних парків за 9 місяців 2006р. склала майже 313 млн. грн. В рамках дії спеціального режиму діяльності технологічних парків протягом 9 місяців 2006 року на спеціальні рахунки було перераховано 44 млн. грн. податків. В інноваційних та інвестиційних проектах технопарків, які реалізуються ними у 2006 році задіяно 4 375 осіб.

Таким чином кількість технопарків на території України кожним роком збільшується, а також вони приносять кожен рік все більший прибуток. Тож, їх програма створення і, відповідно, розвитку є досить таки важливим кроком у подальшому розвитку держави та збільшення конкурентно здатності вітчизняного виробника, а також дасть можливість створення додаткових робочих місць та покращення умов праці на існуючих підприємствах. Важливо також зазначити, що співпраця з іншими країнами дасть змогу державам у сфері утворення технопаркових зон не тільки тісно співпрацювати у напрямках  розвитку наукового співробітництва країн, а також можливість залучення інвестиційних коштів в їх розвиток.

 

Література:

1.     www.isu.org.ua/catalog-7

2.     www.mon.gov.ua/science/innovation/topic/inf

3.     www.tp.paton.kiev.ua/laws/laws_list