Секція „Економічні науки”, 3

Євтушенко О.А.

Дніпропетровський університет економіки та права

Вплив держави на формування фінансових джерел відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств

Сучасний стан основних засобів сільського господарства характеризується низьким рівнем технічної готовності, значним перевищенням амортизаційного строку. Для підвищення ефективності діяльності сільськогосподарських підприємств актуальним є відтворення основних засобів, підвищення їх технічного рівня. Основною проблемою при розв’язанні цього завдання є брак джерел фінансування оновлення основних засобів. Фінансові джерела відтворення основних засобів обмежені кризовим станом багатьох сільськогосподарських підприємств. Тому проблема фінансової підтримки відтворення основних засобів з боку держави є дуже важливою.

Джерела фінансування відтворення основних засобів поділяються на внутрішні та зовнішні. Основними внутрішніми джерелами є амортизація та нерозподілений прибуток підприємств. Обсяг цих джерел недостатній для відтворення основних засобів в необхіднім розмірі. До того відтворення основних засобів за рахунок цих джерел має певні вади: неможливість значного оновлення основних засобів в короткі терміни із-за обмеженого обсягу і залежність нерозподіленого прибутку від результатів діяльності підприємства.

До зовнішніх джерел відносять позикові та залучені кошти. Основними зовнішніми джерелами є банківські кредити, лізинг та інвестиції. В сучасних умовах залучення зовнішніх фінансових ресурсів для фінансового забезпечення відтворення основних засобів має стати приоритетною формою фінансування цього процесу.

Банківське кредитування широко використовується для фінансування поточної діяльності сільськогосподарських підприємств. Більшою частиною кредитуються підприємства з швидким оборотом капіталу (вирощування та переробка рослинницької продукції). Слід зазначити, що збільшується й обсяг довгострокових кредитів, які спрямовуються на відтворення основних засобів. Так у 2006 році за даним Держкомстату України кредити банків та інші позики, спрямовані на інвестиції в основні фонди, склали 19406196 тис. грн. (15,5% до загального обсягу інвестицій в основний капітал). Однак для підвищення ефективності використання цих джерел фінансування необхідно вирішення таких проблем.

По-перше, високі ставки за кредитами. Зменшення ставок можна досягнути за рахунок зниження кредитного ризику за довгостроковими кредитами на оновлення основних засобів сільськогосподарських підприємств. Це можна зробити за умови державних гарантій при кредитуванні, використанні у заставі землі. За рахунок коштів держбюджету можливо забезпечити погашення процентів (чи їх частини) за кредитами на розширене відтворення основних засобів. Використання землі в якості застави (іпотечне кредитування) не тільки дає можливість отримання сільськогосподарськими підприємствам додаткових фінансових ресурсів, але й слугує стимулом для підвищення ефективності їх діяльності.

По-друге, більш широке використання для фінансування потреб сільського господарства на відтворення основних засобів зокрема, коштів кредитних спілок та кооперативних банків.

Кооперативний банк є кредитною установою, яка забезпечує коштами розвиток кооперативу, провидить касово-розрахункове обслуговування, репрезентує його інтереси в господарських та фінансових органах. Кредитна спілка є різновидом кооперативів. Це неприбуткова організація, заснована фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Використання коштів кредитних спілок та кооперативних банків буде сприяти зниженню процентних ставок за кредитами для сільськогосподарських підприємств.

Іншим зовнішнім джерелом є лізинг. Вигідність застосування лізингу полягає в можливості коритуватися основними фондами без іммобілізації коштів. До причин обмеженого використання лізингу можна віднести недосконалість законодавства, фінансову неспроможність багатьох сільськогосподарських підприємств, високу вартість лізингових платежів.

Розглянемо інвестиції як джерело фінансування відтворення основних засобів сільського господарства. За даними Держкомстату України в 2006 році за рахунок коштів іноземних інвесторів були здійснені інвестиції в основний капітал в розмірі 4582854 тис. грн. (3,7 %  загального обсягу інвестицій в основний капітал), за рахунок коштів інвестиційних фондів 2171100 тис. грн. (1,7 %  загального обсягу інвестицій в основний капітал). На рівень інвестицій, зокрема іноземних, негативно впливають такі фактори: економічна та політична нестабільність в країні, недосконалість законодавства щодо захисту прав інвесторів, більш високий рівень інфляції порівняно з країнами Європи. Основна частка цих проблем може бути вирішена в межах фінансової політики держави. Таким чином, можна зробити висновок про вплив фінансової політики держави на формування всіх видів джерел фінансування відтворення основних засобів сільського господарства.

Для збільшення обсяги джерел фінансування з боку держави бажано реалізувати наступні заходи щодо створення й стимулювання умов ринкового середовища, сприятливих для потенційних інвесторів і для росту кредитоспроможності і інвестиційної привабливості сільськогосподарських підприємств. Реформування податкової системи України. Необхідно зниження загального податкового навантаження на платників податків, посилення стимулювання капіталовкладень за рахунок зниження ставок оподаткування прибутку, який спрямовується на відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств. Реформування амортизаційної політики держави. Надання кредитів за пільговими ставками сільськогосподарським підприємствам, використання державних гарантій при кредитуванні відтворення основних засобів.