Попкова Віталія Дмитрівна

Дніпродзержинський державний технічний університет, Україна

Стан та перспективи участі України у процесах фінансової глобалі­зації

 

Рівень взаємозалежності держав дедалі зростає. Навіть найбільші з них вже не можуть поодинці вирішувати цілий ряд критично важливих проблем розвитку. Неухильно посилюється роль недержавних структур, передусім в економіці: сьогодні транснаціональні компанії виробляють близько третини сукупного світового продукту. Бар’єри державних кордонів більше не стоять на шляху товарів, капіталів, ідей.

Такі зміни демонструють силу глобалізації - сукупності економічних, політичних, демографічних і соціальних процесів, які формують новий рівень взаємозалежності держав. Основним змістом цих процесів є формування глобальних світових ринків, модернізація на основі технологій, що швидко розвиваються, утворення нових центрів економічного тяжіння і політичного впливу. Результатом впливу глобалізації стає новий рівень конкуренції між країнами і регіональними угрупованнями.

Поглиблення фінансової глобалізації є світовою тенденцією, до якої на сучасному етапі долучилися майже всі країни світу, у тому числі й Україна. Активізації її участі у процесах фінансової глобалізації перш за все сприяв перехід країни на ринкові засади функціонування, але, крім цього, першочергове значення мала макроекономічна стабільність та економічне зростання. Відносна стабільність національної валюти, дешеві порівняно зі світовими ціни на енергоносії та робочу силу сприяли закріпленню України на світових ринках товарів, у собівартості яких велику частку займають енергоносії та оплата праці. Саме великі підприємства, виробництво яких орієнтується на експорт, уже кілька років поспіль забезпечують базу для зростання економіки країни. Втім зростання великого бізнесу потребує розвитку інфраструктури.

Сьогодні формування потужних фінансово-промислових груп та підвищен­ня рівня сукупного доходу населення в останні роки створило умови для досить динамічного розвитку фінансового сектору України, особливо банківських установ. Збільшення сукупного доходу в країні супроводжу­ється ефектом збільшення доходів, за таких умов фізична особа зацікавлена у користуванні послугами комерційних бан­ків. Тому їх діяльність є надприбутковою, оскільки ціни на грошові ресурси, пропоновані банками, є досить високими. Динамічне економічне зростання за умови великої кількості невеликих компаній створює додатковий тиск на від­соткову ставку за кредитними ресурсами. Погіршує цей процес незбалансованість між заощадженнями та грошовими ресурсами, які потрап­ляють на банківські рахунки та можуть в подальшому використовувати­ся як кредитні ресурси.

Подібні чинники сприяли зростанню страхового сектору України, але тут є кілька особливостей, притаманних саме цьому сектору. Перш за все це існу­вання обов'язкових видів страхування, передбачених законодавством. Крім того, спостерігається різниця в оподаткуванні між страховими ком­паніями та іншими суб'єктами господарювання. І, нарешті, залучення банками стра­хових компаній для страхування майна, придбання якого кредитується банківською установою. Поряд з іншими саме ці фактори впливають на розвиток страхового ринку України.

Таким чином інститути, що здійснюють надання фінансових послуг в України, мають досить міцні конкурентні позиції з погляду придбання бізнесу як на вітчизняному, так і на зовнішньому ринках, що спонукає до укладання угод злиття та поглинання між резидентами і між компаніями України та іноземними компаніями.

Глобалізація економіки зумовлює загострення конкурентної боротьби, в якій виживання окремих суб'єктів стає про­блематичним. Це призводить до пошуків шляхів оптимізації діяльності підприємств у різних сферах глобалізованої економіки. Прихід іноземних банків в Україну пояснюється стійкими темпами приросту ВВП, динамічним зростанням ринку фінансових послуг та ви­сокими відсотковими ставками, рівень яких в рази перевищує процентні ставки в розвинутих країнах. З приходом іноземних банків в Україну ло­гічно було б очікувати зменшення відсоткових ставок у зв'язку з тим, що це супроводжується розширенням можливостей залучення дешевих кре­дитних ресурсів. Однак наразі попит, що виникає на гроші на ринку, та ризики, зокрема політичні, не дають Україні можливості використати переваги лібералізації економіки країни.

Аналізуючи участь України у світових фінансових потоках, не слід оминати таку важливу ланку фінансового сектору, як ринок цінних па­перів. На жаль, участь нерезидентів у торгах на вітчизняному ринку цін­них паперів шляхом здійснення портфельних інвестицій в даний час є міні­мальною. Це свідчить про те, що в Україні не створені належні умови для залучення зовнішніх порт­фельних інвестицій через механізми біржової торгівлі.

Важливим аспектом у контексті залучення України до процесів фі­нансової глобалізації є питання про лібералізацію доступу до фінансово­го сектору та лібералізацію руху капіталу країни. Вагомий крок у цьому напрямі буде зроблено разом із входженням України до Світової органі­зації торгівлі (СОТ), умови вступу до якої передбачають надання можли­вості доступу філіям банків, а згодом і страхових компаній до ринку фі­нансових послуг України, що потребуватиме певного рівня лібералізації Україною транскордонного руху капіталу.

Із вступом України до СОТ вся економіка країни, включаючи фінан­совий сектор, зазнає певних якісних та кількісних змін, перш за все у банківському секторі. Серед вітчизняних банків на ринку залишаться найбільші, а також ті, що входять до фінансово-промислових груп, ос­новними клієнтами яких є потужні підприємства. Дещо виправити ситу­ацію, що складеться після вступу України до СОТ, зможуть заходи, спря­мовані на консолідацію капіталів і банків, і страхових компаній, а також поступове підвищення вимог до обсягу мінімального капіталу цих уста­нов.

Найменший вплив матиме вступ України до СОТ на розвиток фондо­вого ринку України, подальше формування якого буде залежати від забез­печення "прозорості" функціонування компаній — емітентів цінних па­перів та конкурентоспроможності вітчизняних підприємств.

Проведений аналіз глобалізаційних чинників розвитку фінансової системи дає змогу зробити такі висновки:

1.  Поглиблення фінансової глобалізації тісно пов'язане з еволюцій­ним розвитком економік країн. Процеси фінансової глобалізації породжують фундаментальні змі­ни у функціонуванні світової економіки, обумовлюють не­обхідності створення світових наднаціональних органів, які б контролю­вали діяльність транснаціональних корпорацій.

2. На сучасному етапі участь України у процесах фінансової глобалі­зації представлена перш за все участю банківського та страхового сегмен­тів, а також поступовою інтеграцією українського фондового ринку у сві­товий.

3. Для подальшої глобалізації нашої країни до світової спільноти слід дотримуватись таких напрямків: забезпечувати сприятливі зовнішні умови для досягнення максимального ефекту від включення України до міжнародного поділу праці і звести до мінімуму ризики інтеграції у світову економіку, забезпечити максимальне підвищення національної безпеки. Активно сприяти залученню іноземних інвестицій, орієнтованих на модернізацію економіки і забезпечення зростання українського експорту, підвищувати інтерес промисловців та підприємців до роботи на зовнішніх ринках.

Література:

1. Експертна доповідь «Україна в 2007 році» //Економіст. - 2008р. - № 2.-с. 9.

2. Уманців Ю., Ємець В. Фінансова глобалізація: основні детермінанти та особливості прояву // Банківська справа. -  2007р. -  № 5. - с.47.

3. Корнєв В.В. Фінансові посередники як інститути розвитку. – К.: Основа, 2007. – с. 129.

4. www.bank.gov.ua