Челах О.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського

Поглиблення інтеграційних можливостей обліку при формуванні фінансових результатів

 

Особливість сучасної системи обліку фінансових результатів полягає у тому, що вона спрямована на задоволення потреб керівництва у релевантній інформації, яка в подальшому дає можливість приймати ефективні та своєчасні управлінські рішення. Система бухгалтерського обліку має створювати інформаційні передумови для контролю і регулювання відхилень від бажаного стану в усіх основних сферах діяльності підприємства. Проте, у сучасних умовах функції управління організаційно відокремлені, і це призводить до послаблення між ними інформаційних зв’язків, породжує певні недоліки та втрачені можливості в системі управління як підприємством взагалі, так і процесом формування витрат, зокрема.

Дослідженням питань теорії та методики обліку фінансових результатів у системі управління присвятили праці Нападовська Л.В.[1], Івашкевич В.Б. [2], Вархушина М.А. [3], Карпова Т.П. [4].

Метою дослідження є створення можливостей поглиблення інтеграційних процесів у практиці управління формуванням доходів та витрат підприємств на основі більш щільної взаємодії функції обліку з іншими функціями управління.

Існуюча облікова модель формування фінансових результатів є малоефективною через відсутність системи обліку і контролю результатів діяльності за центрами відповідальності. Тому для розв’язання поставленої проблеми доцільним буде впровадження на підприємствах нормативного обліку за центрами відповідальності з метою досягнення бажаного розміру фінансових результатів діяльності. Застосування обліку за центрами відповідальності сприятиме підвищенню аналітичності облікової інформації, оскільки дозволить своєчасно визначати результати діяльності за кожним структурним підрозділом з одночасним налагодженням управлінського контролю за центрами відповідальності.

Розвиток ринкових відносин в Україні розширює можливості виявлення ініціативи працівників нижчих підрозділів і апарату управління відповідних служб і відділів підприємства. Тому доцільно об’єднати центри витрат і центри відповідальності в розрізі факторів виробництва або витрат окремих видів ресурсів, наближенні їх до місць витрат і включенні до сфери відповідальності за розмірами витрат усіх виробничих одиниць і рівнів управління підприємством. Таким чином, підвищується персональна відповідальність керівників і фахівців за результати роботи, за якісне виконання організаторських і управлінських функцій відділами та службами, відповідальними за використання тих чи інших ресурсів, що дозволяє зблизити функції обліку  з функціями управління.

В результаті обробки первинних документів за центрами відповідальності до бухгалтерії надходить інформація, на основі якої будується звітність. В організації документообігу особливу увагу необхідно приділити зведеним документам, призначеним для внутрішніх користувачів. Для підвищення аналітичності обліку фінансових результатів від центрів відповідальності, крім первинних документів, повинні надходити зведені звіти – відомості доходів та витрат. Структура даних відомостей буде коригуватися відповідно до специфіки діяльності кожного центру відповідальності.

За умови наведення зведеної документації за центрами відповідальності враховується уся необхідну інформацію для подальшого аналізу та зведення її у форми звітності. Ведення відомостей доходів та витрат за центрами відповідальності у місцях виникнення доходів та витрат значно спростить роботу бухгалтерії, оскільки надає інформацію для складання бухгалтерської та податкової звітності.

За результатами проведеного дослідження можна зробити наступні висновки:

1.           Для усунення відокремлення функцій управління та функцій обліку пропонується об’єднати місця виникнення доходів та витрат та місця їх обліку;

2.           Запропоновано складання відомостей нарахування доходів та витрат за центрами відповідальності, що дозволить використовувати інформацію для потреб фінансового, управлінського та податкового обліку.

Наведені пропозиції дозволяють кількісно порівнювати і оцінювати внесок різних підрозділів у зміну кінцевих фінансових результатів.

Впровадження обліку за центрами відповідальності в практику діяльності підприємств дасть змогу суттєво поширити інформаційні можливості обліку, інтегрувати його з іншими функціями – плануванням, контролем, аналізом, регулюванням, і на цій основі своєчасно встановлювати відхилення від норм і кошторисів у центрах їх виникнення за винуватцями та причинами з метою оперативного їх усунення та запобігання у майбутньому.

 

Література:

1.     Нападовська Л.В. Управлінський облік: Підручник. – К., 2004. – 544 с.

2.     Івашкевич В.Б. Организация управленческого учета по центрам ответственности и местами формирования затрат // Бухгалтерський учт – 2000. - №3. – с. 56-59;

3.     Вархушина М.А. Бухгалтерський управленческий учет: Учебник. – М.: ИКФ „Омега”, 2002. – с. 21;

4.     Карпова Т.П. Основы управленческого учета: Учеб. Пособие. – М.: Инфра-М, 2000. – с. 158-163;