Економічні науки/4.Інвестиційна діяльність та фондові ринки.

Алескерова Д.Ф.

Ст.викладач Васьковська І. П.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені М.Туган-Барановського

РИНОК МУНІЦИПАЛЬНИХ ОБЛІГАЦІЙ УКРАЇНИ:

СТАН, ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ

Муніципальні облігації є потужним та перспективним фінансовим інструментом, завдяки якому органи місцевого самоврядування можуть ефективно вирішувати власні поточні й довготермінові проблеми, пов'язані з фінансуванням бюджетних видатків.

 Сьогодні у фінансовому секторі України домінують банки. Однак останнім часом спостерігаються активізація діяльності небанківських фінансових установ та розвиток ринку цінних паперів. Разом із тим розвиток ринку облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) є обмеженим. Вторинний ринок ОВДП є ненасиченим і неліквідним. Це створює проблеми для розвитку ринку облігацій внутрішньої недержавної позики, а обмеженість пропозиції вітчизняних цінних паперів загрожує перспективам запровадження другого рівня пенсійної системи.

Після невиконання зобов'язань за одеськими муніципальними облігаціями у 1998 р. діяльність ринку муніципальних облігацій призупинилася до 2003 р., коли муніципальна влада Києва випустила єврооблігації на суму $150 млн. з десятирічним строком погашення. З того часу муніципалітети Черкас, Донецька, Івано-Франківська, Харкова, Києва, Одеси, Вінниці та Запоріжжя випустили внутрішні облігації. Строк погашення облігацій органів місцевого самоврядування не перевищує п'яти років. Спреди за такими облігаціями є відносно низькими, зважаючи на значні інституційні, правові та регуляторні ризики.

Ринок муніципальних облігацій як складова фондового ринку України, поки що знаходиться лише на початковій стадії свого розвитку. Так, станом на кінець 2006 року розмір муніципальних запозичень, здійснених шляхом емісії боргових цінних, паперів, становив близько 0,6% ВВП (з урахуванням зовнішніх позик). Для порівняння: даний показник у США протягом 2003-2005 років дорівнював приблизно 18-20% [1].

Протягом 2006 року на ринку місцевих запозичень України відбулося деяке пожвавлення. На початок 2007 року в обігу знаходяться муніципальні облігації Києва, Запоріжжя і Донецька.

Усі три внутрішні запозичення місцевих органів самоврядування з юридичної точки зору класифікуються як публічні, а отже ринкові. Проте оператори фондового ринку зазначили, що первинний викуп облігаційних позик Запоріжжя та Донецька, все ж таки, залишився за андерайтерами даних випусків, що підтверджує тезу відносно недостатньої привабливості муніципальних облігацій в порівнянні з іншими борговими інструментами.

Винятком може бути емісія м. Києва. Ця емісія номінальною вартістю 150 млн. грн. є найбільш вдалою серед внутрішніх муніципальних запозичень України. Про це свідчать обсяги торгів цими облігаціями на організаційно оформленому ринку. Так, за даними ПФТС, у першому півріччі 2006 р. з облігаціями міста Києва було виконано угод на суму 282,42 млн. грн., або 9,2% від загального обсягу торгів у даній торговельній системі, яка репрезентує близько 80% організаційно оформленого ринку України [1]. Висока популярність київських облігацій цілком зрозуміла, оскільки Київ має найбільшу довіру інвесторів та найстабільніші доходи місцевого бюджету.

Вельми показовим є те, що обсяги операцій з муніципальними облігаціями на організаційно оформленому ринку протягом 2006 року прямо залежали від монетарної політики Національного банку України. Поступове збільшення ліквідності основних учасників ринку боргових цінних паперів протягом року – вітчизняних банків через приплив емісійної гривні з валютного ринку мало наслідком посилення загального попиту на боргові фінансові інструменти фондового ринку взагалі та муніципальні зокрема. Наприкінці вересня 2006 року частка ринку боргових інструментів, що припадала на муніципальні облігації, сягла 20%, а загальна сума укладених на ПФТС угод у вересні 2006 р. обчислювалась 123,7 млн. – найбільший обсяг протягом року, якщо не брати до уваги грудень, активізація в якому пов’язана з закінченням фінансового ринку в країні. Інфляційні процеси в економіці, які суттєво посилились у жовтні – листопаді, змусили Національний Банк України втретє протягом 2006 року підвищити облікову ставку до 9 % та привели до зростання ставок на кредитні ресурси, що спричинило значний відплив капіталу з ринку облігації та підірвало їхню ліквідність [1].

Подальший розвиток ринку муніципальних облігацій як важливого сегменту фондового ринку України видається вкрай важливим напрямом реалізації стратегічних завдань соціально-економічного розвитку України[3].

По-перше, реалізація муніципальних облігацій може стати важливим напрямком диверсифікації боргової політики держави, особливо в умовах збереження негативного сальдо запозичень.

По-друге, вихід муніципалітетів на зовнішні ринки запозичень, враховуючи вартість випуску даних емісій, а також їх мінімальний ліквідний розмір (за даними експертів, це 80-100 млн. доларів) [2], потребує децентралізації бюджетного процесу, збільшення дохідної частини місцевих бюджетів та дозволить зменшити надмірну фінансово-економічну залежність місцевих бюджетів від державного, що сприятиме просуванню до норм міжбюджетних відносин, прийнятих у Євросоюзі.

По-третє, збільшення ролі місцевих бюджетів, дозволить більш ефективно використовувати запозичені кошти, стимулювати інноваційну та інвестиційну діяльність на регіональному рівні, фінансу­вати соціальну сферу, у підсумку сприятиме загальному економічному відродженню регіонів.

Таким чином,  ринок муніципальних боргових зобов'язань є органічною складовою сучасної економічної системи. Питання його розвитку комплексне і багатогранне. Вирішення вищезазначених труднощів сприятиме подальшому розвитку цього сегменту фондового ринку, збільшенню його ліквідності та зацікавленості в ньому з боку інвесторів. Це потребуватиме органічного поєднання заходів монетарної, валютно-курсової та бюджетно-податкової політик, загального розвитку фондового ринку як складової фінансової системи держави.

 

ЛІТЕРАТУРА

1.    Савенко О. «РИНОК МУНІЦИПАЛЬНИХ ОБЛІГАЦІЙ» // Ринок цінних паперів Укріїни. – 2007,№ 1-2

2. Румянцев С. «РОЗВИТОК РИНКУ МУНІЦИПАЛЬНИХ ОБЛІГАЦІЙ» // Цінні папери України. – 2006, № 8-9

3. www.bank.gov.ua

4. www.cbonds.com.ua

5. www.ssmsc.gov.ua