Економічні науки / 10. Економіка підприємства

Граматік О.Д.

Одеська національна академія харчових технологій

Шляхи підвищення ефективності використання і відтворення основних фондів виноробної галузі харчової промисловості

 

Протягом останніх років на більшості підприємств виноробної галузі України спостерігається низький рівень ефективності використання та відтворювальних процесів. Як відомо, покращення використання основних виробничих фондів дозволяє без додаткових інвестицій збільшити випуск продукції та покращити техніко-економічні показники виробництва. Саме тому дослідження шляхів підвищення ефективності використання та відтворення основних фондів даної галузі є особливо актуальним.

Коефіцієнти оновлення і вибуття машин і устаткування, тобто найбільш активної частини основних фондів, на промислових підприємствах коливаються в межах відповідно 5-6 та 2-3 % загального їх обсягу, а коефіцієнт економічного спрацювання досягає 50-55 %. Парк діючого виробничого устаткування містить майже третину фізично спрацьованих та технічно застарілих його одиниць [1]. Сьогодні середній вік промислово–виробничого обладнання більш ніж в три рази перевищує показники розвинутих країн і у два з половиною рази встановлений нормативний строк в Україні [2, с. 120].

Для ефективного відтворення основних засобів велике значення має амортизація, причому в сьогоднішніх умовах господарювання, підприємство саме може обирати метод її нарахування, який буде сприяти зростанню його ефективності.

Досить багато переваг має завищення норм амортизації. Зокрема: прискорення повернення авансованого капіталу; прискорення оборотності капіталу; збільшення чистого грошового потоку; збільшення суми щорічної амортизації; створення можливості формування резервного фонду для розширеного відтворення засобів праці; послаблення впливу морального зносу; створення можливості прискорення відновлення засобів праці [3, с.14]. Але, варто зауважити, що використання прискорених методів амортизації є доцільним лише за умови, що зростання собівартості продукції за рахунок амортизаційних відрахувань не буде перевищувати реалізаційних цін на неї. В іншому випадку, через необхідність збільшення цін, продукція стає неконкурентоспроможною, що в результаті погіршує фінансові показники діяльності підприємства. Крім того, необхідно забезпечити цільове використання коштів амортизаційного фонду.

Підвищення ефективності виробництва можливе за умови інтенсифікації відтворення та кращого використання діючих основних фондів і виробничих потужностей підприємств. Ці процеси, з одного боку, сприяють постійному підтриманню належного технічного рівня кожного підприємства, а з іншого, — дозволяють збільшувати обсяг виробництва продукції без додаткових інвестиційних ресурсів, знижувати собівартість виробів за рахунок скорочення питомої ваги амортизації та витрат на обслуговування виробництва і його управління, підвищувати фондовіддачу і прибутковість.

Позитивно на ефективність використання основних виробничих фондів у виноробній галузі впливає збільшення обсягу виробництва продукції, чого можна досягнути за рахунок:

1) введення в дію нових основних фондів і виробничих потужностей;

2) поліпшення використання діючих основних фондів і виробничих

потужностей.

Значним резервом збільшення продуктивної роботи виробничого устаткування є максимально можливе скорочення його простоїв. Це спричинюється: неузгодженістю пропускної спроможності окремих цехів і дільниць; незадовільною організацією технічно-профілактичного обслуговування та ремонту устаткування; відсутністю робітників тих чи інших професій; перебоями у забезпеченні виробами, оснащенням, пристроями, підйомно-транспортними засобами тощо.

Збільшення часу роботи устаткування можна досягнути за рахунок:

1) постійної підтримки пропорційності між окремими групами устаткування на кожній виробничій ділянці та між цехами підприємства в цілому;

2) поліпшення обслуговування основних фондів, удосконалювання організації виробництва і праці, що сприяє правильній експлуатації устаткування, недопущенню простоїв і аварій, здійсненню своєчасного і якісного ремонту;

3) скорочення сезонності в роботі підприємств промисловості, підвищення змінності роботи підприємств.

В галузях виноробної промисловості значного ефекту можна досягти завдяки створенню крупних виробничих об'єднань, тяжіючих до сировинних баз. Разом із цим, необхідно більше уваги звернути на розвиток спеціалізації виробництва і технічного переозброєння діючих підприємств,

Для підвищення ефективності використання та відтворення основних виробничих фондів, необхідно інтенсивніше використовувати створений виробничий потенціал, добиватися ритмічності виробництва, максимального завантаження обладнання, значно підвищувати змінність його роботи і на цій основі підвищувати продуктивність кожної одиниці обладнання.

 

Література

  1. http://wine.org.ua/uk/wineindustry/ukrainianwineindustryoverview.
  2. Осипов П.В. Интегральный производственный потенциал пищевой промышленности. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 2004. – 289 с.
  3. Житний П. Концепція формування амортизаційної політики в умовах ринкової економіки // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 3 – с. 13 – 17.