Кандидат економічних наук, доцент Семеніхін І.М.; кандидат економічних наук Ващенко І.В.; ад’юнт  Алексеенко О.В.

Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Україна

 

Значення попередніх перевірок роздавальних відомостей у попередженні фінансових порушень у Збройних Силах України.

Попередні перевірки роздавальних і розрахунково-платіжних відомостей на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям і заробітної плати працівникам - є однією із форм попереднього фінансового контролю. Актуальність зазначених перевірок не викликає сумнівів, це підтверджується тим, що вони дають позитивні результати по попередженню переплат і недоплат коштів. Вони проводяться представниками вищестоячих фінансових органів, чи за його вказівкою.

Попередні перевірки зазначених відомостей проводяться у відповідності з планами контрольно-ревізійної роботи, відповідного фінансового органу. [2]

Обов’язково попередні перевірки повинні проводитися у військах в наступних випадках: знов зарахованих на фінансове забезпечення; при призначенні нового начальника фінансово-економічної служби; де є переплати і недоплати грошового забезпечення і заробітної плати; при переході на новий штат; де посади начальника фінансово-економічної служби не укомплектовані, або в яких вони тривалий час відсутні, а також при виході нових керівних документів, регламентуючих нарахування грошового забезпечення і заробітної плати. Наприклад, з виданням Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» [1], доцільно було б провести попередні перевірки роздавальних відомостей при першому нарахуванні грошового забезпечення. При цьому, перевіряючий сам особисто повинен чітко знати вимоги даної постанови і порядок нарахування грошового забезпечення, лише тоді буде проведена якісно попередня перевірка роздавальної відомості і надана допомога працівникам фінансово-економічної служби.

Плануються перевірки в планах робіт фінансово-економічної служби. Нагадаємо, що перевірки проводяться в підконтрольних військах за рішенням вищестоящого фінансового органу.

Слід зауважити, в тому випадку, коли у військовій частині проводяться перевірки  по окремим питанням фінансово-господарської діяльності  по затвердженому графіку, у програму таких перевірок включаються попередні перевірки відомостей на виплату грошового забезпечення і заробітної плати, якщо в них є необхідність.

Про проведення попередньої перевірки роздавальних відомостей особа, яка її проводить отримує інструктаж у відповідного начальника чи фахівця по цим питанням. Попередню перевірку відомостей починають із раптової перевірки каси.

Після перевірки каси перевіряється наявність і своєчасність оприбуткування в книзі ф № 46, бланків суворого обліку та керівних документів по фінансово-економічній службі. Повнота і своєчасність внесення змін до керівних документів. При наявності недоліків приймаються заходи щодо їх усунення в час перевірки. Перевіряючий ознайомлюється зі штатом і штатними розписами військової частини і повнотою внесення в них змін, з актами попередніх ревізій та перевірок, характером раніше виявлених переплат та недоплат грошового забезпечення і заробітної плати, а також зі штатно-посадовою книгою, наказами командира військової частини та витягами із наказів вищестоящого командування, про призначення на посаду, звільнення, присвоєння, зниження та позбавлення військового знання і класної кваліфікації. У процесі ознайомлення з вищевказаними документами проводиться звірка, а за необхідністю доповнення записів в книзі обліку військовослужбовців, які стоять на грошовому забезпеченні (ф. №18); аналізується по бухгалтерським регістрам та звітності витрат на грошове забезпечення і заробітну плату. Вивчаються пропозиції, заяви і скарги особового складу по грошовому забезпеченню та заробітній платі та рішенням по ним.

Потім перевіряється основна роздавальна і розрахунково-платіжна відомість, нарахованого грошового забезпечення і заробітної плати, додаткові відомості за поточний місяць, а також відомості на виплату підйомної допомоги, добових, польових і квартирних грошей, одноразових грошових винагород за підтримання високої боєготовності частини і особисту дисциплінованість, одноразової допомоги на початкове обзаведення та інших разових виплат за весь період з дня останньої ревізії.

Слід зауважити, що попередня перевірка відомостей включає: правильність оформлення і документів, які є підставою для розрахунків; вірність нарахування грошового забезпечення і заробітної плати ;  правильність нарахування  на  фонд оплати  праці у відповідні фонди і утримання з працівників та своєчасність їх перерахування. Особливо ретельно перевіряється виведення підсумків по всім графам.

Підкреслимо, що при перевірці відомостей встановлюється:

- відповідність вказаних в них посад, чисельності особового складу, передбаченого штатом і штатним розписом.

При цьому ретельно вивчається штатна структура підрозділів частини. В результаті такого зіставлення можуть виявитись випадки порушення штатної дисципліни;

-           наявність відміток на відомостях за підписом представника штабу військової частини, відповідального за облік особового складу про перевірку відповідності записаних в відомості посад штату і спискового складу військовослужбовців і працівників згідно Положення «Про фінансове господарство військової частини Збройних Сил України [3].

-           правильність нарахування військовослужбовцям окладів грошового утримання і додаткових видів грошового забезпечення. При цьому зіставляються посадові оклади офіцерів, записані в відомості, з окладами, вказаними в штаті. Розміри посадових окладів військовослужбовців, які проходять службу за контрактом, а також розміри відсоткової надбавки за вислугу років, визначаються після перевірки правильності вказаної в роздавальних відомостях, тривалості військової служби в якості військовослужбовців. Вислуга років перевіряється по особовим справам військовослужбовців і в книзі обліку військовослужбовців ф. № 18. Особлива увага при цьому звертається на правильність нарахування стажу служби тих військовослужбовців, яким зроблений перерахунок розміру відсоткової надбавки за вислугу років, а також вислугу років у знов прибувших в частину для проходження подальшої служби.

Одночасно по особовим справам, а також по штатно-посадовій книзі перевіряється правильність вказаних в відомостях прізвищ та ініціалів військовослужбовців.

Найменування посад, номери військових облікових спеціальностей, вказані в штаті, зіставляються з роздавальною відомістю і відповідними тарифними переліками посад. В залежності від тарифного розряду визначається правильність встановлення окладів прапорщикам та військовослужбовцям за контрактом.

Виплати окладів по військовим званням перевіряється шляхом зіставлення військового звання, вказаного у відомості з записами в особовій справі, штатно-посадовій книзі, а також книзі обліку військовослужбовців (ф. №18):

Крім того звертається увага на розрахунки, посилаючись на документи, що є підставою для їх здійснення, які повинні складатися за тими номерами і в тій послідовності за посадами військовослужбовців, в яких вони зазначаються в роздавальних відомостях. В такому ж порядку підшиваються у справу документи, які стали підставою для розрахунків (витяги з наказів, довідки, копії відпускних білетів тощо); Правильність утримання з грошового забезпечення і заробітної плати перевіряється згідно Положення про фінансове господарство військовий частини Збройних Сил України [3]. До них відносяться: податок з доходів фізичних осіб; виконавчі документи згідно з інструкцією про проведення виконавчих дій, введеної в дію наказом Міністерства юстиції України від 15 грудня 1999 року № 74/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 грудня 1999 року за № 865/4158; письмові заяви військовослужбовців, працівників про добровільну згоду платити аліменти на утримання дітей, нарахування у відшкодування заподіяного матеріального збитку, або добровільна плата у відшкодування нанесеного збитку; внески в Пенсійний фонд України та інші відрахування. Одночасно з перевіркою повноти утримання сум перевіряється правильність визначення розміру аліментів по виконавчим листам і відображення утриманих сум в книзі грошових стягнень і нарахувань (ф. № 35). Перевіряючий повинен знати, що здійснювати інші утримання, не установлені чинним законодавством України через фінансовий орган військової частини забороняється.

Ретельно перевіряється правильність нарахування тим військовослужбовцям і працівникам, які отримали грошове забезпечення, заробітну плату по окремим відомостям при вибутті у відпустку, відрядження тощо.

В таких випадках в основній відомості повинні бути вказані військові звання, прізвище та ініціали військовослужбовців і працівників, які отримали грошове забезпечення і заробітну плату по окремим відомостям, а в графі «до видачі на руки» поставлені номери видаткових касових ордерів по реєстрації, за якими списані у видатки суми.

Перевірка виконується зіставлянням окремих відомостей з основними, при цьому особлива увага звертається на правильність окладів грошового забезпечення і заробітної плати, а також виведення підсумків.

В час попередньої перевірки контролер вимагає, щоб всі посади, в тому числі вакантні, були записані в відомості в порядку штатної послідовності. Посади військовослужбовців за контрактом повинні бути вказані після офіцерських посад.

Військовослужбовці, які знаходяться в розпорядженні записуються окремо в кінці відомості, при цьому в графі «займана посада» вказується та посада, яку працівник займав до виведення за штат і дата звільнення від її виконання.

При проведенні попередніх перевірок роздавальних відомостей на виплату підйомної допомоги, добових і квартирних грошей та інших видів додаткових виплат, перевіряється:

-         правильність оформлення відомостей на виплату підйомної допомоги, наявність в них записів про дати й номери наказів про призначення і вступ на посаду;

-         достовірність документів, що стали підставою для виплати підйомної допомоги на членів сім'ї військовослужбовців (паспорта» свідоцтва про шлюб, про народження дітей, дані про витяг із справ, довідка домоуправління, дані штабу про наявність утриманців, записаних в особову справу тощо) і чи вказані всі дані на зворотному боці роздавальної відомості на виплату допомоги;

-         законність застосування норм виплат і правильність підсумків в відомостях;

-         наявність записів про здійснені виплати підйомної допомоги в книзі обліку військовослужбовців (ф. № 18);

-         достовірність відміток в відряджувальних посвідченнях про дати вибуття і прибуття шляхом зіставлення з компостерами на білетах, записами в книзі виходу машин з автопарку.

Особливо ретельно перевіряються документи, оплата яких оформлена з великою затримкою.

Законність нарахування грошового забезпечення, заробітної плати перевіряється шляхом ретельного вивчення керівних документів, щоб отримати відповіді на питання: яким керівним документом передбачена дана виплата; чи має дана особа право на отримання надбавки, винагороди та інше; які є підстави для виплати (накази, довідки, посвідчення, диплом тощо) і з якого часу вони дають право на виплату; чи правильно проведені розрахунки.

Так, при перевірці правильності нарахування військовослужбовцям грошової винагороди за кваліфікацію встановлюється відповідність вказаних в роздавальній відомості найменувань посад і номерів військової облікової спеціальності (ВОС) штату частини. Потім визначається, чи передбачено переліком, оголошеним відповідним наказом Міністра оборони, посада і ВОС, за яким можливе присвоєння класної кваліфікації, чи є наказ правомірної інстанції про присвоєння або підтвердження класу.

Також перевіряється дотримання вимог керівних документів стосовно того, щоб військовослужбовці, які мають кваліфікацію, працювали або навчали підлеглих за спеціальностями, по яким їм присвоєно клас і виплачується грошова винагорода за кваліфікацію.

Крім перевірки роздавальної відомості на виплату грошового забезпечення офіцерам, військовослужбовцям по контракту обов'язково перевіряються роздавальні відомості на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям строкової служби.

Підсумовуючи після закінчення попередньої перевірки на титульній стороні кожної відомості робиться напис про результати контрольних заходів, зауваженнях та сумі цифрами і прописом, які підлягають виплаті, а також, яка сума переплат або недоплат попереджена з стислою характеристикою.

 

Література:

1.     Постанова Кабіне­ту Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" // Офіційний вісник України від 23.11.2007 - №86;

2.     Наказ Міністра оборони України від 12.09.2007р. №522 "Про затвердження Положення про фінансовий контроль у Міністерстві оборони України та Збройних силах" – К – МО України – 2007 – 11 с.;

3.     Наказ Міністра оборони України від 28.10.2006р. №625 "Про затвердження Положення про фінансове господарство військової частини Збройних Сил України" – К – Військове видавництво "Варта" – 2006 – 111 с.