К. е. н. Акєнтьєва О. Б., Уривська А. В.

Донецький державний університет управління

Аудиторський висновок: сутність, структура і види      Чинне законодавство потребує складання аудиторського висновку при здійсненні аудиту фінансової звітності. Складання аудиторських висновків є одним із самих відповідальних моментів аудиту, оскільки підводяться підсумки виконаних аудиторських процедур,  узагальнюються виявлені помилки, визначається їх сукупний вплив на фінансову звітність та висловлюється думка аудитора про її достовірність, повноту, відповідності чинному законодавству.

Метою статті є визначення сутності аудиторського висновку,  дослідження його структури та виявлення основних видів.

Аудиторські висновки та їх види, враховуючи їх важливість стали предметом дослідження численних зарубіжних науковців і практиків таких як: Р. Адамс, Е. Аренс, Дж. Лобек, Ф. Дефліз, Г. Дженік, В. О’Рейлі, М. Хірш, Д. Кармайкл, М. Беніс, Дж. Робертсон та ін. [1-5]. Вивченню теоретико-методологічних засад складання аудиторських висновків (далі − АВ) присвятили свої праці такі українські вчені, зокрема О. Петрик, Л. Кулаковська, Ю. Піча, Т. Сєрікова, Б. Усач, Г. Давидов та ін. [6-10]. У російській економічній літературі слід назвати роботи Р. Алборова, В. Андрєєва, В. Воронова, О. Галкіної,  С. Суворової та ін.  Проте залишається багато невирішених і науково не досліджених проблем щодо складання АВ в Україні. Вони обумовлені специфікою аудиторської практики, а також тим, що національні нормативи аудиту всупереч МСА дають різне тлумачення одних і тих самих обставин. 

Згідно Закону України “Про аудиторську діяльність” від 22 квітня 1993 року № 3125-ХІІ (далі − Закон), аудиторський висновок – це офіційний документ, засвідчений підписом та печаткою аудитора (аудиторської фірми), який складається в установленому порядку за наслідками проведення аудиту і містить у собі висновок стосовно достовірності звітності, повноти і відповідності чинному законодавству та встановленим нормативам бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності [11].

При формуванні АВ необхідно враховувати дію наступних основних законодавчих та нормативних актів:  (1) Закону; (2) МСА 700 “Аудиторський висновок по фінансовій звітності”; (3) ННА 13 “Аудиторський висновок”; (4) Положення “Вимоги до аудиторського заключення за підсумками перевірки річного балансу і річної звітності відповідно до п.1. ст.10  Закону, затверджених АПУ 14.02. 1995р., протокол №25; (5) Вимог до аудиторського висновку, яке подається в Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку при реєстрації інформації та випуску цінних паперів, а також при поданні регулярної інформації відкритими акціонерними товариствами та підприємствами – емітентами облігацій (окрім комерційних банків), затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) від 25 січня 2001 року №5.  

Аудиторський висновок складається з метою донесення думки аудитора про перевірену ним звітність її зовнішнім користувачам, власникам, адміністрації підприємства. Основною вимогою до аудиторського висновку є його зрозумілість та доступність сприйняття. Тому структура аудиторського висновку та поняття, які використовуються в ньому, повинні бути типовими  [6, с. 56]. Відповідно до ННА №26 Аудиторський висновок, структура аудиторського висновку включає наступні елементами: заголовок аудиторського висновку; замовник; вступ; масштаб перевірки; висновок аудитора про перевірену фінансову звітність; дата аудиторського висновку; адреса аудиторської фірми; підпис аудиторського висновку [7, с. 253].

Висновок аудитора за результатами аудиту буває різних видів[6, с. 58; 7, с. 255; 8, с. 346; 9, с. 86; 10, с. 70]. . Класифікація висновків наведена на рис.1.

1. Позитивний висновок видається лише тоді, коли аудитор впевнений в тому, що фінансові документи готувались правильно, на основі принципів обліку і контрою, що вони відповідають встановленим принципам, вимогам та інструкціям і за своїм змістом не заперечують відомим аудитору даним про одиницю, яка перевіряється, що в них відповідним чином розкриті всі питання, які мають відношення до фінансових документів.

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Класифікація аудиторських висновків

2. Умовно-позитивний висновок видається у випадках, коли аудитор не в змозі надати беззастережний висновок, оскільки існують певні обмеження. Виділяють дві категорії обставин, які впливають на обмеження: фундаментальна невпевність і фундаментальна незгода [7, с. 256 - 257].

2.1.Умовно-позитивний висновок (є фундаментальна невпевність). Основними причинами фундаментальної непевненості є: значні обмеження в обсязі аудиторських процедур у зв’язку з тим, що аудитор не може одержати всю необхідну інформацію; невпевненість у правильності висновків в конкретній ситуації. У зв'язку з неможливістю перевірки окремих фактів аудитор не може висловити свою думку щодо вказаних моментів, але вони мають об­межений вплив на стан справ у цілому і не перекручують дійсний фінансовий стан. Аудитор вважає можливим підтвердити, що за ви­нятком згаданих обмежень надана інформація свідчить про відповідність господарської діяльності чинному законодавству. Систе­ма обліку відповідає законодавчо-нормативним вимогам. Фінансова звітність складена на підставі достовірних даних і в цілому достовірно відображає фактичний фінансовий стан.

2.2. Умовно-позитивний висновок (є фундаментальна незгода). Основними причинами незгоди є: неприйнятність системи обліку на підприємстві або порядку проведення деяких облікових операцій; розходження в думках стосовно відповідності фактів або сум у фінансовій звітності даним обліку; фундаментальна незгода з повнотою і методикою відображення деяких фактів в обліку та звітності; невідповідність діючому законодавству, порядку оформлення або здійснення операцій [8, с. 347]. Слід зазначити, що будь-яка фундаментальна невпевненість або незгода є підставою для відмови від надання позитивного висновку. Подальший вибір виду висновку залежить від рівня непевненості або незгоди. Наявність фундаментальної незгоди може привести до представлення клієнту негативного аудиторського висновку. Наявність фундаментальної невпевненості може стати підставою для відмови від видання аудиторського висновку.

3. Негативний висновок. Аудитом встановлені порушення. Допущенні порушення викривають реальний стан справ у цілому (в основному). Прийнята система обліку не відповідає законодавчим і нормативним вимогам. Дані фінансової звітності не відповідають обліковим даним. Таким чином, дані бухгалтерського обліку і фінансової звітності не дають достовірного уявлення про дійсний фінансовий стан.

4. Відмова від надання висновку. У зв’язку з неможливістю перевірити факти аудитор не може висловити думку щодо вказаних моментів. Представлені моменти суттєво впливають на дійсний стан справ у цілому. У зв’язку з відсутністю достатніх аудиторських свідчень аудитор не може видати об’єктивний аудиторський висновок [9, с. 90].

Ми цілком поділяємо думку автора роботи [10, с. 78], що АВ має відповідати таким вимогам: містити підтвердження записів за статтями бухгалтерського балансу на дату проведення приватизації з посиланням на нормативні документи; відповідати вимогам без залучення аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства за іншими напрямками з ініціативи аудитора чи органу приватизації; підписуватися керівником підприємства, що перевіряється, і завірятися печаткою [10, с. 78]. Слід зазначити, що в Україні АВ підписує керівник аудиторської фірми й аудитор, який проводив аудит, із зазначенням номерів їх аудиторських сертифікатів, а в зарубіжній практиці− лише назва аудиторської фірми. В українській практиці аудиту АВ закріплюється печаткою аудиторської фірми або особистою печаткою аудитора.

Результати проведеного дослідження дозволяють зробити наступні висновки: 1.. Аудиторський висновок – це документ, який має юридичне значення та складається у встановленому порядку за наслідками проведення аудиту і містить в собі висновок стосовно достовірності звітності, повноти і відповідності чинному законодавству та нормативам бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності. 2. Основні елементи АВ визначені п. п. 5-26 МСА 700 “Аудиторський висновок по фінансовій звітності” та п.3. ННА №26 “Аудиторський висновок”. 3. Згідно з п.4 ННА №26 висновок аудитора може бути  позитивним, умовно-позитивним, негативним  або висловлюється відмова від надання висновку про фінансову звітність підприємства.

Література

1.     Адамс Р. Основы аудита: Пер. с англ. – М.: ЮНИТИ, 1995. – 398 с.

2. Аренс Е., Лоббек Дж. Аудит: Пер. с англ. – М.: Финансы и статистика, 1995. – 560  с.

3. Аудит Монтгомери / Ф. Л. Дефлиз, Г.Р. Дженик, В.М. О’ Рейлли, М. Б. Хирш: Пер. с англ. / Под ред. Я. В. Соколова. – М.: ЮНИТИ, 1997. – 542 с.

4. Кармайкл Д. Р., Бенис М. Стандарты и нормы аудита: Пер. с англ.  – М.: Аудит: ЮНИТИ, 1995. – 527 с.

5. Робертсон Дж. Аудит: Пер. с англ. – М.: Контакт, 1993. – 496  с.

6. Петрик Е. Аудиторское заключение и его виды // Бухгалтерский учет и аудит. – 2005. – С. 56 – 65.

7. Кулаковська Л. П., Піча Ю. В. Основи аудиту: Навч. посібник . – Львів: Піча Ю. В.; К.: «Каравела»; Львів: «Новий Світ – 2000», 2002. – 504 с.

8. Облік, аналіз і аудит: Навч. посібник / Сєрікова Т. М., Понікаров В. Д., Кожанова Є. П., Оленко І. П. – Х.: ВД «ІНЖЕК», 2003. – 380 с.

9. Усач Б. Ф. Аудит: Навч. посібник. – К.: Знання-Прес, 2004. – 223 с.

10. Давидов Г. М. Аудит: Навч. посібник – К.: Т-во «Знання», КОО, 2001. – 363 с.

11. Закон України «Про аудиторську діяльність» від 22 квітня 1993 року № 3125-ХІІ // rada.gov.ua