Економічні науки/Управління трудовими ресурсами

Голячук В.С.

Луцький національний технічний університет

Рівень якості трудового життя  персоналу Волинської області  (економічний аспект)

Важливими змістовними комплексними складовими якості трудового життя є економічні характеристики, від розвитку яких залежить рівень життя населення і добробут суспільства. Значущість і вагомість даних ознак виходить з того, що для більшості українців сьогодні прагнення забезпечити матеріальне благополуччя є основним мотивом трудової діяльності, а рівень заробітної плати і стан її виплати визначає можливість реалізації фізичних, інтелектуальних, соціальних потреб.

Повна та ефективна реалізація трудового потенціалу, повноцінне використання знань у праці, висока продуктивність праці, гідний рівень оплати праці можливі за умови продуктивної зайнятості населення.

Впродовж 2007 року в економіці і соціальній сфері Волинської області було зайнято 221,8 тис. штатних працівників, що на 0,8% менше, ніж у 2006 році. За сумісництвом працювало 5,6 тис. осіб, за договорами цивільно-правового характеру – 4,7 тис. осіб. В 2007 році дещо підвищилась мобільність робочої сили. Кількість прийнятих вперше перевищила кількість звільнених на 0,9%.  З числа прийнятих кожного шостого, або 10,7 тис. осіб влаштовано на новостворені робочі місця (в 2006 році цей показник склав 6,4 тис. осіб). Коефіцієнт валового обороту в порівнянні з 2006 роком зріс на 4,9 в.п. і становив 59,7%. Коефіцієнт прийому склав 30%, що на 2,7 в.п. більше, ніж у 2006 році. Коефіцієнт вибуття у 2007 році порівняно з 2006 роком зріс на 2,2 в.п. і становив 29,7%.

Серед загальної кількості звільнених 36% складають жінки, в тому числі серед скорочених працівників їх 39%, серед прийнятих на роботу – 41%.

Якість трудового життя узагальнено відображає умови використання трудового потенціалу.

У 2007 році зросла ефективність використання робочого часу. За рік волиняни відпрацювали понад 45 млн. люд-днів, в середньому по 206 днів кожен, при нормі 251 день. Рівень використання робочого часу дорівнював 82,4% табельного фонду (в 2006 році цей показник становив 81,5%).

 Втрати робочого часу в розрахунку на одного штатного працівника зменшились на 26,4%. Кожним працівником втрачено в середньому по 5 днів. Більше половини втрат (56%) становили неявки у зв’язку з переведенням на скорочений робочий день (тиждень), майже третина – неявки з дозволу адміністрації, 8% - відпустки за її ініціативою. 

У системі показників якості трудового життя визначальне місце належить матеріальному добробуту працюючих: дохід від трудової діяльності визначає можливості задоволення фізичних, соціальних і духовних потреб людини, є системостворюючим показником, оскільки формує життєві стандарти сімейного благополуччя, визначає споживацькі можливості, платоспроможність суспільства і створює економічну основу людського розвитку.

Фонд оплати праці найманих працівників суб’єктів підприємницької діяльності Волинської області у 2007 році становив 2760 млн. грн., що на 30% більше, ніж у 2006 році. З них 2695 млн. грн. – штатних працівників, в тому числі 1751 млн. грн., або дві третини фонду – основна заробітна плата, 817 млн. грн. , або майже третина – додаткова, решта – 127 млн. грн. , або 5% - заохочувальні та компенсаційні виплати. Порівнюючи з 2006 роком це співвідношення майже не змінилося. В структурі фонду додаткової заробітної плати 39% становлять надбавки і доплати до тарифних ставок та посадових окладів, більше чверті – премії за виробничі результати, 1% – виплати в порядку компенсації втрат заробітної плати згідно з чинним законодавством. 

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників області збільшилась в порівнянні з 2006 роком на 31% і становила 1013 грн. Середній заробіток в еквіваленті пової зайнятості збільшився за рік на 30% і дорівнював 1096 грн., тобто якби найманий персонал підприємств був зайнятий в повній мірі, то рівень заробітної плати був би вищий на 83 грн., або 8%. Вартість однієї оплачуваної години зросла на 29% і досягла 6,67 грн.

Залишається значною диференціація розмірів заробітної плати працівників за видами економічної діяльності. Співвідношення найвищої заробітної плати ( в управлінні у сферах фінансової і податкової діяльності) з найнижчою (у сільському господарстві) перевищує 5 разів.

Скоротилась кількість підприємств з низькими заробітками, проте ще у кожному шостому обстежуваному суб’єкті господарювання середня зарплата не перевищувала мінімальну, передбачену законодавством. Майже в кожному сьомому підприємстві середньомісячні заробітки були вищі мінімальних, але не досягли розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Найбільша питома вага таких підприємств у сільському господарстві. У 2007 році працівникам облікового складу (5-та частина загальної чисельності) встановлена тарифна ставка чи посадовий оклад, нижчі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, якість трудового життя у Волинській області є низькою. Так, основний показник добробуту суспільства – середня заробітна плата – в є вкрай низькою і зумовлює поширення бідності серед працюючого населення. Серед регіонів України зарплата волинян ранжується другою в переліку найнижчих. Таким чином, зайнятість не гарантує гідного рівня матеріального забезпечення, що є проявом загальної економічної кризи.

 

Література:

1.     Головне управління статистики у Волинській області. Про соціально-економічне становище області за січень 2008 року. //http: // www.vous. in lutsk. ukrstat.gov.ua

2.     Романова Н.В. Оцінка рівня якості трудового життя: використання суб’єктивних показників // Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці. – Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Тернопіль, 2004. – С. 231-232.