Борисенко А.Т., Чернишова Є.А.

Донецький національний університет економіки та торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Особливості аналізу фінансової діяльності Пенсійного фонду України

В організації та управлінській роботі підприємств фінансова діяльність займає особливе місце. Від неї багато в чому залежить своєчасність та повнота фінансового забезпечення виробничо-господарської діяльності та розвитку підприємства, виконання фінансових зобов’язань перед державою та іншими суб’єктами  господарювання.

Відповідно до існуючих нормативних документів в Україні під фінансовою діяльністю треба розуміти таку діяльність суб’єктів  господарювання, яка відбувається в сфері формування та використання фінансових ресурсів і призводить до зміни складу та обсягу власного і залученого капіталу підприємства.

Особливе місце в системі фінансових відносин належить державним цільовим фондам, що представляють собою фонди, які створено відповідно до законів України, а їх доходи формуються за рахунок визначених законами податків і зборів (обов'язкових платежів). До їх складу належить і Пенсійний фонд України.

Фінансова діяльність Пенсійного фонду – це система використання бюджету Пенсійного фонду України.

Основним джерелом наповнення доходної частини бюджету Пенсійного фонду є власні надходження, які включають:  страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування(крім частини внесків, що з часом буде спрямовуватися до накопичувального фонду); суми від фінансових санкцій, застосованих відповідно до чинного законодавства України до юридичних і фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків і використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до законодавства на посадових осіб і громадян за ці порушення, та інші надходження відповідно до законодавства; благодійні внески юридичних і фізичних осіб; добровільні внески; інвестиційний дохід від інвестування резерву коштів для покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду в майбутніх періодах після створення резерву. Дохідна частина бюджету Пенсійного фонду враховує також надходження коштів державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та згідно із законом України про державний бюджет на відповідний рік.

Видатки бюджету Пенсійного фонду України розраховують, виходячи з чисельності одержувачів виплат, розміру виплати, яка склалася за попередній період, за кожною бюджетною програмою, а також з урахуванням індексації відповідно до чинного законодавства.

Видатки бюджету Пенсійного фонду формуються відповідно до програм, які визначають цілі та спрямування коштів.

Отже, фінансова діяльність Пенсійного фонду України, як неприбуткової організації, полягає в ефективному бюджетному плануванні. Бюджетне планування –це централізований розподіл і перерозподіл у процесі складання і виконання бюджету коштів за всіма складовими ланками бюджетної системи на основі соціально-економічного розвитку України.

Бюджетне планування здійснюється на основі таких  показників як: демографічна ситуація, стан використання трудового потенціалу, досягнутий рівень розвитку економіки і соціальної сфери та інших чинників, а також очікуваних тенденцій зміни цих чинників у перспективі. Та чи не найважливішим чинником є показники отримані за попередній перед звітним рік.

В разі неефективного бюджетного планування в попередньому році в звітному виникає дефіцит – перевищення видатків над доходами. Його розмір може бути закладений в бюджеті, та, найчастіше, його сума перевищує заплановану.

В управлінні Пенсійного фонду України в м. Красний Луч розмір дефіциту в 2007 складав 6052022грн. Порівняно з 2006 роком сума дефіциту зменшилась на112471391 грн. Такий показник є  результатом Пенсійного фонду розроблених та запроваджених заходів щодо покриття дефіциту, а саме:

 - зменшення видатків на доставку пенсій та інших платежів, що здійснюють органи Пенсійного фонду України;

 - стягнення недоїмки.

Уникнути неефективного бюджетного планування можна за допомогою детального аналізу доходів та видатків. Тобто вивчення  їх динаміки за ряд попередніх років. Аналіз показників діяльності управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч свідчать, що в цьому управлінні бюджетне планування ефективне, оскільки фактичні показники доходів перевищили планові лише на      353,1 грн., фактичні показники видатків перевищують планові на 511761 грн. Ці  суми незначні, якщо врахувати, видатки в 2007 році склали 252431579 грн. Оскільки доход Пенсійного фонду України складають не тільки  власні надходження, а і асигнування з бюджету та інших цільових фондів, наприклад, фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, краще за все вивчити динаміку окремо за всіма статтями доходів.

В процесі бюджетного планування Пенсійний фонд України взаємодіє з багатьма іншими державними органами – Державним комітетом статистики, Міністерством фінансів України, Державною податковою адміністрацією.

В зв’язку з тим, що кількість пенсіонерів щороку зростає, а працюючих – платників внесків до Пенсійного фонду України -  зменшується,  значення ефективності фінансової діяльності постійно зростає. Від того, на скільки правильно організує свою роботу Пенсійний фонд по збору внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування залежить сума головної статті доходів бюджету Пенсійного фонду України. Тож  аналіз фінансової діяльності, а саме бюджетного планування, має займати одне з головних місць в усій роботі Пенсійного фонду України.