Економіка/6. Маркетинг та менеджмент

Левченко М.М.

Донецький національний університет економіки и торгівлі

імені  Михайла Туган-Барановського

 

ДОСЛІДЖЕННЯ ФАКТОРІВ ЕФЕКТИВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 КЕРІВНИКІВ ЗАКЛАДІВ РЕСТОРАННОГО ГОСПОДАРСТВА

 

В умовах ринкової економіки для ефективної діяльності підприємств необхідно якісно вирішувати проблему підбору кадрів для всіх ділянок, запроваджувати ефективні методи роботи з персоналом. Забезпечення підприємства висококваліфікованими кадрами є одним із важливих етапів процесу управління персоналом.

В першу чергу дуже важливо, щоб колектив очолювали висококваліфіковані керівники різних підрозділів, здатні приймати обґрунтовані рішення в складних умовах функціонування підприємств харчування.

Діяльність керівника незалежно від його конкретного змісту – це мотивована діяльність, направлена на вирішення проблем, пошуки і знаходження рішень, організацією і контроль виконання колективом цілей і задач. Вона повинна бути в високій мірі різноманітною, відносно самостійною і творчою. Праця керівника має яскраво виражений індивідуальний характер і надає йому великі можливості для вибору методів управління персоналом для досягнення високих результатів роботи.

Якісне виконання конкретним працівником вимог до керівної діяльності можливо забезпечити шляхом підвищення кваліфікації і активності керівника, поліпшення умов праці та зміни в напрямках роботи, що виникли в умовах ринкових відносин. Зміни орієнтацій в діяльності потребують удосконалення методів роботи керівників як з зовнішніми партнерами, так і з персоналом підприємства.

В сучасних умовах багато уваги приділяється запровадженню якісних методів підбору управлінських кадрів, розробляється шкала оцінок якості роботи менеджерів різного рівня для оцінки їх роботи. Ці питання розглядаються в публікаціях вчених і працівників кадрових служб.

Регулювання діяльності потребує від керівника насамперед чіткої уяви про умови діяльності підприємства, конкретних програмах дій в різних ситуаціях, що виникають в практичній діяльності та усвідомлення можливості їх вирішення, забезпечених необхідними знаннями та досвідом.

Дослідження діяльності керівників закладів ресторанного господарства, методів роботи з персоналом проводилися в різних напрямках. Особливо ця проблема має значення для підвищення ролі людського фактору в управлінні, дослідження впливу соціально-психологічних факторів на формування взаємовідносин в колективі і рівня задоволеності працею кожного працівника. Але в сучасних умовах виникає необхідність більш глибоко розглянути фактори, що характеризують особу керівника, як спеціаліста, здатного поєднувати цілеспрямовану діяльність на вирішення виробничих завдань і формування соціально-психологічного клімату в колективі.

Вирішальними зовнішніми факторами, що створюють реальні умови діяльності керівників є рівні управління і галузь, у якій вони працюють. У ресторанному господарстві вони визначаються особливостями діяльності підприємств харчування, які надають різноманітні послуги споживачам під час реалізації продукції і споживання її в залах. Ці фактори є постійними в діяльності конкретного керівника та визначають глибину його оперативного простору.

Визначальними факторами в діяльності керівників є внутрішні фактори (життєві цілі, відношення до праці та ін.), які є важливими регуляторами дій особи в різних ситуаціях і характеристикою цінностей, на які вони орієнтуються в різних ситуаціях під час вирішення конкретних проблем. Життєві цілі визначають рішення керівника, в якому напрямку на підприємстві та за його межами і для виконання яких завдань йому необхідно витрачати свої сили і час. В практичній діяльності керівників на його поведінку впливає те, що конкретний працівник визначає для себе особливо цінним, що знаходить відображення в життєвих цінностях, цілеспрямованості і впливає на методи роботи з персоналом в колективі.

Проведені нами дослідження показали, що професійній підготовці керівних кадрів в ресторанному господарстві і підвищенню їхньої кваліфікації ще не приділяється належної уваги. Біля 40% керівників підприємств харчування не мають професійної освіти. Тому в колективах часто мають місце нарікання на характер взаємовідносин між працівниками і керівником, коли не приділяється належної уваги створенню нормальних умов праці, соціальній захищеності особистості.

Щоб одержати уяву про те, на які цінності орієнтуються керівники підприємств харчування по відношенню до роботи, нами було запропоновано дати оцінку важливості факторів, які характеризують рівень їх задоволеності працею:

-         можливість вирішувати самостійно цікаві завдання – 56,8%;

-         можливість використання на практиці одержаних знань та досвіду – 31,4%;

-         можливість самозатвердження -29,8%;

-         матеріальне стимулювання праці – 28,8%;

-         набуття досвіду і можливість професійного зростання – 22,4%;

-         можливість реалізовувати свої ідеї – 18,4%;

-         завоювання авторитету – 16%;

-         зробити щось корисне для суспільства – 5,1%.

Результати опитування показали, що в основному цінності, на які орієнтуються керівники в своїй діяльності відображають направленість на рішення виробничих завдань, придбання досвіду, реалізації особистих планів, ідей та ін.

Завоювання авторитету в колективі не стало визначальним фактором в роботі керівників, що свідчить про недостатню увагу процесам формування взаємовідносин в колективі.

Про зміни особистих цінностей керівників в сучасних умовах підтверджують той факт, що задоволення громадських потреб в їх роботі майже не передбачається (5,1% відповідей).

Дослідження  дозволили прослідкувати зміни в цінностях в залежності від віку керівників. Так, молоді керівники (до 35 років) віддають перевагу таким цінностям, як можливості самозатвердження, матеріальному стимулюванні праці, а також можливості за допомогою колективу здійснити свої ідеї та використати на практиці свої знання.

В більш старшому віці керівники більше цінують особистий авторитет в колективі, можливість використання своїх знань та досвіду.

Таким чином, для підвищення активності персоналу закладів ресторанного господарства, досягнення їх задоволеності працею необхідно в комплексі вирішувати соціально-психологічні проблеми в колективі, що є важливою умовою успішного функціонування підприємства в умовах ринкових відносин.