Секция «Педагогические науки» (5)

Громоковська Т.С., Тітієвська Т.В.

Запорізький державний медичний університет

 

РОЗПОДІЛЕННЯ ГІСТОЛОГІЧНИХ ТЕРМІНІВ ЗА МОВНИМИ ГРУПАМИ ЯК ЗАСІБ ОПТИМІЗАЦІЇ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ З ГІСТОЛОГІЇ В МЕДИЧНОМУ ВУЗІ

 

Латинська мова є основою більшості медичних термінів, що використовуються в міжнародній практиці та в Україні. Вивчення учбового предмету “Гістологія, цитологія та ембріологія” повинно бути пов¢язано з курсом латинської мови для формування у майбутніх фахівців навички системного підходу та цілісність уявлень про об¢єкт своєї діяльності. Інтеграція курсів латинської мови та гістології сприяє досягненню кінцевої мети навчання – підготовці лікарів, які в своїй практичній та науковій діяльності зможуть вільно оріентуватися в латинській медичній термінології. З переведенням   вищої медичної освіти в Україні на  кредитно-модульну систему навчання, виникла необхідність приділяти якамога більшу увагу самостійній роботі студентів. З метою вдосконалення вивчення студентами деяких аспектів гістологічної номенклатури самостійно та її кращого засвоєння ми пропонуємо розглянути гістологічні терміни з точки зору їх лінгвістичних ознак, якими можуть бути структурні типи спеціальних термінів курсу “Гістологія, цитологія та ембріологія”. Це  важливо робити одночасно з вивченням предмету “Латинська мова та основи медичної термінології”, в курсі якого студенти  опрацьовують медичні терміни (анатомічні, клінічні та фармацевтичні) як мовні одиниці -  розглядають терміни з точки зору їх граматичної структури, фонетичного та семантичного аспектів. З метою вивчення гістологічних термінів як лінгвистичних одиниць, ми пропонуємо   розподілити їх  на групи за мовними ознаками:

1 група - українські за походженням терміни (ядро, трубочка і тд.);

2 група – латинські за походженням терміни, що побудовані за принципамі латинської граматики (annulus pori, caput spermatozoidi і т.д.),

 3 група – українські терміни, отримані через пряму транслітерацію відповідних латинських термінів (тератологія, пронефрос, мітоз,  і т.д.).

У зв¢язку з тим, що учбова програма з латинської мови не передбачає вивчення термінів 3 групи на практичних заняттях, ми на протязі трьох років пропонуємо цю тему для самостійної роботи студентів 1 курсу в першому семестрі, ще до початку вивчення курсу гістології. Для збільшення ефективності роботи всі терміни 3 групи розподілено на:

а) терміни, створені за допомогою префіксів, які відіграють важливу роль в семантизаціі термінів. Наприклад: атрофія(відсутність гістологічної структури) – дістрофія (порушення співвіднощення різних структур гістологічної системи), гіпохромія(посилення забарвлення ерітроцитів) – гіперхромія(зниження забарвлення ерітроцитів) і т.п.

б) терміни, створені за допомогою суфіксів. Найбільш поширені латинські за походженням суфікси іменників: - ція[-tio] (означає процес дії) –гаструляція(процес фопрмування зародкових листків), інвагінація(механізм формування ранньої гаструли); –ул-[-ul-], -кул-[-cul-], -ол-[-ol-], -елл-[-ell-], що в деяких термінах втратили своє пряме значення зменшення і надбали нового семантичного суто гістологічного відтінку– бластула(багатоклітинний зародок), морула(зародок без наявності порожнини). Також слід відзначити широке використання грецького за походженням суфіксу –оз-[osis], що означає будь- процес або його результат – апоптоз(запрограмована загибель клітини), мітоз (ділення). мейоз (ділення кліток з формуванням гаплоїдного набору) і т.п.

в) терміни-складні слова, що базуються на грецьких коренях. Складні терміни утворюються за допомогою переважно грецьких коренів, вивчення більшості з яких входить в учбову програму з латинської мови. Тому додаткову увагу треба приділяти грецьким кореням, що поширені тільки в гістологічних термінах: -плазма, -гіал-, -карі-,-геном і т.д.

Для більшоі єфективності самостійної роботи студентам пропонуються спеціальні таблиці грецьких та латинських префіксів, суфіксів, а також найуживаніших грецьких терміноелементів ( для складних термінів).

Опрацювання гістологічних термінів у мовних групах сприяє досягненню мети вивчення латинської мови - свідомому застосуванню латинської термінології, в даному разі гістологічної номенклатури як її складової частини. До того ж, за рахунок попереднього вивчення латинських та грецьких морфем в гістологічних термінах ( у першому семестрі), визволяється час на практичних заняттях з гістології для роботи з суто спеціальними темами за рахунок мовної практики семантизації.

 


 

Громоковська Тетяна Сергіївна  - кандидат медичних наук, асистент кафедри гістології Запорізького державного медичного університету

Дом. адреса:       69037 Запоріжжя

вул. Панфіловців 4 кв. 6

                            Дом.тел. 32-49-78

                            Роб.тел. 233-33-74

 Тітієвська Тетяна Василівна - cтарший викладач кафедри іноземних мов Запорізького державного медичного університету

Дом. адреса:                 69035 Запоріжжя

вул. 40 років Рад. України 62 кв.4

                                      Дом. тел. 34-74-88

                                      Роб.тел. 233-33-45

                                      E-mail: titievskaya@gmail.com