Економічні науки/7. Облік і аудит

Піддубна А.О., Гаркуша С.А.

Сумський національний аграрний університет, Україна

Проблеми та перспективи обліку біологічних активів

 

З впровадження в систему бухгалтерського обліку сільського господарства П(С)БО 30 «Біологічні активи» з 1 січня 2007 року  Міністерством фінансів України , почали діяти правила та підходи щодо ведення обліку сільськогосподарської продукції

 Сільськогосподарська продукція – це актив, одержаний в результаті відокремлення від біологічного активу, призначений для продажу, переробки або внутрішнього споживання. Перелік сільськогосподарської продукції відповідно до категорій виробництва,зокрема рослинництва й тваринництва наведений у додатку № 1 Методичних рекомендацій № 1315 .

Так , як в Україні положення, що випливають з П(С)БО 30 «Біологічні активи» запропоновані вперше, з’явилася низка невирішених методологічних і практичних питань, пов’язаних з ведення обліку біологічних активів, зокрема їх оцінки, визнання фінансових результатів, відображення господарських операцій  на рахунках бухгалтерського обліку тощо.

Розглянувши П(С)БО 30 «Біологічні активи» можемо виділити такі основні проблеми :

·                     Відсутність чітко сформульованих та конкретно визначених об’єктів обліку та відповідно рахунків на яких вони обліковуються;

·                     Питання відображення даних про біологічні активів у фінансовій звітності, реєстрах аналітичного та синтетичного обліку;

·                    Проблеми оцінки біологічних активів та сільськогосподарської продукції;

·                    Визначення витрат і доході в аграрному секторі;

·                    Проблеми і головне наслідки нової методики при визначенні фінансових результатів та відображення їх у звітності підприємств.

З введенням в дію П(С)БО 30 «Біологічні активи» повністю змінився метод оцінки біологічних активів і їх похідних. Традиційно бухгалтери України  визначали планову (нормативну) собівартість продукції з доведенням її до фактичної у кінці року.

Оцінка сільськогосподарської продукції може проводитись : за справедливою вартістю, зменшеною на місці продажу (згідно з цінами активного ринку ); договірними цінами ( лише за  обтяжливими контрактами); останньою ринковою ціною операції з такими активами; ринковими цінами на подібні активи, скоригованими з урахуванням індивідуальних характеристик; первісною вартістю згідно з П(С)БО 9 «Запаси» - що до сільськогосподарської продукції, яка не використовується в сільськогосподарській діяльності.

На кожну дату складання балансу біологічних активів, сільгосппродукцію необхідно переоцінювати за справедливою вартістю. Така оцінка дає можливість відобразити реальні показники фінансової звітності, які використовуються  при отриманні  сільськогосподарськими підприємствами інвестицій і кредитів банків. Собівартість реалізованих біологічних активів, яка також обліковується за справедливою вартістю дорівнює їх справедливій вартості без витрат на місці продажу  на останню дату складання балансу, по тій вартості за якою вони відображені в обліку на дату реалізації.

Як ми бачимо згідно з новим стандартом оцінка повинна проводитись за справедливою вартістю. Але наслідком відсутності активного ринку й активної ринкової ціни на біологічний актив матимуть нереальні дані, відображені у звітності.

На нашу думку, у зв’язку із впровадженням стандарту «Біологічні активи» доцільно переглянути  також  нормативно-правові акти , пов’язані з цим питанням: Інструкцію № 291, методичні рекомендації Мінагрополітики № 132, П(С)БО 15 «Дохід». Вважаємо, що П(С)БО 15 необхідно доповнити спеціальним застереженням про те, що на біологічні активи, сільськогосподарську продукцію і матеріали сільськогосподарського призначення цей стандарт не поширюється.

Однією із загальних проблем є те що, в сільськогосподарських підприємствах застосовуються спеціалізовані форми первинних документів. Більшість з них не відповідає вимогам нового стандарту як і за  структурою. Нові форми повинні забезпечити керівника та бухгалтерію інформацією для прийняття управлінських рішень.

На нашу думку нововведений П(С)БО 30 «Біологічні активи» сприятиме більш реальному веденню господарства на рівні підприємства в умовах обмеженості ресурсів та досягненню більш високих кінцевих результатів з мінімальними витратами, з метою забезпечення управління оперативною інформацією та можливістю розрахунку повної собівартості продукції. А як, для  досягнення поставлених цілей та полегшення праці бухгалтерів, новий  стандарт повинен бути  доопрацьований. Особливо це стосується питань методики оцінки біологічних активів, визначення доходів і витрат діяльності та відображення результатів у фінансовій звітності.

 

Література.

1.                      Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи» : Наказ Міністерства фінансів України від 18.11.2005 року № 790 // Законодавство України  : Бібліотека  «Інфодиск». – 2006.- № 10.

2.                      Кучеренко Т.Відображення біологічних активів у фінансовій звітності сільськогосподарських підприємств //  Бухгалтерський облік і аудит. – 2007.- № 7.

3.                      Моссаковський В., Кононенко Т., Кучеркова С. Облік біологічних активів // Бухгалтерський облік. – 2007. - № 6.

4.                       Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку біологічних активів, затверджений Наказом Міністерства фінансів України  № 1315 від 29.12.2006 року.