Байназаров Д. А.

Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

удосконалення науково-методичних підходів

до організації, планування та моніторингу

діяльності районного (міського)

методичного об’єднання вчителів географії

Згідно з Державною національною програмою “Освіта” “оновлення змісту освіти в Україні передбачає приведення його у відповідність із сучасними потребами особи і суспільства” [3]. Науково-методична робота покликана формувати і підтримувати належний рівень підготовки фахівців освітньої галузі. Перед нею стоїть завдання забезпечення випереджувального зростання кваліфікації педагога, безперервності й наступності у здобутті ним кваліфікаційних рівнів.

У системі підвищення кваліфікації вчителів у міжатестаційний період чільне місце посідає фахове районне (міське) методичне обєднання (Р(М)МО). Загальні теоретичні питання наукового підходу до проблеми організації їх роботи розглядали багато вчених. Теоретичною основою даної проблеми є сучасні дослідження з питань філософії освіти (Л.Горбунова, С.Клепко, Л.Лавринович, В.Лутай, С.Подмазін, Л.Сніцар, В.Шепель та ін.); вихідні положення теорії навчального процесу (В.Беспалько, Л.Зоріна, В.Лернер, П.Москаленко, М.Скаткін та ін.); науковий підход до проблеми організації роботи Р(М)МО (Ю.К.Бабанський, С.Я.Батишев, Т.І.Бєсєда, В.І.Бондар, Н.М.Ващенко, А.П.Владиславлєв, О.І.Галан, Ю.В.Гільбух, М.І.Дробноход, І.Ф.Жерносєк, М.Ю.Красовицький, С.В.Крисюк, Ю.О.Кудрявцев, К.О.Нефьодова, О.Ю.Панасюк, І.П.Раченко, О.Л.Сидоренко, С.М.Смирнова, І.Ф.Соколов та ін.); загальні положення теорії моніторингу стандартів та оцінювання в освіті (С. Бібі, Послтвейт Т. Невіл, А. Тайджнман, Д. Уілмс та ін.), психолого-педагогічні теорії моніторингу (Г.Єльникова, В.Кальней, А.Майоров, С.Шишов та ін.); технології управління навчальним процесом (В.Бондар, Ю.Васильєв, Г.Горська, В.Якунін та ін.); теорії діагностики педагогічного процесу (Ю.Гільбух, К.Інгенкамп, О.Кочетов, В.Скребец, І.Федоренко та ін); теоретичні основи використання інформаційно-комунікаційних технологій в системі загальної середньої освіти (В.Биков, Л.Забродська, Л.Качанова, В.Коробов, В.Ліпейко, В.Лунячек, В.Олійник, Р.Осіпа, І.Підласий, Л.Чашников та ін.).

Однак, у науковій літературі мало уваги приділено питанням  застосування конкретних форм та методів роботи, планування та моніторингу діяльності Р(М)МО взагалі та географії зокрема.

З метою сприяння вирішенню цієї проблеми на кафедрі фізичної географії та картографії Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна проводиться  дослідження, метою якого є визначення та удосконалення науково-методичних підходів до організації, планування та моніторингу діяльності районного (міського) методичного об’єднання вчителів географії з урахуванням тенденцій сучасного розвитку освіти та досвіду роботи районних (міських) методичних об’єднань (Р(М)МО) вчителів географії Харківського регіону. Ці дослідження передбачають: аналіз сучасних підходів до організації роботи методичних об’єднань вчителів географії та вивчення традиційних та інноваційних форм роботи з вчителями географії; розробку методичних рекомендацій по організації та плануванню роботи методичних об’єднань вчителів географії; алгоритмізацію роботи методичного об’єднання; розробку методичних рекомендацій щодо проведення Інтернет-конференцій для керівників методичних об’єднань та вчителів географії; розробку проекту положення про методичне об’єднання вчителів географії; розробку системи моніторингу діяльності методичних об’єднань вчителів географії.

Об’єктом дослідження є районні (міські) методичні об’єднання вчителів географії, предметом - методичні підходи до організації, планування та моніторингу їх діяльності.

Методологічну основу дослідження складають: Національна доктрина розвитку освіти, Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти, теорія наукового пізнання явищ дійсності, яку буде використано для аналізу, систематизації, класифікації, узагальнення теоретичних положень організації, планування та моніторингу діяльності районного (міського) методичного об’єднання вчителів географії; технологічний підхід до впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у діяльність Р(М)МО вчителів географії.

Для проведення даного дослідження застосовуються теоретичні методи дослідження (методи ретроспективного, порівняльного та системного аналізу для зіставлення різних поглядів на досліджувану проблему, розгляду теоретичних питань з метою визначення понятійно-термінологічного апарату дослідження), емпіричні методи (педагогічний експеримент для перевірки гіпотези дослідження, прогностичні методи (експертні оцінки, узагальнення незалежних характеристик), діагностичні методи (анкетування, тестування, бесіда, опитування), обсерваційні методи (спостереження, самоспостереження, метод рейтингу, самооцінки) для виявлення впливу впровадження системи моніторингу загальної середньої освіти на якість освіти в регіоні) та методи математичної статистики для статистичного групування експериментальних даних і перевірки статистичної гіпотези [1].

Результати роботи можуть бути використані для подальших досліджень організації, планування та моніторингу діяльності районних (міських) методичних об’єднаннь вчителів географії. Розроблені методичні рекомендації “Організація та планування роботи методичних об’єднань вчителів географії” та “Моніторинг діяльності методичних об’єднань вчителів географії”, можуть бути використані керівниками та членами фахових географічних методичних об’єднань для підвищення ефективності своєї роботи.

Література:

1.     Лунячек В. Е. Факторно-критеріальна модель оцінки ефективності управління загальноосвітнім навчальним закладом // Вісник Харківського університету № 551. Сер.: „Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених м. Харкова”. В 2 ч. – 2002. – Ч.1. ­С. 80-84.

2.     Моніторинг якості освіти: світові досягнення та українські перспективи / За заг. ред. О. І. Локшиної – К.: К.І.С, 2004. – 128 с.

3.     Національна доктрина розвитку освіти. Затверджено Указом Президента України від 17 квітня 2002 року № 347/2002 // Освіта України № 33 від 23 квітня 2002 р. С. 4-6.