Економічні науки. Економіка підпрємства

Малявська Марина Андріївна, Полтініна Ольга Павлівна

Харківський національний економічний університет

Фінансовий факультет, 5курс, 1група

Оптимізація процесів оцінки ринкової вартості та інвестиційної привабливості підприємства

Сучасні тенденції управління діяльністю підприємства вимагають не тільки досягнення максимального прибутку при мінімальних витратах на виробництво товарів, що задовольнятимуть  потреби споживачів і відповідатимуть вимогам суспільства, але й поступового підвищення ринкової вартості підприємства, яке призведе до покращення рівня інвестиційної привабливості підприємства (ІПП). Автори поставили перед собою завдання вдосконалити технологію фінансового менеджменту на етапі  первісної оцінки ринкової вартості та ІПП.

Мета роботи: дослідити підходи до оцінки ринкової вартості підприємств, обґрунтувати необхідності визначення рівня ІП та виявити напрями вдосконалення цього процесу, визначити оптимальний підхід до оцінки.

В роботі використовуватимуться методи IDEF.0 моделювання, опитування, ранжування, аналізу і синтезу.

Результат роботи: покращена технологія фінансового менеджменту на етапі діагностики ринкової вартості та ІПП.

Для визначення оптимального методу оцінки ринкової вартості бізнесу авторами було проведено опитування експертів з Харківської товарної біржі з метою сформувати критерії порівняння методів, що відповідатимуть сучасним тенденціям ринкової економіки (рис. 1). Критерії такі: здатність враховувати специфічні особливості, що впливають на вартість; якість та обсяг даних аналізу; здатність параметрів враховувати перспективи використання об’єкту.

Авторами виявлено, що найбільше запропонованим критеріям відповідає метод дисконтування грошових потоків в межах дохідного підходу, який і пропонується застосовувати в методиці.

Існуючі методики оцінки рівня ІП мають один суттєвий недолік, який полягає у тому, що враховуються тільки кількісні показники, а от якісні залишаються поза увагою. Тому виникає проблема об’єктивності результатів оцінки ІП. Результати оцінки рівня ІП повинні бути максимально об’єктивними та незалежними від інтересів тих, хто проводить цю оцінку. Отже цілі інвесторів та керівництва підприємства повинні незначною мірою впливати на результати розрахунків.

Рис. 1. Процес вибору оптимального методу оцінки ринкової вартості підприємства

Інвестиційна привабливість має розглядатись не тільки як фінансово-економічний показник, а й як модель кількісних та якісних показників — оцінок зовнішнього середовища (політичного, економічного, соціального, правового) та внутрішнього — позиціонування об'єкта у зовнішньому се­редовищі, оцінка його економічного, фінансового, технічного потенціалу, що дає змогу варіювати кінцевий результат.

Таким чином, перед проведенням оцінки рівня ІПП спеціалісту необхідно визначитися з тим, яким саме чином визначати цей показник. Модель вдосконалення методичного забезпечення (МЗ) представлена на рис.2.

Після цього спеціаліст виконує оцінку рівня ІПП за допомогою вдосконаленого МЗ (рис. 3).

Інформація, яка буде отримана в результаті комплексної оцінки ринкової вартості підприємства та його ІП може стати корисною для багатьох груп користувачів: керівництва власників підприємства, потенційних інвесторів, банків, споживачів, держави, наукових працівників.

Рис. 2. Модель вдосконалення процесу оцінки ІПП

Рис. 3. Процес визначення рівня ІПП

Перевагою запропонованої методики оцінки ринкової вартості та ІПП є її універсальність (можливість застосування для будь-якого підприємства), неупередженість та здатність враховувати не тільки кількісні, але й якісні характеристики досліджуваного підприємства.

Література:

1.                 Макарій Н. Оцінка інвестиційної привабливості українських підприємств// Економіст. – 2001.- №10.- С. 52-60.

2.                 Структуризация подходов к оценке предприятий // Економіка розвитку. – 2006. -№ 4 (10). - С. 72-75.