Минкіна Г.О. – к.с.-г.н., доцент

ДВНЗ “Херсонський державний аграрний університет”

ІНВЕСТИЦІЙНІ ПОСЛУГИ БАНКІВ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ЇХ РОЗВИТКУ

 

Банківська система — це сектор економіки, що перебуває у постійному розвитку і пропонує все нові й нові види фінансових послуг. При цьому, з одного боку, поява нових банківських послуг є результатом розвитку економіки та реакцією на попит її суб'єктів. З другого боку, пропозиція нових - банківських послуг спонукає до активнішої взаємодії між собою фінансових інститутів, представників реального й фінансового секторів економіки і сприяє, тим самим, активізації підприємницької діяльності та розвитку економіки в країні. Подібна динаміка характерна і для розвинених, і для транзитивних країн, в т. ч. і для України.

Разом з тим у практиці вітчизняного фінансового сектору не отримали належного розвитку інвестиційні банківські послуги. Важливість та необхідність їх існування зумовлюється тим, що цей напрям фінансових послуг є не лише джерелом доходів для банків, а й сприяє взаємопроникненню фінансового й реального секторів економіки і припливу до підприємств таких необхідних їм сьогодні фінансових ресурсів.

Через нерозвиненість послуг інвестиційного спрямування з боку банків питання щодо практики та перспектив їх активізації на вітчизняному фінансовому ринку недостатньо відображені й у вітчизняній літературі. Тому метою написання моєї доповіді є визначення характеристик, проблем та перспектив розвитку інвестиційних банківських послуг в Україні.

В Україні пропозиція інвестиційних послуг формується банками, інвестиційними та фінансовими компаніями.

Оцінити загальний стан, динаміку й структуру інвестиційних послуг фінансових установ, які працюють в Україні, неможливо, оскільки звітність, яку вони подають до регулюючих органів (Національного банку України та Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг), не містить подібної інформації. За існуючої нині узагальненої звітності можна оцінити лише обсяги й структуру банківських портфелів цінних паперів та активність банків і небанківських фінансових компаній на ринку брокерських послуг, в той час як питання андерайтингу, первинне розміщення акцій на фондових біржах, інвестиційного менеджменту та обслуговування операцій злиття і по­глинання, а також дохідність таких послуг залишаються відомими у межах кожної окремої фінансової установи.

З огляду на сказане охарактеризуємо пропозицію інвестиційних послуг на прикладі окремих банків та небанківських фінансових компаній.

Одним із банків, що надає послуги інвестиційного характеру в Україні, є ІНГ-банк України, серед напрямів діяльності якого:

   обслуговування злиття і придбання компаній;

   сприяння у купівлі/продажу, діяльність на ринках пайового та боргового капіталу;

   загальні консалтингові послуги підприємствам.    

Зокрема, ІНГ-банк виступав лід-менеджером (послуги андерайтингу):

   випуску єврооблігацій Міністерством фінансів України на суму 506 млн. дол.;

   випуску єврооблігацій ВАТ Концерн "Стірол" на суму 100 млн. дол.;

   первинного розміщення акцій (ІРО) Астарта Холдинг Н.В. (українського виробника цукру) у розмірі ЗО млн. дол. на Варшавській валютній біржі;

   первинного розміщення акцій (ІРО) української групи у галузі нерухомості "XXI Century Investments" у розмірі 139 млн. дол. на АІМ у Лондоні;

— випуску єврооблігацій компанії-лідера на ринку сталі ЗАТ „Azovstalна суму 175 млн. дол. та ін.

Послуги інвестиційного банкінгу в Україні надає й низка інших банків, в т. ч. Промінвестбанк, Приватбанк, ТАС-Комерцбанк, "Надра", "Фінанси і кредит", інші.

Активними учасниками ринку інвестиційних послуг в Україні є не лише банки, а й небанківські фінансові компанії.

Так, наприклад, інвестиційна компанія Dragon Capital надає повний спектр брокерських та інвестиційно-банківських послуг в Україні, серед яких:

брокерські послуги, послуги інвестиційного банкінгу, послуги управління активами, пряме інвестування, аналітика.

Зокрема, протягом 2006 року інвестиційно-банківський підрозділ компанії Dragon Capital провів первинне розміщення акцій на фондових біржах та приватне (позабіржове) — для 12 українських компаній та банків на суму понад 400 млн. дол., а також взяв участь як радник в угодах із залучення боргового фінансування на загальну суму 300 млн. дол. (табл. 4).

Розглянувши аспекти надання інвестиційних послуг українських фінансових установ, можна зробити такі висновки.

1.  Класичні інвестиційні послуги (андерайтинг, операції злиття і
поглинання) не є стабільним і постійним джерелом доходів, оскільки банки
в цьому секторі дуже залежні від кон'юнктурних сплесків активності на
ринках М&А і первинного розміщення акцій на фондових біржах (ІРО).
Тому інвестиційна діяльність банків включає не лише класичні послуги з
андерайтингу  й  обслуговування  злиття  і  поглинання,  а  й  передбачає великий   спектр   операцій:   від   класичного   брокериджа  до   управління активами і сервісних функцій.

2.Вивчення практики інвестиційних послуг на досвіді окремих банків та небанківських фінансових компаній в Україні свідчить, що найбільш розвиненим є напрям брокерських послуг, які надаються всіма фінансовими установами. У стадії розвитку є послуги щодо андерайтингу та обслуговування операцій злиття і поглинання (М&А). Перспективними є послуги інвестиційного менеджменту (довірчого управління активами професіональних учасників фінансового ринку та активами (заощадженнями) приватних осіб).

Список використаної літератури

1. Аналіз діяльності комерційного банку / за редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця та проф. А.М. Герасимовича – Житомир: ПП “Рута”, 2003. –384 с.

2.                                                                                  Дані Національного банку України та Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України.

3. Єрохін С.А. Фінансово-економічний механізм глобалізації // Актуальні проблеми економіки. – 2006.