Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

Постернікова О. О.

 

Донецький національний університет економіки і торгівлі                                   імені Михайла Туган-Барановського

Розвиток ринку молока та молочних продуктів в Україні

Продовольчий ринок є одним із найдавніших явищ соціально-економічного життя суспільства.

Забезпечення населення України продуктами харчування, що виробляються з молока, залежить від розвитку ринку молока та молокопродуктів, на функціонування якого в свою чергу впливає стан    виробництва, ринкова інфраструктура, дієвість ринкових механізмів, платоспроможність споживачів.

Питання соціально-економічної суті ринку знайшли своє відображення в працях П. Т. Саблука, В. М. Скупого й О.М Шпичака., П. І. Гайдуцького,               М. Я. Дем'яненка, М. Ф.  Кропивки та інших дослідників.

Український ринок виробників молочної продукції нараховує близько 300 підприємств із загальними потужностями 20 млн. тонн молока в рік. Регіональне сировинна база молокопереробної промисловості розвивається переважно в районах основної переробки молока: Київська, Львівська, Полтавська, Вінницька, Житомирська, Чернігівська, Хмельницька області.

Однією із головних проблем даної галузі є невисока якість сировини. Великі переробні підприємства вирішують дану проблему шляхом довгострокових контактів з сільгоспвиробниками (надання необхідного обладнання та фінансова підтримка).

Асортимент продукції переробних підприємств складається із таких великих сегментів: цільномолочної продукції, морозива, вершкового масла, сирів; специфічні продукти: сухе, згущене молоко, казеїн, які орієнтовано на експорт.

Аналіз основних виробників на ринку молочної продукції свідчить, що лідером ринку центрального регіону є ВАТ „Галактон" (торгові марки «Баланс», «Біо-Баланс»), з 2002р.  належить російській компанії „Планета Менеджмент".  Компанія „Планета Менеджмент" в 2003р. придбала контрольний пакет акцій ВАТ „Кременчуцький міськмолзавод" („Кремез"), який займає 13% ринку. Російська компанія „Вимм - Билль - Данн" володіє такими українськими підприємствами: ВАТ „Київський міськмолзавод" №3 („Славяночка", „рижий Ап", „Чудо", „Домик   в   деревне",   „Фругурт",   „Доктор   БиФи")   -     4%   ринку;   ВАТ „Харськівський молочний комбінат" („Веселий молочник", „Ромол") - 8,7% ринку. Існує також ЗАТ „Лакталіс - Україна" (President) - 8% українського ринку, 90% акцій якої належить французькій компанії Lactalis. Важливе місце на ринку займає ЗАТ „Павлоградський молочний комбінат" („Фанні") - 5% загального ринку. Продукція під торговою маркою „Фанні" визнана самим відомим „молочним" брендом 2003 року. Молочна фабрика „Rainford" та Комбінат   „Придніпровський"   („Злагода",   „Любимчик", „Линия жизни") займають по 5% ринку молочного бізнесу. Комбінат „Придніпровський" веде підготовку до розширення асортименту та збільшення об'ємів виробництва дитячої цільно- і кисломолочної продукції  та планує розпочати виробництво аєрірованої творожної продукції,  яка в Україну завозиться із-за кордону. Набирає темпи і ВАТ „Ковельмолоко" („Гурманіка", „Комо"), підприємство входить до „західної молочної групи", яку контролює компанія „Континуум" і є лідером молочного ринку західного регіону.

ВАТ „Балтський молочно – консервний комбінат" („Ласуня"), спеціалізується на виробництві знежиреного молока та сухих адаптованих молочних сумішей для дитячого харчування, сухого цільного молока, лактози, масла, дані продукти виробляються із екологічно чистого молока.

 Вертикальна організація виробництва стала одним із ключових чинників успішної конкурентної боротьби операторів ринку. Значна увага приділяється організації постачань сировини, хоча вкладати інвестиції в розвиток сировинної бази навіть великі виробники не поспішають, що може привести в масла, дані продукти виробляються із екологічно чистого молока.

 

Просування продукції та реклама являються головними факторами в конкурентній боротьбі за долю ринку. Велику роль також відіграє наявність у компаній брендів та власної системи дистриб'юції. Для ефективнішого використання потужностей шляхом спеціалізації підприємств на певному виді продукції підприємства молочної галузі об'єднують свої зусилля. Концентрація відбувається за рахунок поглинань виробників у регіонах (дана стратегія на українському молочному ринку характерна для таких великих російських компаній як „Планета Менеджмент" та „Вимм - Билль - Данн").

У результаті дослідження було виявлено, що основними каналами розповсюдження молочних продуктів стали одно- і двухрівневі канали, що дозволяє мінімізувати ціну на продукцію для кінцево споживача і підтримувати обсяги продажу на відносно стабільному рівні. Перспективи розвитку вітчизняного ринку молока і молочних продуктів напряму залежать від доходів населення та можливостей підприємств розв'язувати проблеми оновлення основних фондів.