Право/2. Административное и финансовое право

Саєнко С.І., Ганчар О.В.

Луганський державний  університет внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка

Елементна складова технології кодифікації адміністративно-деліктного законодавства України

Технологія кодифікації адміністративно-деліктного законодавства є складним, змістовним формування, структурним компонентом механізму відповідної кодифікації, процесуальним стрижнем відповідної діяльності. Вона включає декілька складових елементів, які взаємопов’язані між собою і зумовлюють потенціал технології в цілому. Еволюція наукової думки свідчить про те, що малодослідженою залишається елементна складова кодифікаційної технології адміністративно-деліктного законодавства. Тому даною статтею автори бажають привернути увагу наукової спільноти до означеної проблематики, плідна дискусія з якої може принести відповідні позитивні наслідки для кодифікаційного процесу в адміністративно-деліктній сфері. 

Елементну складову технології кодифікації адміністративно-деліктного законодавства можна дослідити у рамках двох наукових підходів. Перший підхід опосередковано працями В. Карташова, який вважає за доцільне серед елементів кодифікаційної технології виділяти: 1) систему відповідних засобів; 2) систему прийомів, способів та методів оптимальної кодифікаційної діяльності; 3) ненауково обґрунтовані принципи, довгострокові плани, прогнози та методи діяльності; 4) самі дії та операції по розробці, прийняттю та оприлюдненню (опублікуванню) кодифікаційних актів; 5) процесуальні форми діяльності; 6) показники, що характеризують якість та ефективність кодифікаційної діяльності, а також часові, фінансові та інші витрати на цю діяльність; 7) відповідні види, форми, засоби та методи контролю й нагляду за законністю, якістю та ефективністю кодифікаційних актів, що приймаються. 

Опонуючи наведеній точці зору Є. Погорєлов цілком слушно зазначає, що представлена елементна складова кодифікаційної технології може бути взята за основу. Однак юридичну стратегію (ненауково обґрунтовані принципи, довгострокові плани, прогнози та методи діяльності) як самостійний елемент, на погляд правника, виділяти не потрібно, тому що вона є змістом правової (кодифікаційної) політики. На підставі узагальнення наукових доробок з означеного питання Є. Погорєлов запропонував кодифікаційну технологію розглядати як: 1) сукупність засобів, прийомів здійснення кодифікаційних робіт та створення кодифікованих актів; 2) сам процес здійснення кодифікації, який складається з певних послідовний дій, стадій, етапів; 3) сукупність правил застосування таких засобів та прийомів на цих стадіях.

Позицію Є. Погорєлова слід визнати цілком логічною й доречною, оскільки вона дозволяє органічно поєднати кодифікаційну техніку, кодифікаційний процес із його тактичними особливостями. Вона також може бути використана в якості базової для визначення змісту технології кодифікації адміністративно-деліктного законодавства.

Враховуючи зазначене, в технології кодифікації адміністративно-деліктного законодавства України пропонуємо виділяти наступні елементи: 1) техніку кодифікації адміністративно-деліктного законодавства; 2) процес здійснення кодифікації адміністративно-деліктного законодавства. Варто звернути увагу на те, що кожен із представлених елементів займає своє чільне місце у змісті технології кодифікації адміністративно-деліктного законодавства України, відіграє важливу роль у механізмі кодифікації відповідної складової вітчизняного деліктного законодавства, є ускладненим за своїм характером і включає декілька складових частин.

Вважаємо, що техніку кодифікації адміністративно-деліктного законодавства складають: 1) сукупність засобів і прийомів здійснення адміністративно-деліктних кодифікаційних робіт, підготовки найдосконалішого за формою та структурою кодифікованого адміністративно-деліктного закону, що забезпечує максимально повну й точну відповідність форми останнього його змісту, доступність і простоту викладення нормативного матеріалу, вичерпність охоплення врегульованих питань; 2) правила застосування таких засобів і прийомів.

Техніка кодифікації адміністративно-деліктного законодавства впливає на ступінь впорядкованості останнього та ефективність його застосування в правотлумачувальній і правозастосовній практиці. Чим краще розроблені та якомога ширше застосовуються в адміністративно-деліктній кодифікаційній діяльності правила, методи й прийоми відповідної кодифікаційної техніки, тим досконаліша сама адміністративно-деліктна кодифікаційна діяльність. Варто наголосити й на тому, що наукове обґрунтування правил підготовки кодифікованого адміністративно-деліктного акту дозволяє поліпшити стиль і форму цього акту, закріплює наукові засади кодифікаційної творчості.

При дослідженні елементної складової технології кодифікації адміністративно-деліктного законодавства доцільно також керуватися правилом, відповідно до якого кодифікаційну техніку не слід ототожнювати із законодавчою технікою, бо перша не включає засобів і прийомів так званої звичайної законотворчості, тобто засобів ы правил внесення змін та доповнень до численних нормативно-правових, зокрема кодифікованих актів, скасування застарілих нормативно-правових приписів, вона лише зорієнтована на кодифікаційну діяльність і кодифіковані акти.

Елементом технології кодифікації адміністративно-деліктного законодавства є й сам кодифікаційний адміністративно-деліктний процес. Враховуючи ускладнений характер відповідної діяльності можна стверджувати, що вона включає в себе – розробку проекту кодифікованого акту, а також його розгляд та прийняття. Однак, в той же час, слід зазначити, що кожна із цих частин також має складний характер і включає декілька компонентів, що в цілому надає кодифікаційному процесу комплексного характеру.

Отже, якщо перший елемент технології кодифікації адміністративно-деліктного законодавства (техніка) є сукупністю засобів і прийомів, то другий (процес) є безпосередньо процесуальною змістовною складовою кодифікації, її механізму. Розглянуті елементи відображають статику й динаміку технології кодифікації адміністративно-деліктного законодавства України.