Економічні науки/7

Максименко І.С., Король Г.О.

Національна Металургійна Академія України

 

Особливості обліку спеціального фонду в бюджетній організації

Згідно з Конституцією України основні права громадян нашої країни підкріплені державним фінансуванням охорони здоров’я, освіти, культури.Усі державні установи, видатки яких у межах затверджених кошторисів покриваються коштами Державного бюджету, мають назву бюджетних. Бюджетні установи на відміну від підприємств та організацій народного господарства не виготовляють готової продукції, не займаються її реалізацією або переробкою. Отже і коштів за рахунок цього не отримують.

Фінансово-господарська діяльність бюджетних установ має певні особливості. По-перше, така діяльність повністю здійснюється за рахунок коштів відповідного бюджету, тобто бюджетні установи є частиною бюджетної системи України. По-друге, відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетні установи визначено як неприбуткові. Таким чином, бюджетні установи – безпосередні учасники бюджетного процесу і беруть участь у виконанні бюджету.

Фінансування бюджетних установ здійснюється за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету, а також додаткових джерел фінансуваннякоштів спеціального фонду.

Усі позабюджетні кошти установ і організацій, що утримуються за рахунок асигнувань з державного або місцевого бюджетів, включаються до спеціального фонду бюджету як власні надходження цих установ та організацій і відповідні спеціальні видатки. Тобто усі позабюджетні кошти таких установ враховуються у складі спеціального фонду державного бюджету і по суті є бюджетними, їх надходження та витрачання планується в кошторисі доходів і видатків бюджетної установи.

До власних надходжень бюджетних установ та організацій належать: спеціальні кошти бюджетних установ, інші власні надходження та кошти, отримані установою на виконання окремих доручень.

Державні установи також надають платні послуги, перелік яких може надаватися державними установами і затверджене Постановою Кабінету Міністрів України. Платні послуги не можуть надаватися замість або в межах обсягів основної діяльності, що фінансується за рахунок бюджетних коштів. Залучені додаткові джерела фінансування повинні бути спрямовані на здійснення статутної діяльності установи.

Таким чином, бюджетна установа за рахунок надходжень спеціального фонду проводить видатки, які недостатньо покриваються із загального фонду бюджету або не покриваються зовсім. Існування спеціального фонду бюджету законодавчо встановлено Бюджетним Кодексом України.

Проблема недостатнього фінансування за рахунок загального фонду існує і в Сурсько-Михайлівській сільській раді. Оскільки, з кожним роком до загального фонду сільської ради,надходить все менше і менше коштів з державного бюджету. Головними доходами установи являються наступні:

 -  земельний податок ;

  -   прибутковий податок з найманих працівників;

-   фіксований сільсько-господарський податок;

         -  дотації з Державного бюджету- кошти, що передаються з Державного бюджету до місцевих бюджетів або з місцевих бюджетів вищого рівня до бюджетів нижчого рівня у вигляді дотацій, субсидій, субвенцій і т.д.

         На бюджеті сільської ради знаходяться пять організацій, а саме:

-         Дитячий садок;

-         Будинок культури;

-         Сільська рада;

-         Бібліотека;

-         Лікарня.       

         Але коштів зі спеціального фонду вистачає лише на заробітну плату працівникам, на енергоносії і частково на захищені статті. Але існує багато інших, не менш важливих потреб, задовольнити які, коштами з загального фонду, сільська рада не в змозі. 

         Однією з організацій, які знаходяться на бюджеті сільської ради, є сільський Будинок культури. В приміщенні є великий зал, у якому два рази на місяць, а також у свята, проводяться безкоштовні дискотеки.  Будинок культури має клас, в якому займається дитячий танцювальний колектив, відвідування занять безкоштовні. Але щоб і надалі утримувати вищезгадані гуртки, потрібні кошти, тому що музичне обладнання  для проведення дискотек застаріло та постійно виходить зі строю, а танцювальний колектив не має змоги придбати нові костюми для виступу.

         Пропонується щосуботи влаштувати тематичні вечори та дискотеки, встановити оплату за вхід і зараховувати отримані кошти до спеціального фонду. Оскільки молоді в селі достатньо велика кількість, такий захід повинен приносити непоганий дохід. При цьому доцільно прийняти на платній основі робітника-організатора заходів і виплачувати йому заробітну плату зі спеціального фонду. Отримані за проведення вечорів кошти, можна використати на проведення поточного ремонту Будинка культури та на придбання нового музичного обладнання, а також проводити видатки на сплату рахунків за електроенергію.         Крім того, пропонується  ввести щомісячну плату за відвідування дитячого танцювального колективу в розмірі десяти гривень за чоловіка і зараховувати отриману плату до спеціального фонду. Отримані кошти можна використати на придбання нових костюмів для колективу, замовити нове взуття. За рахунок цих коштів також можна  наймати автомобіль для превезення учасників колективу в інші села, район та область для прийняття участі в показових  концертах, які організуються.

         Таким чином, оскільки така бюджетна установа, як сільська рада, потерпає від нестачі коштів, що змушує навіть припиняти існування, особливо в селах, таких підпорядкованих закладів як дитячі садки, лікарні, будинки культури, то доцільно організувати надходження до спеціального фонду, завдяки чому деякі фінансові проблеми бюджетних організацій можуть бути вирішені.