УДК  657                                                               Сидоренко І.В., викладач

Донбаська державна машинобудівна академія

 

ОСОБЛИВОСТІ ВПРОВАДЖЕННЯ  СИСТЕМИ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ

 

У ринкових умовах своєчасна, достовірна та якісна інформація є тим ресурсом підприємства, значення якого важко переоцінити. У зв'язку з чим призначення управлінського обліку складається, насамперед, у забезпеченні управлінського персоналу інформацією, що дозволяє  формувати стратегію розвитку підприємства за основними напрямками його діяльності. Інформація, що надається управлінським обліком, орієнтована на задоволення потреб як стратегічного, так і поточного керування, оптимізацію використання ресурсів, забезпечення оцінки ефективності діяльності підрозділів і окремих менеджерів, підприємства в цілому.

Незважаючи на те, що питанням організації управлінського обліку присвячені багато наукових досліджень, і донині існують об'єктивні і суб'єктивні проблеми впровадження його на окремих підприємствах. Досвід свідчить, що на підприємствах України практичне застосування системи управлінського обліку ще не одержало належного поширення. І це стосується не тільки середнього бізнесу, але навіть, найчастіше, великих промислових підприємств. Практична сторона застосування управлінського обліку ставить перед керівництвом підприємства конкретні задачі організаційного характеру, пов'язані з необхідністю проектування організаційної структури відділу управлінського обліку, визначенням цілей і задач, виду і періодичності надання інформації центрів відповідальності, формуванням системи контролю за повнотою, вірогідністю та оперативністю надання звітності, необхідність застосування інформаційних технологій тощо. Разом з тим, слід зазначити, що сьогодні ні в кого не викликає сумнівів  той факт, що облік не є самоціллю, а служить засобом досягнення намічених підприємством цілей. Більш того, через різке загострення конкурентних відносин, як на світових, так і на вітчизняних ринках вирішуючим фактором, який визначає можливість подальшого існування і розвитку підприємства, є саме ефективність системи управлінського обліку.

Питання організації та особливості впровадження управлінського обліку на підприємствах України знайшли відображення в  роботах Л. Нападовської, П. Герасима, І. Давидовича, П. Хомина, Д. Волошина, Я.Мех, С. Голова,   Н.Тлучкевич,  В. Моссаковського та інших.

Метою дослідження є визначення елементів кожного з рівнів організації управлінського обліку на підприємстві. Акцент зроблений на необхідності оцінювання ефективності діючої системи управлінського обліку та підвищенні значимості внутрішньогосподарської звітності в загальній системі управлінського обліку на підприємстві.

Процес організації управлінського обліку повинний бути поступовим, взаємозалежним і обґрунтованим. Для досягнення поставлених цілей необхідно враховувати загальні напрямки розвитку, а також дійсний стан фінансового обліку, аналізу, планування і контролю на підприємстві. Крім того, слід брати до уваги, що система управлінського обліку на кожному підприємстві унікальна, оскільки враховує специфіку його діяльності.

Основними аспектами управлінського обліку є:

1 Виробничий облік, основною задачею якого є одержання облікових даних про понесені витрати  з метою визначення собівартості продукції (робіт, послуг) і очікуваного прибутку від її реалізації.

2 Використання отриманої інформації про фактичні витрати і звітну собівартість з метою прогнозування майбутніх витрат виробництва і забезпечення цією інформацією керівників усіх рівнів для прийняття оптимальних рішень.

3 Організація обліку за центрами витрат і центрами відповідальності з метою контролю витрат за місцями їх виникнення і оцінки зусиль, спрямованих на одержання прибутку, як основної умови діяльності підприємства.

Можна виділити три рівні організації системи управлінського обліку на підприємстві: методичний, технічний та організаційний, кожен з яких містить у собі визначені елементи.

У частині функціонуючих систем управлінського обліку існує об'єктивна необхідність проведення заходів, спрямованих на оцінку слабких і сильних сторін і загальної ефективності її ведення підприємством. Загальна організаційна модель оцінки ефективності системи управлінського обліку підприємства містить наступні етапи:

Перший етап – моніторинг, який включає визначення:

- якості управлінської інформації;

- наявності основних елементів системи управлінського обліку і якості їхньої взаємодії і погодженості;

 - оптимальності організаційної системи і доцільності обраного варіанта  системи управлінського обліку;

- ступеня сумісності діючої системи управлінського обліку із сучасними вимогами рівня розвитку виробництва і конкуренції;

- ступінь залежності від фінансового обліку.

Другий етап – визначення ефективності, що включає оцінку:

1 Нормативної ефективності, яка дозволяє оцінити ступінь реалізації цілей і задач системи управлінського обліку, які закріплені в обліковій політиці підприємства.

2 Виконання стратегічного плану розвитку системи управлінського обліку підприємства.

3 Відносної ефективності, визначеної на підставі співвідношення вигод і витрат при впровадженні системи управлінського обліку.

Для визначення нормативної ефективності необхідно розробити положення, в яких закріпити складові та етапи впровадження системи управлінського обліку на підприємстві. Для здійснення контролю за реалізацією визначених задач слід передбачити оцінювання результатів роботи відповідного виконавця (структурного підрозділу) за кожною складовою та етапом робіт.

Визначення відносної ефективності впровадження системи управлінського обліку полягає в співставленні вигод та витрат, які підприємство отримує від реалізації проекту. Основна проблема визначення відносної ефективності зводиться до визначення участі системи управлінського обліку в загальній величині прибутку, отриманого підприємством за визначений період.

Особливу увагу при впровадженні управлінського обліку і проведенні заходів, спрямованих на його удосконалення, слід приділяти внутрішньої управлінської звітності, що виступає об'єктом управлінського обліку і систематизує всю інформацію, що необхідна для менеджерів підприємства. Слід зазначити, що від правильної організації документообігу по цьому важливому об'єкту управлінського обліку залежить якість і обґрунтованість прийнятих управлінських рішень. На сьогоднішній день найчастіше має місце безсистемність, а іноді і суперечливість звітів, наданих різними структурними підрозділами підприємства, що значно знижує ефективність функціонування системи управлінського обліку. Що стосується структури внутрішньої звітності, вона повинна відповідати операційному, тактичному і стратегічному рівням керування підприємством.

 

Література

1 Тлучкевич Н. Организация управленческого учета // Бухгалтерский учет и аудит. – 2007. – №2. – с.13 – 18.

2 Нападовская Л.В. Управленческий учет: Суть, значение и рекомендации по его использованию в практической деятельности отечественных предприятий // Бухгалтерский учет и аудит. – 2005. – № 8.– с.50 – 62.

3 Моссаковский В. Об управленческом учете // Бухгалтерский учет и аудит. – 2006. – № 10.– с.37 – 44.